Pán doktor Peter Lipták, máte moju podporu

Písmo: A- | A+

Sledujem Vaše články a vystúpenia na verejnosti a priznám sa, že nerozumiem tej miere kritiky, podozrievania, nedôvery a invektív voči vašej osobe, ktorou sa verejný priestor teraz len tak hemží. Mrzí ma, že ste sa nechali zahnať do defenzívy a pocítili ste nutnosť zverejňovať mesačné príjmy  a výdavky vašej ordinácie (tu: http://liptak.blog.sme.sk/c/376074/prehlad-mesacnych-prijmov-a-vydajov-ambulancie-mudr-petra-liptaka.html?ref=viacbloger), ktoré, zdá sa, pre vašich odporcov aj tak nič neznamenajú. Vysvetľovanie rozdielu medzi úplatkom a dobrovoľným darom pre ambulanciu sa tiež minulo účinku. Týmto článkom Vám chcem vyjadriť podporu a dôveru.

Človek, ktorý kradne, nedodržuje zákony, spreneveruje peniaze alebo koná inak nemorálne, sa nechodí chváliť na verejnosť. Naopak, transparentným je len poctivý človek, ktorému ide o riešenie problémov. Ten na otázky odpovedá priamo, otvorene a bez postranných úmyslov. Podľa všetkých mne dostupných indícií Vy robíte práve to druhé. Vyšli ste so svojou kožou na trh, na príklade vlastnej ambulancie ste vyjadrili svoj názor na problémy v obore, v ktorom pracujete. Dobrovoľne ste vydali sám seba pod skrutíniu a zároveň ste vystavili celú svoju rodinu verejným útokom. To neurobí každý, na Slovensku je pravidlom skôr opak. Pravidlom je anonymne a nezáväzne si ponadávať, pošomrať a potom sa starať len o seba. Nevystrkovať nos, nechať veci tak, ako sú, do ničoho nevŕtať. "Veď na Slovensku sa aj tak nič nezmení" - túto vetu som počula aspoň tisíckrát.

Identifikáciou problémov slovenského zdravotníctva triafate, podľa môjho názoru, kliniec po hlavičke. Riešenie každého z nich si vyžaduje naštudovať podrobnosti a detaily jednotlivých zákonov a schopnosť domyslieť do dôsledkov každý z nich. Ak niečo nefunguje, treba hľadať dôvody, a zisťovať, odkiaľ vietor fúka. Vaša prezentácia hospodárenia VšZD a jej následky je príkladná. Náprava si však vyžaduje aktívnu a trvalú účasť občanov. Nestačí sa spoliehať na to, že máme formálnu demokraciu a že ak sa nám nepáčia politici, vyjdeme do ulíc a vymeníme ich za iných. Demokracia v zásade funguje ináč. Funguje tak, že občania sa aktívne a sami od seba dopredu oboznamujú s tým, čo treba kde urobiť. Politici potom už len vypracujú detaily a formality. Všetko, čo v demokracii dobre funguje, bolo urobené takto. Aj na tento účel vznikajú stavovské organizácie. Ak si tie poctivo plnia svoju prácu, ich požiadavky sa môžu pretaviť do legislatívy. Nie naopak. Demokracia si vyžaduje drobnú mravenčiu prácu ľudí na všetkých úrovniach spoločenskej vertikály a vzájomnú podporu medzi nimi. Ak je verejnosť ľahostajná a apatická, legislatívy sa chopia lobisti, finančníci a zákony budú reflektovať nie záujmy verejnosti, ale záujmy tzv. "special interest groups", o ktorých v osemnástom storočí písal už zakladateľ ekonómie a predstaviteľ klasického liberalizmu Adam Smith. Ak sa chceme hlásiť k hodnotám západnej demokracie, ako to zvykneme deklarovať, tak všetky tie hodnoty boli a doteraz sú vytvárané aktivitou a záujmom jednotlivých občanov.

Vy pán Lipták, robíte presne to, čo robiť treba. Takých, ako je vy, treba ale na Slovensku viac. Bohužiaľ verejná diskusia na Slovensku je poznačená plytkosťou a kritickosť ľudí sa orientovuje zlým smerom. Ľudia si zvyknú tvoriť názory na základe malého množstva povrchných informácií a mnohí reagujú len na isté spúšťacie mechanizmy (vo vašom prípade sa jednalo o údaj o prijímaní darov, ktorý spustil lavínu podľa mňa zaslepených reakcií). Pátrať po skutočných príčinách problémov, ktoré bývajú často zložité a prepletené, sa im nechce. Tých istých jednotlivcov, ktorých tak trápia vaše prevádzkové výdavky, netrápi miznutie obrovských finančných prostriedkov vo VšZD.

Nevzdávajte to, nenechajte sa odradiť a informujte nás ďalej. Prípadne dajte vedieť, ako pomôcť. A nestrácajte príliš veľa času odrážaním nezmyselných útokov odporcov, ktoré Vás len zbytočne vyčerpajú.

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu