Transart Communication 2012 v Košiciach

Milovníci akčného umenia sa naozaj majú na čo v septembri tešiť. Úspešný festival performancie s názvom Transart Communication, koncom mesiaca po prvý raz od svojho vzniku zavíta do našej východnej metropoly. Festival s takmer 24 ročnou históriou prichádza do Košíc. Ak patríte medzi smrteľníkov, ktorí prednedávnom ani tušenia nemali o tom že niečo ako akčné umenie či performance existuje nedajte sa odradiť, aj pre Vás to bude zaujímavé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Od štartu v roku 1988 v Nových Zámkoch v miestnom Kine Mier (Béke mozi) festival precestoval mnoho miest a krajín od Budapešti po Mexiko. „Vtedy existovalo celkovo na svete 12 takýchto festivalov. V dobe, keď sme ho odštartovali , náš bol jediný performance festival v celej strednej a východnej Európe." - hovorí performer Jozef R. Juhász, ktorý stál pri zrode Transart Communication.

Festival je od svojich začiatkov naozaj populárny. Umelcov pozývali z celého sveta a skutočnosť, že nikdy ani jedna pozvánka nebola odmietnutá hovorí o kvalite tohto podujatia. Samotný názov Transart Communication znamená akúsi medziľudskú komunikáciu prostredníctvom umenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V počiatkoch sa performancie predvádzali na uliciach, neskôr sa stiahli do uzavretých priestorov a galérií. Momentálne vzniká čím ďalej, tým väčšia potreba vyjsť medzi ľudí a priblížiť im toto umenie a upozorniť ich na často veľmi vážne veci, ktoré denno-denne obchádzajú." - vysvetľuje Jozef R. Juhász.

Mnohí sa pri prvom kontakte na toto umenie hľadia s údivom a skepticky. Preto jednou z úloh festivalu je naučiť ľudí prijať rozličnosť, diverzitu. To bude aj jednou z úloh 21. ročníka performance festivalu Transart Communication, ktorý zavíta do Košíc od 24. do 30.septembra. Festival má štyri časti.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvou je MENET WORKSHOP, ktorý je určený mladým umelcom, študentom intermédií a akčného umenia. Na workshop , ktorý začne 24. septembra sa môžu prihlásiť záujemcovia najmä zo strednej a východnej Európy. Lektormi budú umelci ako Valentin Torrens zo Španielska a Roi Vaara, člen najznámejšej performance skupiny Black market z Fínska.

Pre širokú verejnosť je určený oficiálny štart festivalu - 26. septembra vernisáž výstavy veľkoplošných fotografií pozvaných umelcov v novootvorenej galérii digitálnych umení s názvom DIG. Sú pozvaní umelci z rôznych kútov sveta, ako napríklad zo Singapuru, Hongkongu, Fínska, Švédska, Čile, z Anglicka či Španielska, ktorí predvedú svoje predstavenia v Tabačke KulturFabrik a na Hlavnej ulici. Bude tu performance s koňom, ale aj plávanie vo fontáne. Súčasťou programu budú aj prezentácie jednotlivých umelcov, pomocou ktorých bude publiku poskytnutá možnosť bližšie spoznať zúčastnených umelcov a ich tvorbu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zavŕšením programu bude novinka - Performance vlak, ktorý vyrazí z Košíc do Bratislavy. Pôjde o pripojený multimediálny vagón, kde si prídu na svoje nielen milovníci performance umenia, ale aj literatúry. Vítaný je každý cestujúci s platným cestovným lístkom na túto trasu. Samotný vstup do tohto špeciálneho vagónu je bezplatný. Program bude pestrý. Ja si na to určite vyhradím čas. A vy?

Edina Kocsisová

Edina Kocsisová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obyčajne neobyčajná žena... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu