Čo je to DCA metóda sporenia v kryptomenách?

Za koľko nakupovať? Aká je to DCA metóda? Problémom v diskusiách na facebooku alebo iných komunitných skupinách...

Čo je to DCA metóda sporenia v kryptomenách?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

býva to, kde a ako kryptomeny kúpime. O tom sme si už niečo napísali, no ako zistíme, aký je najlepší spôsob sporenia? Je lepšie nakúpiť jednorázovoza väčší obnos a HODL? Alebo postupne prikupovať? Ak hej tak kedy? A čo je vlastne DCA? Toto všetko si napíšeme v nasledujúcich riadkoch, kedy by ste mali získať ako taký obraz o tom, akým systémom by malo pre vás zmysel platiť.

Nakúpiť raz za väčšiu sumu a držať (HODL)?

S týmto nápadom sa stretávam denne. Proste niekto má vyšší rozpočet, ktorý chce investovať a zhodnotiť, tak za niekoľko tisíc alebo aj viac € zakúpi nejaké kryptomeny. Nápad to nemusí byť zlý ak trafí vhodnú dobu na kúpu. To však človek nikdy nevie. V danej chvíli vie byť napr. Bitcoin na začiatku bullrunu alebo naopak na začiatku bearu. Pri rôznych kryptomenách by si človek mal premyslieť na akú dobu si ich kupuje a či ich nekupuje už neskoro. To druhé dopredu nik netuší, ale odhadovanú dobu by si mal dotyčný stanoviť. Totiž ak si stanovíte že to podržíte napr. 3 roky tak budete čakať a uvidíte ako sa cena vyvinie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolím si však tvrdiť, že toto sa netýka Bitcoinu. V dobe písania tohto článku (27.9.2021) je Bitcoin podľa mňa ešte stále cenovo nízko a čakajú ho ešte zaujímavé časy. Väčší nákup za aktuálnu cenu by nemusel byť problémom pri dlhodobejšom HODL-i. Každopádne toto nie je finančná rada a ideálne je portfólio diverzifikovať. Tu je však graf nákupu DCA Bitcoinu za 5 rokov:

dca bitcoin
dca bitcoin 

Ako aplikovať správne metódu DCA na nakupovanie kryptomien?

Princíp nakupovania DCA metódou sa rokmi osvedčil. Ide o pravidelné postupné prikupovanie kryptomien vo fixnej dolárovej (alebo eurovej) hodnote. Bez ohľadu na cenu kryptomeny musí byť vždy suma rovnaká. Dosiahne sa tak určitý priemer, ktorý je dokázateľne z dlhodobého hľadiska dokupov zhodnotený v pluse.

Skryť Vypnúť reklamu

DCA funguje a najviac sa využíva práve pri Bitcoine, no nie je problém ho využiť aj pri iných menách so silným fundamentom. Pozor! DCA metóda pravdepodobne nebude nikdy fungovať na úplne špekulatívne shitcoiny. Túto metódu využívajú aj investori pri nákupe akcií. Pokiaľ chcete vedieť koľko by ste mali zarobené v akciách Apple za posledných 5 rokov pri pravidelnom sporení 30USD mesačne, dnes by ste mali zisk 3739€ za 5 rokov (obr.1). A to si povedzme, že akcie Apple nie sú nejako veľmi volatilné, resp. nie tak ako kryptomeny.

Obrázok blogu

 

DCA + HODL správnym postupom?

Nakupovať  by ste mali týmto spôsobom najmä ak s kryptom začínate, alebo to nechcete príliš komplikovať napr. tradovaním. DCA systém vám rozloží volatilitu a celkové riziko možnej stráty na minimum. Väčšina búrz s KYC už takýto systém nákupu podporuje. Stačí z vašej banky nastaviť trvalý príkaz na úhradu na IBAN burzy a je to. Je to najjednoduchší systém nakupovania resp. dokupovania no nie najšťastnejší keďže väčšina takýchto búrz aj vyžaduje KYC. Následne je ideálne držať (HODL) dané čiastky určité obdobie, ktoré si sami určíte. Doporučuje sa niekoľko rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Iné spôsoby DCA nákupov?

Pokiaľ by ste sa rozhodli, že nechcete skenovať vaše doklady a legitimovať sa na nejakej burze, je tu aj iná možnosť. Už síce nebude taká automatická a bude drahšia na poplatky a náročnejšia na nejaký ten čas. V prípade, že nechcete pustiť vaše osobné údaje na internet, môžete si kúpiť kryptomeny aj cez kryptomaty (krypto ATM), kde síce zaplatíte vyšší poplatok za nákup, ale kompletne anonymne.

Rovnako tak viete využiť niektorú z Peer to Peer búrz napr. Bisq o ktorej sme už dávnejšie trochu písali alebo nakupovať anonymne od veksláka. Tí však vyžadujú nákup vo vyšších sumách, takže je to len na vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Disclaimer: Tento článok som napísal pre web bitcoinzmenaren a s dovolením majiteľa stránky ho v plnom znení zdieľam tu na mojom súkromnom blogu. Link na zdroj: https://www.bitcoinzmenaren.sk/blog/detail/11

Tomáš Kiebel

Tomáš Kiebel

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Rodina - Kryptomeny - Film - Hudba Zoznam autorových rubrík:  KryptomenySúkromnéRecenzieTéma mesta

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu