O gombíkoch, pravde a lži

Vo včerajšej Lampe, ktorú vynikajúco zorganizoval Štefan Hríb a týkala sa nekonečného príbehu Cervanová, odznela aj táto múdra veta: Pravda je jednoduchá, lož je zložitá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Aj v téme grécka pôžička a stavanie eurovalov je pravda jednoduchá. Dokonca až tak jednoduchá, že už drvivá väčšina (slovenských) politikov hovorí: ale áno, SaS-kári, obsahovo máte pravdu, ale musíme rozhodovať politicky a zodpovedne. Rozumej schváliť aktivovanie finančných prostriedkov pre Grécko z dočasného eurovalu 1, schváliť navýšenie dočasného eurovalu 1, súhlasiť so zriadením trvalého eurovalu 2 a súhlasiť so vstupom Slovenska do tohto trvalého mechanizmu.

A teraz zopár príkladov, ktorými argumentujú mainstreamoví (rozumej zodpovední) politici. Tvrdia, že ak toto všetko, čo je popísané hore, odmietneme, potom:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Slovensko stratí reputáciu

- ak dôjde k vzniku tzv. dvojrýchlostnej Európy, Nemecko nás nezoberie do „lepšieho“ klubu

- odídu zo Slovenska nemecké a francúzske firmy

No proste hotová apokalypsa. Ja za tragédiu považujem niečo úplne iné. Neustále sa otvárajúce nožnice medzi obsahovou pravdou/realitou na strane jednej a politickými rozhodnutiami, ktoré vychádzajú z pokriveného odrazu tejto reality na strane druhej.

Kde sme sa to ocitli, ak ten, kto hovorí pravdu, má stratiť reputáciu. Má vôbec zmysel o takúto reputáciu stáť?

Prečo si nahovárame, že zle bol zapnutý už prvý gombík. Je to postačujúci dôvod nato, aby sme pozapínali zle celé desiatky a stovky ďalších gombíkov . . . až sa nakoniec všetci udusíme?

SkryťVypnúť reklamu

Vyčíslil už niekto náklady na odchod Grécka z eurozóny? Okrem neuchopiteľných poloprávd typu nákazy celej eurozóny, kolaps systému, rozpad eurozóny – som nič seriózne nezachytil. Tie náklady nejaké nepochybne budú, označme ich „n“.

Ale vyčíslil už niekto náklady nato, ak Grécku najprv požičia celá eurozóna a ono aj tak skrachuje, navyše zanechá po sebe ešte vyšší nezaplatený účet. Potom spomínané náklady budú „n+t“. Hodnota „t“ bude priamo úmerná času, ktorý si stavaním rôznych eurovalov „kúpime“.

Vrcholom irónie je názor (opäť mainstreamových) politikov, že neblokujme pomoc Grécku. Ono skrachuje možno skôr, než o pomoci vôbec rozhodneme a neostane nám aspoň čierny Peter v našich rukách. Ak si každý člen eurozóny osvojí tento názor, potom pravda v eurozóne nezaznie nikdy. A výsledok bude nasledovný:

SkryťVypnúť reklamu

Grécku pomáhalo bilaterálne 14 krajín (okrem Grécka, Slovenska a Estónska – ešte nebolo členom eurozóny).

Z pomoci Írsku bolo vyňaté Grécko.

Z pomoci Portugalsku bolo vyňaté Grécko a Írsko.

Ak to tak pôjde ďalej, kto raz pomôže Nemecku?

Zle pozapínané gombíky a brutálne otvorené nožnice medzi realitou a zlými politickými rozhodnutiami nás dobehnú. Všetkých.

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu