
Z hľadiska „popularity" je Ficova kandidatúra logická. Strana SMER-SD zabrala najširšie politické spektrum voličov. Pojem „demokracia" v názve je trefná vzhľadom na to že občan ktorý volí SMER ma skutočne na výber, koho v tej strane vlastne volí. ( Vzhľadom na to že „presadzuje" národnú politiku, vďaka ktorej pohltila časť voličov SNS. Alebo nejaké preorientovanie sa z HZDS -> SMER-SD )
A ako sa ukázalo SMER-SD „pohltil" 44,42 % voličov.
V tomto bode nastáva pre Róberta Istotu malý problém. A to ten, že 44,42% je podľa pomeru zúčastnených voličov. Pomer k počtu oprávnených voličov je to však len 25,82 %.
Strana SMER-SD síce má nadpolovičnú väčšinu, ale má táto strana potenciál ďalej rásť ?
Samotný Fico asi odpoveď pozná. Tak prečo nekandidovať keď je na vrchole? Možno to je prognóza ale strana SMER-SD už podľa mňa nikoho nového neosloví.
A tak sa zrodil príbeh o Molochovi Ficovi, jasnom kandidátovi do druhého kola a jeho rivaloch ktorí sa mu to snažia prekaziť.Aj keď je Slovensko pomerne nevyspytateľné, je šanca že sa Fico dostane do druhého kola stopercentná.Druhé kolo je špecifické tým, že volebná účasť býva spravidla vyššia. Po druhé. Naplno zarezonuje kontrast Fica a Nefica.
Niekto si myslí že zrovnávať Fica a Mečiara sa nedá a možno staviam na vode, keď ako príklad použijem výsledky volieb z Apríla 2004 keď Vladimír Mečiar porazil svojho rivala Gašparoviča.

(Voľba prezidenta Slovenskej republiky v roku 2004 sa uskutočnila 3. (prvé kolo) a 17. Apríla (druhé kolo)
(Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Vo%C4%BEba_prezidenta_Slovenskej_republiky_v_roku_2004)
No v druhom kole sa voliči „prebudili" zo strachu pred „Mečiarizmom" a kandidát číslo dva sa stal prezidentom hlavy štátu.
Z môjho hľadiska vysoká volebná účasť bude hrať v neprospech Fica. Druhý faktor bude ten, či k Ficovým voličom z prvého kola môže pribudnúť niekto ďalší, kto by ho v druhom kole podporil. Alebo všetci voliči ktorých kandidát sa nedostal do kola druhého budú súdržní a budú voliť hoci koho len nie Róberta Istotu ?
To vedia len voliči...