Národná diskusia o výške úžery

Písmo: A- | A+

Často mám témy na ktoré si neviem uspokojujúco odpovedať. Keď je aj informácii na trhu málo resp. sú jednostranné, vzniká mi v hlave guláš. Už dlhšie si neviem odpovedať na otázku, aká by mala byť maximálne prípustna výška úrokov, čiže úžery v civilizovanej krajine. Kde by mala byť tá hranica, keď je aj bankový a nebankový vlk nažraný a ovce ostávajú celé. Keď máme na slovenských súdoch 2 800 000 nevyriešených exekúcii, tak je jasné, že niekto je extra prežratý a tisíce bojujú o holý život.

Každý to máme v hlave nastavené inak a poznám ľudí, čo ignorujú aj slovenské banky, pretože výšku ich úrokov pokladajú za úžernícku a neakceptovateľnú. Pár výnimiek za úžeru alebo krádež pokladá i extrémne vysoké poplatky v slovenských bankách. Jednoducho im nejde do hlavy, že napríklad vo Veľkej Británii poplatky pri bežných účtoch neexistujú a i úroky pri pôžičkách resp. hypotékach sú oveľa nižšie ako na Slovensku.

Momentálne síce prebiehajú rôzne diskusie na tému úžery a boju proti nej. Len málokto vyslovuje hranice, kde by sa táto výška mala pohybovať. Mediálni experti sú finančne závislí od finančného sektora a média nemajú potrebných ľudí na profesionálne analýzy. Na poslancov a vládu tiež tlačia bankolobisti a poniektorí sú dokonca bývalí majitelia nebankových subjektov. Zákonite podávajú neúplne a skreslené informácie, ktoré vyhovujú len silnejšej strane. Hlas ľudu je takmer udupaný.

Podľa môjho laického odhadu, by maximálna výška úrokov mala byť dvojnásobkom ročnej miery inflácie v krajine v predchádzajucom roku. Samozrejme, že už by tam nesmeli byť žiadne skryté poplatky. Teoreticky by tam mohla byť stanovena najnižšia hranica inflácie (cca2,5), aby aj banka prežila.

Preto by ma zaujímal Váš osobný názor, ako vysoko by mala byť nastavená výška úžery v civilizovanej krajine a či by ste nemohli vyjadriť svoj názor v diskusii.

Vopred ďakujem.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu