Každá cesta začína prvým krokom ... Do Európskeho centra jadrového výskumu v Ženeve (CERN, Švajčiarsko) vedie dnes už mnoho ciest. Jedna z nich sa otvorila v roku 1993 aj slovenským fyzikom. A práve o ich ceste a nielen o nej hovorí putovná výstava s názvom „Slovenská cesta do mikrokozmu", ktorú môžete zhliadnuť v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach.
Výstavu pripravil Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ, Slovenským technickým múzeom v Košiciach, Centrom voľného času - Regionálnym centrom mládeže v Košiciach, Katedrou fyziky Technickej univerzity v Košiciach a firmou Cryosoft s r.o..

Vernisáže výstavy sa dňa 04. mája 2009 v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach (STM) zúčastnili zástupcovia spolupracujúcich, partnerských organizácií výstavy a košickí jadroví fyzici. Putovnú výstavu „Slovenská cesta do mikrokozmu" otvorili riaditeľ STM Ing. Eugen Labanič a riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach (ÚEF SAV) doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc..

Výstava je popularizačná aj vzdelávacia. Z panelov sa môžu návštevníci dozvedieť informácie o poslaní a vzniku CERN-u, o jeho historickom vývoji, o výskumnom programe na najväčšom urýchľovači častíc na svete - LHC a o experimentoch ATLAS a ALICE, na ktorých pracujú aj slovenskí vedci.
Panely informujú aj o rôznych formách spolupráce slovenských organizácií s CERN-om. Od priemyselných dodávok slovenských firiem pre urýchľovač LHC, cez exkurzie slovenských učiteľov a študentov do CERNu až po rôzne vzdelávacie a propagačné aktivity CERN-u a slovenských vzdelávacích inštitúcií.

Súčasťou výstavy sú aj originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERNu slovenské pracoviská. Napríklad elektronické dosky pre spracovanie výstupného signálu z kalorimetrického systému detektora ATLAS alebo časti routera Kremíkového pixelového detektora (SPD) experimentu ALICE. Router pozostáva z 20 rôznych elektronických modulov. Jeho úlohou je zabezpečiť vzájomnú komunikáciu s jednotlivými systémami experimentu ALICE (s riadiacim systémom, so systémom zberu dát, so systémom výberu prípadov a so systémom monitorovania detektora).
Zaujímavé sú rôzne multimediálne prezentácie, napríklad počítačová animácia dráhy častice cez urýchľovač až po samotnú zrážku v detektore. Výstavu ozvláštňujú aj demonštrácie rôznych fyzikálnych javov, ktoré návštevníkom predvedú lektori výstavy z radov stredoškolákov a vysokoškolákov. Na vernisáži si skoro každý návštevník na vlastnej koži vyskúšal nádherne sfarbenú plazmovú guľu alebo malú zemeguľu levitujúcu v magnetickom poli.
Výstava vznikla a naďalej je doplňovaná v spolupráci vedcov so študentmi stredných a vysokých škôl. Predchádzala jej výtvarná súťaž o logo výstavy. Víťazným logom popularizačného projektu „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu", v rámci ktorého bola výstava pripravená, sa stal návrh študentky Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach Eleny Čániovej. Ako logo výstavy bol vybraný výtvarný návrh Petra Bardiovského, študenta Gymnázia na ulici Šrobárovej v Košiciach. Výstave predchádzala aj výtvarná súťaž plagátov výstavy. Víťazné návrhy a ich autori boli na vernisáži odmenení. V súčasnosti sa končí termín pre zasielanie študentských prác do multimediálnej súťaže.

Mladí sa zhromaždili vo vedľajšej miestnosti výstavy, v ktorej sú prezentované práve vyššie menované študentské výtvarné práce s tematikou časticovej fyziky. Súčasťou prehliadky výtvarných prác sú aj papierové modely experimentálnych zariadení urýchľovača a detektorov, ktoré pripravili takisto študenti stredných škôl. Po uzavretí a vyhodnotení multimediálnej súťaže, sa stanú aj práce z tejto súťaže súčasťou výstavy.
Nielen študenti, ale aj odborníci a laická verejnosť sa môžu tešiť na tzv. „vysokoenergetické štvrtky", ktoré patria k programu výstavy. Ide o sériu popularizačných prednášok, ktoré sa budú konať v prednáškovej miestnosti výstavy každý štvrtok o 15:30. Už dnes, 14. mája 2009, si môžete vypočuť prednášku docentky RNDr. J. Hlaváčovej, CSc. z Fakulty elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach s názvom „Úvod do fyziky častíc".
Výstava „Slovenská cesta do mikrokozmu" je pre návštevníkov otvorená v priestrannej a nádherne osvetlenej Stĺpovej sieni na 1. poschodí Slovenského technického múzea na Hlavnej ulici 88 v Košiciach od 5.mája do 14. júla 2009. V nasledujúcich mesiacoch a rokoch bude putovať naprieč slovenskými univerzitnými mestami, od Bratislavy až po Prešov.
Výstava a sprievodné podujatia sú podporované Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0181-07.