
Hneď na úvod: KONEKTIVITA
1) Telefón s notebookom
Ako som písal aj predtým, spojiť Motorolu s počítačom si vyžaduje trochu viac trpezlivosti, ako pri iných telefónoch. Je to spôsobené hlavne tým, že Motorola nedodáva sériovo ku svojim telefónom dátové káble ani synchronizačný software, tieto si treba dokúpiť zvlášť. Navyše ich dostupnosť je obmedzená, keďže oficiálny distribútor funguje dva mesiace a nemá ani vlastnú webstránku, nenájdete ho ani cez zoznam.sk.
Ak sa rozhodnete riešiť tento problém neznačkovým káblom, pripravte sa na problémy. Pribalené CD s ovládačmi mi bolo v podstate na dve veci a nebyť nejakého návodu v polštine, tak mi doteraz ten kábel nefunguje. Schválne sem nepridávam návod, ako to spraviť, pri inštalácii totiž bolo treba meniť registre a robiť podobne zásahy, takže jednoduchšie a hlavne bezpečnejšie je využiť možnosť, ktorú ponúka Eurotel: bezplatná inštalácia u niektorého zo zmluvných partnerov. Keď si zakúpite službu Internet Nonstop, poštou by vám o cca 2 dni mal prísť kupón na inštaláciu spolu s adresami spomínaných zluvných partnerov.
Môj švagor túto možnosť využil, konkrétne v Nových Zámkoch. Bol si dať nainštalovať telefón nokia 6170, spravili mu to na počkanie a k jeho spokojnosti.
Ak sa rozhodnete pripojiť telefón k notebooku pomocou Bluetooth, to je podstatne jednoduchšie, ale na druhej strane tento typ spojenia výrazne vyšťavuje baterku, keďže telefón musí komunikovať dvoma smermi: cez GRPS (resp. EDGE) a jednak cez Bluetooth. V tomto smere je ten kábel predsalen lepšie riešenie.
2) Samotné EDGE pripojenie cez službu Internet Nonstop
Ide o mobilné spojenie so všetkým, čo k tomu patrí. To znamená, že človek môže ísť kamkoľvek, kde je pokrytie signálom a v podstate sa môže pripojiť na internet. Ak je navyše dostupný EDGE, je toto pripojenie ešte rýchlejšie.
Ak mám porovnať spojenie GPRS s dial-upom, potom je rýchlo prvého spomínaného o niečo vyššia, ale spojenie kolíše. To znamená, že niekedy sťahuje rýchlosťou 14Kbps, inokedy sa na pár sekúnd úplne zastaví. Keď sledujem prenosy cez dial-up, krivka prenesených dát je oveľa vyrovnanejšia.
Čo sa týka stability samotného spojenia, za týždeň mi raz spadlo a raz mi vypísalo, že vytáčaná linka je obsadená. Inak samotné pripojenie do siete trvá menej ako pri dial-upe.
Všimol som si tiež, že GPRS nemá rado, keď robím niekoľko vecí naraz: to znamená sťahovanie pošty, prezeranie stránok alebo chatovanie. Má s prenosom viacerých služieb naraz vačšie problémy, ako inak pomalé dial-up pripojenie.
Inak som žiaľ nemal možnosť plnohodnotne vyskúšať pripojenie cez EDGE, keďže signál v oblasti je buď veľmi slabý, alebo funguje len GPRS. Navyše len málo telefónov umožňuje zistiť, aký typ pripojenia práve používate. Myslel som si, že práve na Motorole to uvidím, ale zmýlil som sa. Podľa recenzíí, ktoré som čítal, by sa mala v hornom riadku, hneď vedľa ikony intenzity signálu by sa mala objaviť ikona G, ktorá práve symbolizuje pripojenie cez EDGE, táto ikona však na mojom display chýba. Neviem, či je to zásahom operátora, alebo kvôli nejakému inému dôvodu.
3) Celkové hodnotenie pripojenia
Keďže mám možnosť porovnať len dial-up a GPRS, môžem povedať len nasledovné: kupoval som si túto službu preto, aby som mohol byť jednak pripojený mobilne kdekoľvek a jednak preto, aby som mohol byť pripojený cez deň. Normálne používam dial-up a službu Rodinný internet, ale od 7.00 do 16.00 sú internetový hovory spoplatňované, takže Internet nonstop tento môj problém vyriešil za 300 Sk mesačne bez DPH. Keď som sa pripájal počas dňa cez pevnú linku, moje telefónne účty začali naberať na váhe a hlavne číslach...
Mobilné spojenie je teda pre mňa len náhradným riešením. Rýchlosť je o niečo väčšia ako dial-up, navyše je spojenie menej stabilné, ale na druhej strane som mobilný pre prípad, že by som to potreboval. Navyše môžem komunikovať prostredníctvom ICQ cez GPRS namiesto posielania sms, čo je jednak komfortnejšie a hlavne lacnejšie.
Ďalšia kapitola: MOTOROLA V547
1) Funkcie telefónu Je to môj prvý telefón tejto značky, predtým som mal Siemens a Ericsson. Tiež je to prvý véčkový telefón v mojich rukách. Predtým som mal takmer výlučne tzv. outdoorové telefóny, takže obrovská a mäkkučká klávesnica na V547 bola pre mňa ohromením a úľavou. Je to telefón, na ktorom sa fantasticky píše a pohodlne sadne do ruky. Keď som porovnal display s rozmermi 176 x 220 pixelov napríklad s novou Nokiou 6170, víťazom bola jednoznačne Motorola. Ostrý a jasný text, len samozrejme čitateľnosť na slnku je horšia. Vonkajší malý display perfektne plní svoju funkciu: aj pri zavretom telefóne sa dajú meniť vyzváňacie profily, prezerať čísla neodpovedaných hovorov alebo kontrolovať, či ste práve pripojený cez bluetooth alebo GPRS.
Čo sa týka vnútornej výbavy, dve predinštalované hry nestoja podľa môjho názoru za veľa, nahradil som ich aplikáciou Jimm , ktorá slúži na ICQ komunikáciu cez GPRS. Jednoduchá na ovládanie, netreba sa nikde registrovať, stačí nainštalovať, nastaviť parametre a hotovo.
Telefón má aj vstavaného emailového klienta, poradí si aj s niektorými prílohami, obrázky napríklad otvára bez problémov, rovnako tak ich aj posiela.
2) Rady
Telefón má pamäť 5 MB, vymazaním predinštalovaných tém, nepoužívaných zvonení a grafík sa mi podarilo dosiahnuť veľkosť pamäte az 8 MB. Rovnako tak sa dá pomocou rôznych aplikácii zmeniť kompletne menu podľa svojich požiadaviek, tieto činnosti však už zachádzajú do pokročilého tuningu. Pre záujemcov, odporúčam článok Pokročilý tuning Motoroly , v ktorom sa dozviete všetko potrebné.
Telefóny tohoto typu majú výrazne väčšie nároky na energiu, preto odporúčam nastaviť display a jeho podsvietenie na najnižšie možné hodnoty. Pri pripojení na internet cez notebook sa oplatí radšej používať kábel, tiež to výrazne šetrí baterku oproti spojeniu cez Bluetooth, i keď tiež sa pripravte, že za 4 hodinky surfovania je baterka jednoducho v háji. Pri pripojení cez Bluetooth je však možné mať telefón na nabíjačke, keďže nie je obsadený konektor dátovým káblom.
3) Celkové hodnotenie Telefón splnil moje požiadavky, dokážem pomocou neho prijímať a posielať emaily, používať ICQ a to či už cez telefón samotný alebo v spojení s notebookom. Navyše nepoužívam len toto pripojenie na internet, takže na ňom nie som závislý a tiež od nemusím čakať žiadne zázraky. Je to spojenie so všetkými pre a proti.
Recenzia telefónu Motorola V547 na serveri mobilmania.cz