Ak sa človek začína zaoberať s tým, čo to vlastne aloe vera je, potom sa napr. dočíta: kráľovná liečivých rastlín, alebo koktail pre telo a dušu a podobné superlatíva. Dočíta sa aj to, že napr. aloe vera gél môže byť podporným prostriedkom pri liečbe (mne tam vadí to slovíčko môže): astmy, psoriázy, zlomenín, blokov chrbice, otvorených rán, prostaty, rakoviny, hemoroidov atď. atď. Teda možno akýsi všeliek?
Aloe vera má obsahovať: vitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitamíny C, E, minerálne látky vápnik, chróm, horčík, mangán, zinok, sodík, draslík, ďalej aminokyseliny, proteíny, enzýmy, saponáty, atrachinony (ani neviem čo to je) a to všetko vo vyváženom pomere a pre organizmus potrebné.
S manželkou sme teda aj my začali užívať, pravú, čistú "Aloe vera honey". Dávkovali sme podľa návodu - ráno vždy na lačno jednu dávku, odpovedajúcu obsahu jedného víčka fľaše. Vypili sme spolu 6 litrov počas zimného obdobia. A teraz sa možno pýtate, pomohlo vám to?
Môžeme povedať, že asi áno. Celú zimu sme neboli nachladení a nemali sme chrípku, čo je pre staršich ľudí (ja vtedy 81 a manželka 78 r.) veľmi dôležité. Liečili sme si sprejom aloe drobné rany a popáleniny (hojenie sa značne urýchlilo) a cítili sme sa akosi lepšie. Mne osobne pomohlo pri hemoroidoch, ktorých sa mi podarilo zbaviť.
Pán MUDr. Bukovský vo svojej knihe "Miniencyklopédia prírodnej liečby" na str. 142 uvádza, čo vlastne aloe pravá je, aké má účinky, ale pri tom poznamenáva: "dobre vedieť: napriek všetkým týmto liečivým účinkom pripomínam: zázračné potraviny, rastliny a výživové doplnyky neexistujú". Na str. 143 ale uvádza dávkovanie preventívne 1 - 2 polievkové lyžice čistej šťavy denne na lačno 30 min. pred jedlom. Ďalej opisuje užívanie čistej šťavy pre všeobecné terapeutické účely pri rôznych chorobách, dokonca aj ako podpornú liečbu AIDS. Pýtam sa teda aloe vera áno alebo nie? Alebo je to tak, že ak má človek vážnu chorobu, tak sa aj slamky chytá?
Každý si nájde svoj "výživový doplnok". Jednému pomáhajú klíčky z rôznych obilovín, inému rôzne riasy atď. Vo väčšine ale je to viera v to, že rípravok mi pomáha.
Pamätám sa na jednu príhodu, keď moja mamka ešte žila tak som jej doniesol z Nemecka istý liek, ktorý jej doporučil lekár proti bolestiam chrbitice a ktorý nebolo možné dostať na našom trhu. Po prečítaní vedľajšich účinkov lieku a vo vedomí, že jej môžu aj poškodiť, liek som nahradil s placebo. Výsledok ma prekvapil, pretože bolesti chrbta zakrátko ustúpili. To znamená, že jej pevná viera v účinok lieku pomohla.
Čo ma však najviac hnevá je skutočnosť, že mnohé kozmetické prípravky sú drahšie, lebo obsahujú Aloe. Hoci ten istý prípravok predtým bol lacnejší. Obsah aloe v % sa však na obale prípravku obyčajne neuvádza. Osobne by som takýto prípravok nekupoval, kde sa len uvádza, že obsahuje aloe bez % obsahu tejto látky. To isté platí aj pri výživových doplnkoch.
Tak, keď to zrhnieme: aloe vera áno, alebo nie. Ja hovorím, že áno, ale vždy by som sa opieral o skutočne overené účinky toho ktorého prípravku. Aloe vera áno, lebo poškodiť vám určite nešpokodí, ale pomôcť môže.
G.F.K.