Text uvedený ku každému stanovišťu je krátkym výňatkom, ktorého zdrojom sú informačné tabule Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline.
Na fotkách (autorom som ja) sú vyobrazené exponáty, ktoré sa nachádzajú v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline.
Tento článok nie je reklamou v pravom slova zmysle. Ide iba o „recenziu“ spokojného návštevníka.
- - -
V prvej časti sa dočítate o zamestnaniach spätých s lesom a o ich príslušných nástrojoch a vozidlách.
Pltníctvo
Slúžilo na prepravu dreva i ľudí po vodných tokoch. Išlo o nebezpečnú prácu, ktorá si vyžadovala bohaté skúsenosti. Pltníctvo zaniklo s príchodom lesných železníc.

Odchytové zariadenie
Slúži na odchyt zveri kvôli výskumu a prenosu do nových poľovných revírov. Zver vojde v zime do zariadenia za krmivom. Stupí na nášľapnú dosku, ktorá uvoľní zábranové dvierka. Následne je prepravená na miesto svojho nového domova.


Lesný kolesový traktor
Vyťažené drevo sa dá z lesa zvážať rôznymi zariadeniami. Na Slovensku je najpožívanejším lesný kolesový traktor. Je vyvinutý pre obratné manévrovanie aj v náročnom teréne.

Výroba triesla
Trieslo sa používalo v garbiarstve pri spracovaní zvieracích koží. Vyrábalo sa z kôry stromov za pomoci lupákov.

Prenosné lesné šmyky (rizne)
Používajú sa na približovanie dreva s neprístupných porastov. Skladajú sa z drevených, plechových alebo umelohmotných korýt. Pre zrýchlenie dreva sa rizňa polieva vodou, na spomalenie sa používa hlina.


Symbolický lesnícky cintorín
Bol vybudovaný na pamiatku Slovákov, ktorí zahynuli v lesoch celého sveta. Ceduliek s menami neustále pribúda.





Procesor
Je to viacúčelový lesný stroj. Svojimi hydraulickými ramenami dokáže kmeň zbaviť vetiev, skrátiť ho a uložiť na hromadu.

Pálenie dreveného uhlia
Uhliarska robota bola veľmi namáhavá a vážená. Uhlie bolo najmä do roku 1918 hlavným zdrojom energie v hutníctve. Uhliari chodili do lesa na týždňovky a tu aj spávali. Drevo si museli sami nachystať, pozvážať a naukladať do tzv. milierov, v ktorých sa pálilo. V milieri sa drevo obložilo slamou a hlinou. Po zapálení sa musel milier strážiť, aby nehorel, ale iba tlel.


Sortimenty dreva
Ak hodnotíme les z pohľadu toho najvzácnejšieho čo produkuje, zhromažďuje a chráni (kyslík, vodu, pôdu), potom niet medzi stromami podstatného rozdielu. Avšak pri produkcii sa drevo podľa kvality zaraďuje do šiestich akostných tried.

Lesná škôlka
Je to miesto, kde sa zo semien pestujú sadenice lesných drevín. Prácam v lesnej škôlke sa venujú lesníci, ktorí pri práci používajú špeciálne strojné zariadenia.

Lesné požiare
Lesný požiar je jedným z najväčších nepriateľov lesa. Najčastejšie ho spôsobuje človek, zriedka aj blesk. Jeho hasenie je veľmi náročné a nákladné.

Lesné železnice
Predstavujú významnú etapu lesnej dopravy. Umožňovali celoročnú dopravu dreva a nahradili jeho, dovtedy používané, plavenie. Mali užší rozchod a vznikali hlavne v prvej polovici 20. storočia. V 70-tych rokoch boli postupne zlikvidované a nahradené automobilmi. Zo 40-tich lesných železníc na Slovensku sa zachovali iba zvyšky troch. Iba Čiernohronská železnica sa aj v súčasnosti čiastočne využíva na prepravu dreva.


Doprava lesných robotníkov
Kedysi boli jediným dopravným prostriedkom lesných robotníkov, dochádzajúcich do lesa na týždňovky, ich vlastné nohy, neskôr lesná železnica. V 20. storočí prišli naraz lesné cesty a skriňové terénne autá. Najznámejšou a zatiaľ azda neprekonanou je legendárna „vetrieska“ – Praga V3S.

Letectvo a lesníctvo
Počiatky letectva v lesníctve boli v 60-tych rokov minulého storočia. Slúžilo, a stále slúži, najmä pri likvidácií lesných požiaroch a pri doprave materiálov do neprístupných miest.

Odvoz dreva
Vyťažené drevo sa približuje do doliny pomocou traktorov alebo záprahov. Putuje na skladové miesta. Odtiaľ sa drevo odváža pomoc špeciálnych nákladných automobilov, vybavených hydraulickými rukami.

Sezónne bývanie v lesoch
Lesní robotníci, putujúci do lesa na týždňové pobyty, si museli stavať dočasné obydlia. Koliby nahradili robotnícke baraky, a tie neskôr prenosné maringotky.


Lesnícke lanovky
Používajú sa na sústreďovanie dreva zo strmých horských svahov. V porovnaní s inými technológiami sú lanovky veľmi ekologické. Menej poškodzujú porast a znižujú potrebu ciest. Dosahujú dĺžky 500 metrov. Ich nevýhodou je náročná technická príprava.


Les a kriminalita
Lesná stráž kontroluje dodržiavanie zákona v lese. Medzi prečiny patrí : kradnutie a poškodzovanie dreva, vypaľovanie trávy, odhadzovanie odpadkov. Lenže lesná stráž nemôže byť všade. Preto je predovšetkým na nás, aby sme si naše lesy chránili.

Lesné zvážnice
Sú to cesty, ktoré umožňujú pohyb traktorov pri zvážaní dreva na lesné sklady, zo strmších svahov. Na ich výstavbu sa používajú dozéry a gredre.

Vodná píla
Sila tečúcej vody bola v minulosti najdôležitejším zdrojom energie. Poháňala obilné mlyny ale aj píly. V skanzene nájdete model v skutočnej veľkosti. Ide o tzv. „jednušku“ – pílu s jedným pílovým listom.

- - -
K čomu slúži prvá prebierka a ako sa vychovávajú stromy? Ako sa stavia lesná cesta? Aké lesné nástroje sa kedysi používali? Čo je to vodný trkáč? Ako prebieha hospodárska úprava lesov? O čo ide pri prečistke? Aká je história poľovníctva? Ako sa dopravovalo drevo po vode? Čo je tajcha? Čo sú to stĺpy smrti? Na čo slúžia oporné múry? Aj toto všetko sa dozviete v Lesníckom skanzene.
V skanzene sa nachádza niekoľko nádherných hesiel, ktoré si neodpustím uviesť. Tu je jedno z nich :„Ľudská kultúra sa začala vyrubovaním lesov a udržať sa môže len s ich ochranou“

↓ Areál skanzenu ↓



