Bumerang sa vracia

Európski lídri sú vystrašení výsledkami parlamentných volieb v Grécku. Tie dopadli tak, že mierne navrch majú strany, ktoré odmietajú úsporné programy, naordinované EÚ a MMF. To by znamenalo aj zastavenie ďalšej finančnej pomoci pre Grécko a v konečnom dôsledku jeho odchod z eurozóny. Analytici Citigroup pravdepodobnosť takéhoto vývoja ohodnotili dokonca až na 75%. Takmer pred rokom (1.7.2011) sa začala v slovenskom parlamente rozprava k nášmu návrhu obmedziť mandát vtedajšieho ministra financií Mikloša pre rokovania o pôžičke Grécku z eurovalu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Navrhli sme podmienečný súhlas s pôžičkou, za predpokladu, že budú splnené nasledovné predpoklady:

a) Silná účasť súkromných veriteľov, čo by v praxi by znamenalo riadený bankrot Grécka. V skutočnosti eurolídri začali diskutovať účasť vo výške 21%, o pár mesiacov neskôr prišli na 50% a ukazuje sa, že ani to nemusí v konečnom dôsledku stačiť.

b) Kolaterál, ktorý Grécko poskytne ako zábezpeku za svoje záväzky. Ak by v budúcnosti krajina nesplácala dlh eurovalu, došlo by k automatickej realizácii záložných práv (presne tak, ako pri vašej hypotéke). Nikdy k tomu nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

c) Záväzok privatizácie štátneho majetku Grécka. Dohodnutý plán sa neplní ani z časového hľadiska, ani pokiaľ ide o finančný výťažok z predaja majetku.

d) Písomný záväzok relevantných opozičných strán, že budú dodržiavať tento Program, t.j. dohodnuté podmienky na splnenie ktorých je aktivácia finančnej pomoci z eurovalu viazaná.

e) Účasť MMF minimálne v takej miere, v akej sa podieľa na celom finančnom mechanizme

Úplné znenie Stanoviska NRSR, ktoré som navrhol a o prijatí ktorého sme sa pred rokom snažili v parlamente, nájdete tu. Všimnite si najmä štvrtú podmienku, tzv. cross-party agreement. Tá keby bola vtedy akceptovaná a na medzinárodnej úrovni naplnená, dnes európski lídri nemuseli byť vystrašení najnovším povolebným vývojom v Grécku.

SkryťVypnúť reklamu

Naša snaha v parlamente bola márna. Za návrh Stanoviska hlasovalo iba 35 poslancov, takže nebolo prijaté. Poslanci „Brusel-friendly“ strany SMER-SD pre istotu nehlasovali vôbec. Tomu sa hovorí nemám názor, alebo aj alibizmus. Poslanci SDKÚ-DS a KDH sa zdržali hlasovania (čiže nepodporili náš návrh). Rovnako tak klub MOSTu. Podporili nás iba štyria za OKS a klub SNS.

Kto ako 6. júla 2011 hlasoval o prijatí „Stanoviska NRSR k postupu vlády SR pri poskytnutí finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov EFSF“ nájdete tu.

Pred rokom, 16. júna 2011 som napísal toto: „Naši vyjednávači by mali ísť do Bruselu so silným mandátom nášho parlamentu, ktorý aj im samotným vytvára určité ‚krytie‘. Aktiváciu finančných prostriedkov z eurovalu pre Grécko totiž de jure môže za Slovensko podpísať aj vyšší štátny úradník a nie je v silách slovenského parlamentu tomu zabrániť.“  

SkryťVypnúť reklamu

21. februára 2012 nadránom padlo rozhodnutie, že dočasný euroval poskytne záchrannú pôžičku Grécku vo výške 130 mld. eur. Z tejto sumy pripadá na neodvolateľné a bezpodmienečné záruky, ktoré vystaví Slovensko 1,155 mld. eur. Ešte nie je všetkému zlu zďaleka koniec. Ak totiž novú vládu v Grécku postavia strany odmietajúce plnenie úsporných opatrení, Slovensko cca 400 mil. eur nikdy neuvidí. Len pre porovnanie: Fico teraz v rámci konsolidačným opatrení hľadá približne 1,500 mil. eur do konca roka 2013. A tie budú bolieť. Každého z nás.

Vyšší štátni úradníci a vláda rozhodujú o miliardách eur. Vašich eur. A toto všetko sa deje mimo dosah slovenského parlamentu. Vznikajú tzv. „mimoparlamentné zóny“. Kto však za to ponesie politickú zodpovednosť? 

SkryťVypnúť reklamu

http://vybrali.sme.sk/c/Jozef-Kollar-Bumerang-sa-vracia

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu