Vila na Slavíne, s pozemkom viac ako štyri tisíc metrov štvorcových, bola zakúpená na tento účel v reprezentatívnej lokalite hlavného mesta. Onedlho potom z bezpečnostných dôvodov bol celý pozemok oplotený dva a pol metra vysokým múrom a osadený kamerovým a svetelným systémom. Celková dĺžka múru je viac ako 280 metrov. Keď porovnávam bezpečnostné opatrenia rezidencií prezidentov v susedných štátoch, ale aj v iných európskych krajinách, tak sa musím nad naším „čínskym múrom„ pousmiať. A keď počujem pána prezidenta Gašparoviča vyslovovať odborné stanovisko o nedostatočnom zohľadnení bezpečnostných noriem, to už sa musím smiať nahlas. Nechcem vstupovať do svedomia našich doterajších prezidentov a oponovať dôvodom, prečo rezidenciu nevyužívali a niektorí si radšej nechali na tento účel upravovať svoje domy. Pričom na túto rezidenciu existuje projekt rekonštrukcie, ktorý sme už zaplatili, stavebné povolenie a poslanci hlavného mesta odhlasovali umiestnenie stavby. Chcem podčiarknuť, že v hlavnom meste už nie je vhodnejší voľný pozemok na rezidenciu prezidenta s výhľadom na všetky svetové strany.
Živo si predstavujem, že možno už o takých dvadsať-tridsať rokov môže mať naša krajina prezidenta, ktorý bude prirodzenou autoritou a kolegom prezidentom z iných krajín bude z okien rezidencie ukazovať Bratislavu a v ich jazykoch im bude hovoriť o našej histórii, kultúre a o našich možnostiach spolupráce. Som presvedčený, že v služobnom byte v Rusovciach bude mať trochu problém, dosiahnuť rovnaký dojem.
Nechcem sa zamýšľať nad pozoruhodnou činorodosťou prezidenta po desiatich rokoch, na sklonku jeho funkčného obdobia. Viem si však predstaviť, že záujem o túto nehnuteľnosť bude veľký, finančné ponuky zaujímavé a provízie pozoruhodné. Dúfam, že so svojou výzvou neprichádzam neskoro, a že ešte nie je ruka v rukáve. Ak áno, tak mám ešte dva dobré tipy na predaj. Úrad vlády a Bratislavský hrad.