reklama

(Reakcia na článok v denníku SME) Bitcoin nie je tulipán, pán Fabo...

Dnes iný článok. Zarazil ma článok v SME novinách, kde sa ekonóm NBS pán Fabo vyjadril k Bitcoinu. Vyjadrím sa aj ja...

(Reakcia na článok v denníku SME) Bitcoin nie je tulipán, pán Fabo...
reakcia na článok pána Briana Faba v denníku SME
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nutné reagovať na bludy...

Tento článok ani nemal vzniknúť. Ale napriek tomu ho píšem. Viete prečo? Lebo nemám rád, keď niekto šíri nezmysly, ktorým nerozumie. Môj dosah článkov na blogu sme je pár stovák ľudí, píšem podložené fakty. Dosah článku p. Faba z NBS, ktorý je plný chaosu je oveľa väčší. A preto mám za potrebu reagovať aspoň takto, pretože aj keď tento článok uvidí malá hŕstka ľudí, budem kľudnejšie spať, že som vyvrátil nezmysly, aké píše pán Fabo vo svojej časti v novinách denníka SME, ktorý má bohužiaľ oveľa väčší dosah.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie som ekonóm, ale Bitcoinu a blockchainu rozumiem...

Bohužiaľ je to tak, nie som ekonóm. No nikdy som si nedovolil napísať článok k téme, ktorej nerozumiem a mám v nej zmätok. Šíril by som tak zbytočné dezinformácie ako to teraz urobil pán Fabo (ďalej len autor). A poďme rovno k veci. Dokážem na pár odstavcoch v ktorých sa vyjadril, že tomu proste nerozumie.

 • Myslíme na skúsenosť s nebankovkami - Takto znie nadpis jedného odstavca v novinách. Popisuje to, ako sa ľudia zlákajú na vysoké sľubované výnosy. Autor tam zaraďuje nebankovky, trh s nehnuteľnosťami pred 2008 a samozrejme kryptomeny ako také.

  To je ale nezmysel, Bitcoin ako taký žiadne výnosy nikde nesľubuje. Toto je vyslovene zlé vyjadrenie problému. Áno, ľudia sú nenásytní a za vidinou rýchleho zbohatnutia možno nakupujú kryptomeny. Ale nie sú to kryptomeny čo je problémom, ale samotní ľudia. Bitcoin je číslo v databáze a nemôže sľubovať žiadne zisky o ktorých hovorí samotný autor. Zisky sľubujú spoločnosti tretích strán, ktoré sa častokrát potrebujú nabaliť, ale samotné kryptomeny nie. Takže už tento začiatok je vzatý povrchne a účelovo hodený medzi všetky historicky známe "investičné kauzy".

 • Bubliny a tulipány - V tomto odstavci autor spomína aké má Bitcoin drahé poplatky čo pripisuje z prečítania (vlastné skúsenosti to asi nebudú) o konferencii v Miami (2018), kde sa vstup mal platiť Bitcoinom, ale nakoniec museli všetci riešiť platbu vo FIAT-e tj. v dolároch. Na základe takejto informácie autor považuje Bitcoin za drahý a ešte aj pomalý. To sa, ale ešte nezoznámil s pojmami ako technologický upgrade" alebo "technologické vylepšenia" Bitcoinu. Tým je okrem známeho segwit formátu adries aj Lightning Network, ktorý vznikol v roku 2016 a postupne sa vylepšuje. Ani VISA ani MC nefungovali ihneď so stovkami transakcií za sekundu. A keďže Bitcoin nie je žiadna pyramída ani tulipán, napreduje aj on a pracuje na tom hromada programátorov. Spomínaný Lightning Network bol navrhnutý práve lepšie škálovanie, no vyriešilo sa tým oveľa viac. Keďže sa jedná o offchain systém, transakcie sú ultrarýchle, lacné a ešte k tomu aj anonymné. Preto písať v roku 2022 o Bitcoine ako o kryptomene s pomalými a drahými transakciami je viac než scestné. Autor ako vidíte asi moc o Bitcoine nevie. Neznevažujem ekonomické vzdelanie autora, ale v tomto je scela mimo. Ja sa taktiež nejdem vyjadrovať na nejaké "podielové fondy" keď im nerozumiem. Ale poďme ďalej...

 • NFT - Autor sa v predchodzom odstavci ešte vyjadruje k NFT tokenom, čo je diametrálne odlišné od Bitcoinu samotného a je to zrejme preto, lebo je to aktuálna téma a je okolo toho hype. Nie som zástancom NFT a sám ich nepodporujem, avšak autor ani v tomto prípade netuší, ako fungujú. Tvrdí, že sa jedná o odkaz do databáze a autor v podstate nič nevlastní. NFT token, aj keď je bezhodnotný, môže vlastniť rovnako ako Bitcoin. I keď vlastníctvo kryptomien je len teoretické. Skôr sa jedná o vlastnenie kľúčov ku prístupu k nim. A v rámci NFT je to to isté, pokiaľ ovšem nie sú tieto tokeny niekde na NFT markete. Jediné v čom sa s autorom zhodujem je, že pokiaľ by NFT vzniklo na nejakom čerstvom a málo decentralizovanom blockchaine, tak je naozaj možné, že by "odkaz" nefungoval a o tokeny by majiteľ prišiel. Ale to už je totálny nezmysel, skoro ako celé NFT a v takomto článku to nemá naozaj čo robiť. Celé zle.... ideme ďalej....

 • Pyramídové hry a ponziho schémy - Každá investícia prináša riziká, rovnako tak investícia do kryptomien. Nikde netvrdím, že to tak nie je. Ale Bitcoin má funkčný fundament, ktorý je súčasťou databázy a systému, v ktorom sa nedá podvádzať. Je to bezpečne navrhnutý konsenzus, ktorý by sa mal prirovnať k vynálezu skôr ako ku pyramídovým hrám alebo tulipánom. Autor je tu zjavne úplne mimo, ale keďže vieme kde pracuje, tak je jeho postavenie jasné. Minulý zisky nie sú zárukou ziskov budúcich je samozrejmosť, s ktorou sa stotožňujem s autorom. Ale to nie je dôvod nazývať funkčný blockchain pyramídovou hrou. Naštudovať, naštudovať, naštudovať!

 • Keď prídu digitálne meny - Autor spomína prirovnanie so zlatom, kedy ľudia veria zlatu aj z hľadiska toho, že neveria štátu. Autor tvrdí, že rovnako ako zlato sa nevyužíva tak ani kryptomeny sa nevyužívajú a hodnotu si môžu uchovať. Ale ja sa pýtam, kde vzal autor myšlienku, že kryptomeny sa nepoužívajú? Treba mu poslať odkaz na mempool? A to, že nebude časom Bitcoin prinášať zázračné zisky môže byť kľudne pravda, ale 13 rokov jeho existencie je niekoľko násobne silnejší ako ročná inflácia a teda je to zaručený udržiteľ hodnoty a podľa vývoja trhu aj dlho ešte bude. Netreba vysoké zárobky na boj s infláciou. Ale áno toto nie je gro toho prečo Bitcoin....doštudovať!

 • Kryptomena Centrálnych bánk - A na záver si už autor ide samozrejme to svoje, k čomu ho dostali tieto jeho chabé informácie čo o Bitcoine má. Predstavuje možnosť "porazenia" nepoužívaných (smiech) kryptomien, ktoré vyradia časom technologickejšie kryptomeny centrálnych bánk (ešte väčší smiech). Sľubuje benefity, rýchlosť, bezpečnosť a pohodlnosť pri platení s nimi. No čo k tomu povedať, asi len to, že presne také v predchodzích odstavcoch očiernil... NFT do toho nepočítam, tie vážne nemajú v takejto téme ani čo robiť.... Digitálne euro, ktoré na záver spomína nebude o nič lepšie než to súčasné....To si určite každý trošku logicky uvažujúci človek určite domyslí.

 • Posledná veta je o investovaní do kryptomien a NFT (opäť a zas), ktoré nedoporučuje. A teda investovať len toľko koľko si môžete dovoliť stratiť.

Za mňa na záver napíšem, že osobne doporučujem držať eurá alebo celkovo FIAT, o ktorý si môžete dovoliť prísť. Lebo verte alebo nie, ale vy oň prichádzate každý deň. Autor je možno šikovný ekonóm, ktorý chcel vytvoriť priestor na tému digitálneho eura tak, že zhatí všetko ostatné. No použil argumenty a výrazy, ktoré mohol počuť niekde na ulici a na základe toho si zaradiť kryptomeny resp. Bitcoin medzi pyramídové hry. To je všetko z mojich reakcií. Dúfam, že ste to niektorí dočítali do konca, ale mal som potrebu sa k týmto nepravdám vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ chce niekto naozaj pochopiť Bitcoin a Blockchain, doporučujem mu prečítať si Bitcoin WhitePaper, ktorý je v angličtine a už preložený aj v češtine https://braiins.com/blog/the-bitcoin-whitepaper-cz-cesky-preklad. Pokiaľ by mal niekto chuť sa vzdelať humorným spôsobom tak doporučujem kanál Kicoma z Bitkoinového kanálu: www.uvoddobtc.cz a poprípade moje články a môj discord kde sa dozviete odpovede na všetky vaše otázky odomňa a od ďalších členov. Linky k mojim kanálom prikladám:

Discord: https://discord.gg/AqP6Xve6FN

Facebook: https://www.facebook.com/kryptoplatby

Patreon: https://www.patreon.com/kryptoplatby

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sme.sk: https://kiebel.blog.sme.sk/t/321801/k...

Youtube: https://www.youtube.com/c/KryptoPlatby

Tomáš Kiebel

Tomáš Kiebel

Bloger 
 • Počet článkov:  34
 •  | 
 • Páči sa:  20x

Rodina - Kryptomeny - Film - Hudba Zoznam autorových rubrík:  KryptomenySúkromnéRecenzieTéma mesta

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu