
Poznávacie značky už dlho nie sú iba tabuľkou s číslom, pomocou ktorého si vás pán policajt rýchlo preklepne. Najmä v Amerike (či už severnej, strednej alebo južnej) sú niektoré autá doslova vyzdobené takzvanými "license plates" čiže evidenčnými tabuľkami. Americké evidenčné čísla sú nielen farebné, ale môžu nadobúdať aj rôzne tvary (napr. značky Northwest Territories v Kanade majú tvar medveďa). Američania navyše využívajú plochu evidenčných tabuliek aj na propagáciu pomocou vhodného sloganu. Tak napríklad Florida má na spodnej časti názov "Sunshine State", Michigan "Great Lakes" alebo Utah "Greatest Snow on Earth". Navyše Amíci využívajú svoje "ŠPZtky" aj na dobročinnú činnosť. Môžu si totiž kúpiť tzv. Enviromental License Plates, ktoré síce sú o nejaký ten dolár drahšie, ale kúpou tejto značky prispievajú napr. na ochranu delfínov. Podobnou cestou sa vybrala aj Austrália alebo JAR.
My Európania sme konzervatívnejší, čo sa evidenčných čísel týka. Jediné, čo nám zdobí naše ešpézetky je modrý prúžok EÚ, príp. štátny znak tej onej krajiny. Výnimku tvoria krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, či Rakúsko, kde môžeme zvyčajne nájsť aj erb spolkovej krajiny, či kantónu. Čo by ste však povedali na to, keby bola na Slovensku vydaná špeciálna séria EČV na pomoc Tatrám?
Poznávacie značky z celého sveta nájdete na adrese www.worldlicenseplates.com.
Moje otázky:
1. Myslíte si, že by evidenčné tabuľky mali plniť len identifikačnú funkciu, alebo by mohli byť využívané aj na komerčné účely?2. Ktoré slovenské ŠPZ sa vám páčia viac - tie so znakom EÚ, SR alebo vám je to jedno?