Oslovenie, pomoc a nasmerovanie nevidiaceho

K napísaniu tohto článku ma podnietilo stretnutie s mojím bývalým spolužiakom, presnejšie jeho podaná pomocná ruka.

Oslovenie, pomoc a nasmerovanie nevidiaceho
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pýtam sa ho, kam ide? Povedal mi, že do lekárne. Tak som sa ho prichytil a kráčali sme spolu. Zistil som, že ideme trochu inak ako chodievam ja, tak sa ho pýtam: „Peťo teraz odbočíme doprava alebo ideš do uličky?“ Peťo hovorí: „Tuto...“

Nevidiacemu vyjadrenie, resp. výraz „tuto, tam, tamto“ nič nehovorí, ale poďme pekne po poriadku.

Oslovenie nevidiaceho

Ak vidíte nevidiaceho a chcete mu pomôcť, kľudne ho oslovte a spýtajte sa, či potrebuje pomoc. V nijakom prípade ho bez slova neťahajte za rukáv. Ak vám povie, že pomoc potrebuje, spýtajte sa ho kam ide a nasmerujte ho tým smerom, poprípade ho doveďte až k cieľu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak vám povie, že pomoc nepotrebuje, nehnevajte sa a nechajte ho, možno je v oblasti samostatnosti a orientácie v priestore zbehlejší. Aj nevidiaci sú rôzni a to platí obzdvlášť pre samostatný pohyb.

Ak idete ulicou a oproti vám kráča nevidiaci, pričom si všimnete, že smeruje do prekážky pred ním, NEKRIČTE. Oslovte ho a upozornite na prekážku, príp. iné hroziace nebezpečenstvo. Ale pozor, uvedomte si, že idete oproti nemu a vaša pravá strana je jeho ľavá. To isté platí aj v autobuse, resp. v dopravnom prostriedku. V žiadnom prípade mu nehovorte, „tu“ si sadnite. Keď nevidiaci stojí v autobuse oproti vám, povedzte napr.: „Po vašej ľavej ruke je voľné miesto.“ Ako som písal na začiatku, „tu, tam, tamto“ sú pre nevidiaceho nekonkrétne a nič nehovoriace výrazy, pomocou ktorých mu v zorientovaní sa v priestore nijako nepomôžete.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež v situáciach, keď nevidiaci hľadá reštauráciu, či bufet a vy sa mu snažíte pomôcť. Oslovte ho, ponúknite mu svoju ruku s tým, že ho nechajte, aby sa vás prichytil za rameno alebo za lakeť (opäť platí, že nikdy dotyčného nikam netlačte ani neťahajte) a doveďte ho až do reštaurácie. V reštaurácii mu stručne opíšte rozmiestnenie stolov a informujte ho, kde sa nachádza bar. Ak ste jeho známy a plánujete spolu posedieť, opíšte mu koľko stoličiek je okolo stola. Keď sa má už usadiť, položte mu ruku na vrchnú časť operadla. Nevidiaci sa vie podľa tvaru operadla zorientovať a sadne si. Jedálny lístok asi v brailovom písme nebude, menu mu teda prečítajte. Keď jedlo donesú, opíšte mu podľa ciferníka hodín, čo má na tanieri – napr. na trojke rezeň, na deviatke zemiaky a tak ďalej. Samozrejme, ak sedíte oproti nemu, opäť nezabúdajte, že oproti vašej pravej ruke je jeho ľavá. Zámerne píšem o reštaurácii, kvôli predstave o usádzaní. Určite to poznáte, dnes už takmer v každej reštaurácii, kaviarni, či bistre hrá hudba z reprákov. Niekedy hlasnejšie, inokedy tichšie, no pre nevidiaceho, ktorý sa v prípade, že prichádza bez doprovodu, orientuje hlavne sluchom, je to pomerne rušivé. Obzvlášť, keď je v podniku po prvýkrát. Ak už v reštaurácii sedíte a všimnete si, že vchádzajúci nevidiaci pôsobí neisto, oslovte ho, ponúknite pomoc, príp. miesto na sedenie.

Pavol Kéri

Pavol Kéri

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  174x

Som nevidiaci športovec. Mám rád život, mám rád ľudí a v rámci svojich možností sa snažím žiť naplno. P.S.: Veľmi rád pečiem bábovky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu