reklama

RODINNÉ FIRMY: Výmena generácii je najdôležitejším obchodom rodiny (1. časť)

Výmena generácií v rodinnej firme je náročná operácia s celým majetkom podniku. Riešením je konsolidácia majetku.

RODINNÉ FIRMY: Výmena generácii je najdôležitejším obchodom rodiny (1. časť)
(Zdroj: Adobe Stock)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zamyslime sa, ako vyzerá klasická organizácia rodinného podnikania. Pôvodný zakladateľ bol väčšinou zvyknutý riadiť podnik sám alebo so svojím partnerom.  Prvá, tzv. zakladateľská generácia často nevenuje dostatočnú pozornosť plánovaniu budúcnosti pre ďalšie generácie.

Sústredí sa najmä na príležitosti, ktoré sú v danom čase výhodné a prinášajú rodinnému podnikaniu „ovocie“. Vo chvíli, keď prídu na rad potomkovia,  či už počas aktívneho podnikateľského života zakladateľa alebo až pri odovzdaní podniku ďalšej generácii, ide o obrovskú výzvu pre rodinný podnik.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pýtate sa prečo? Lebo namiesto jedného hlavného názoru pôvodného zakladateľa (zakladateľov) sú v hre zrazu aj názory nových členov podniku (potomkov). Začlenenie potomkov do rodinného podnikania a celkovo výmena generácií  je jednorazová operácia s celým majetkom podniku, ktorú už často nie je možné vrátiť späť. V tomto dôležitom momente zmeny rodinné firmy mnohokrát podcenia prípravu a zlyhávajú.  

Zmena, ktorú prináša výmena generácií  vo firme, sa, nie bez príčiny, považuje za najväčší obchod, aký zakladatelia  v rodinnom podniku realizujú.  Ak v tomto momente nie je rodina obozretná a opatrná, tak sa  jej majetok môže postupne medzigeneračne  „vyparovať“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existuje  riešenie? Áno. Volá sa konsolidácia rodinného majetku.  Hlavným cieľom konsolidácie je vyhnúť sa rozdrobeniu strategického majetku medzi ďalšie generácie a zaistiť zodpovedajúcu podporu blízkym osobám rodiny. Majetok musí ostať vždy pevne v rukách najbližšej rodiny a nesmie byť rozptýlený medzi jednotlivé rodinné vetvy. Či už medzi expartnerov, ktorí boli  v manželskom vzťahu, alebo medzi iné osoby mimo hlavnej rodiny. Konsolidácia rodinného majetku je  najdôležitejšou témou, ktorá by mala rezonovať pri akomkoľvek rodinnom podnikaní.

Pokračovanie v ďalšom blogu.


 

 

 

 

 

 

 

 

Martin  Kiňo

Martin Kiňo

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Daňovému poradenstvu sa venujem od roku 2005. Od roku 2014 som licencovaným daňovým poradcom zapísaným v Slovenskej komore daňových poradcov. Vyštudoval som Vysokú školu ekonomickú vo Viedni. Vo svojom blogu by som sa chcel venovať najmä téme rodinných firiem a holdingových štruktúr – a s tým súvisiacimi daňovými témami, nástupnictvu, účtovníctvu ako aj inej príslušnej legislatíve. Téma na Slovensku ešte nie je veľmi podchytená, hoci práve teraz končia majitelia firiem založených po Nežnej revolúcii a riešia množstvo problémov, ktoré nástupníctvo prináša. Rád by som vo svojom blogu práve takýmto firmám radil a upozorňoval ich na aktuálnu problematiku či legislatívu. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu