reklama

RODINNÉ FIRMY: Správne konsolidovaný rodinný majetok je oporou pre novú generáciu manažérov (2. časť)

Hlavnou výzvou pre rodinné firmy je nástupníctvo. Mladá generácia síce uvažuje inak, no jej príchod prináša aj úskalia.

RODINNÉ FIRMY: Správne konsolidovaný rodinný majetok je oporou pre novú generáciu manažérov (2. časť)
(Zdroj: Adobe Stock)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hlavnou výzvou pre súčasné rodinné podniky, ktoré vznikli po Nežnej revolúcii, je nástupníctvo. Mladá nastupujúca generácia uvažuje iným spôsobom a môže byť pre podnikanie cenným prínosom, ale jej vstup do firmy prináša aj isté úskalia.

Riešením tejto situácie je už spomínaná konsolidácia majetku rodinnej firmy. Ešte pred týmto krokom  je základným predpokladom dobre spravovaného rodinného majetku mať v ňom poriadok a poznať jeho celkovú situáciu, riziká a príležitosti. Je veľmi dôležité vedieť, akú štruktúru má majetok rodinnej firmy, poznať podrobne jednotlivé zložky majetku, likviditu aktív a mať informácie aj o iných finančných ukazovateľoch ako napríklad cash flow firmy, návratnosť investícií alebo miera zadlženosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotná konsolidácia je stav, keď má rodinný majetok jasne zadefinovanú štruktúru, ktorá maximálne efektívne využíva jednotlivé časti majetku, veľkosť podniku ako takého či už voči veriteľom, bankám alebo iným inštitúciám. Zároveň poskytuje veľké výhody pri medzigeneračnom prechode a dedení a je nevyhnuté, aby ku konsolidácii došlo práve v tomto okamihu životného cyklu rodinného podniku. V opačnom prípade to prináša zásadné riziká pre celé rodinné podnikanie. Dôležité je, aby konsolidáciu majetku spravil práve pôvodný zakladateľ. On rodinnú firmu založil a vie, ako ju riadiť. On sa pohyboval v prostredí tejto firmy dokonale intuitívne bez potrebnej externej pomoci. Práve on je  hlavnou osobou, ktorá dokáže napísať pre ďalšie generácie ten správny „návod“, ako pokračovať v rodinnom podnikaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Správna konsolidácia rodinného majetku zníži aj riziko spojené s tým, že zakladateľ už mal  vybudovaný vplyv a bol automaticky akceptovaný v obchodných vzťahoch s vážnosťou a rešpektom. Jeho potomkovia (nasledovníci)  si však tento vplyv, vážnosť a rešpekt musia znovu vybudovať a získať. Pomôže im v tom práve správne skonsolidovaný majetok rodinnej firmy, o ktorý sa budú môcť  oprieť a v ktorom sa budú vedieť  správne orientovať, a tým ho aj efektívne využívať.

Cennou výhodou konsolidácie rodinného majetku je aj zníženie počtu majetkovoprávnych vzťahov. Napríklad, ak by mal otec dvoch potomkov a neskonsolidoval by majetok, každý potomok by zdedil 50 %. V rámci spravovania majetku by  už  nebol rozhodujúci jeden názor, ale dva názory a na každý z nich by vplývalo okolie (žena, deti, spriaznení manažéri). Z  tohto rozvetvovania by postupne vznikal čoraz širší „rodinný strom“ majetkovoprávnych vzťahov. Efekt by sa tak medzigeneračne znásoboval.

Martin  Kiňo

Martin Kiňo

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Daňovému poradenstvu sa venujem od roku 2005. Od roku 2014 som licencovaným daňovým poradcom zapísaným v Slovenskej komore daňových poradcov. Vyštudoval som Vysokú školu ekonomickú vo Viedni. Vo svojom blogu by som sa chcel venovať najmä téme rodinných firiem a holdingových štruktúr – a s tým súvisiacimi daňovými témami, nástupnictvu, účtovníctvu ako aj inej príslušnej legislatíve. Téma na Slovensku ešte nie je veľmi podchytená, hoci práve teraz končia majitelia firiem založených po Nežnej revolúcii a riešia množstvo problémov, ktoré nástupníctvo prináša. Rád by som vo svojom blogu práve takýmto firmám radil a upozorňoval ich na aktuálnu problematiku či legislatívu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu