Všetky ostatné časti nájdete na tomto odkaze:
https://kery.blog.sme.sk/t/314218/knizny-serial-na-pokracovanie
Časť štvrtá
Milo Urban – Za Vyšným mlynom
Realisticko-psychologická novela Za Vyšným mlynom, ktorá sa stala predlohou pre operu Eugena Suchoňa Krútňava, je majstrovským dielom slovenskej literatúry. Dramatický príbeh sa odohráva v prostredí slovenskej dediny. Lyrické opisy drsnej oravskej prírody tvoria neodmysliteľnú súčasť Urbanovho diela a vyjadrujú jej bezprostredný vzťah s obyvateľmi, ktorí v nej žijú. Ak je v slovenskej literatúre niekto, kto dokáže verne zobraziť medziľudské vzťahy a vnútornú psychiku postáv, tak je to práve Urban. Nadväzuje tým na F. M. Dostojevského – filozofa a zakladateľa psychologického románu. Osudové konflikty a duša dedinského človeka sú prvkami prítomnými v celej novele. V Urbanovom diele nechýba ani symbolika – objavuje sa tu napríklad motív cesty evokujúci viacero významov.

K Urbanovi som sa dostal na gymnáziu, prečítal som si jeho Živý bič. Boli to práve lyrické opisy prírody a prostredia slovenskej dediny, ktoré ma vtedy oslovili. Neskôr som zistil, že je tam však oveľa viac. Urbanovo dielo je hlboké, vážne, spisovateľsky vycibrené a právom sa zaraďuje medzi povinné čítanie.
Čítali ste aj vy novelu Za Vyšným mlynom, prípadne iné Urbanovo dielo? Podeľte sa o svoje dojmy či odporúčania v komentároch.