Sevilla, ríša Tartessos a Hermenegildo

Keď som sa učila na zemepise merá riek, Guadalquivir patrila medzi moje obľúbené. Tak krkolomne sa vyslovovala a tak tajomne mi znela ! Jej prvé grécke meno Tartesso si prisvojil záhadný predrománsky národ, ktorý osemdesiat rokov po dobytí Tróje založil na jej brehoch najbohatšiu ríšu tých čias.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Keď som sa učila na zemepise merá riek, Guadalquivir patrila medzi moje obľúbené. Tak krkolomne sa vyslovovala a tak tajomne mi znela !

Obrázok blogu


Starí Gréci ju volali Tartesso, Rimania Baetis, Arabi الوادي الكبير, al-wadi al-Kabir, Veľká rieka. Posledným názvom žblnká dodnes.

Obrázok blogu



V pavučine dejín sa stratila najbohatšia ríša tých čias, záhadný predrománsky národ, pomenovaný podľa rieky a vraj často spomínaný v biblii ako Taršíš.

Obrázok blogu


Marcus Velleius Paterculus nám odkazuje, že ríšu Tartessos založili osemdesiat rokov po dobytí Tróje, v dvanástom alebo jedenástom storočí pred n.l..

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obchodovala s Feničanmi aj Grékmi a zanikla po sedemstoročí, po dobytí Kartágom v púnskych vojnách.

Obrázok blogu

Herodotos pred dvetisícpäťsto, Strabón pred dvetisícsto, Plinius starší pred tisícdeväťsto a Avienus pred tisícšesťsto rokmi prezrádzajú, že Tartessovia obrábali pôdu, chovali dobytok a zbohatli zo strieborných baní.

Obrázok blogu

Úspešný obchodný prístav I-Spal založili pred dvetisícdeväťsto rokmi na brehoch rieky v mieste, kde sú plavby schopné už aj veľké lode.

Obrázok blogu


Pád ríše mu neublíži, naopak, Kartágo ho obchodnícky skvelo prifarbí. Zničí ho Publius Cornelius Scipio Africký, rímsky politik, vojvodca a víťaz nad vojenským géniom Hannibalom v druhej púnskej vojne pred dvetisícdvesto rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



Zmenia mu pravopis na Hispalis a po obnove vyrastie na najvýznamnejšie obchodné sídlo provincie. Gaius Julius Caesar, kvestor Hispanie Baetica, ho objíme hradbami.

Obrázok blogu



Počas sťahovania národov cez ne prelezú a celé ho vyplienia Vandali v roku 426 a Svébovia v roku 441. Vizigóti ich o pätnásť rokov porazia pri rieke Órbigo a vrátia mu názov Spali.

Obrázok blogu


V roku 554 v ňom porazí kráľa Agila I. protivník z radov šľachty Athanagild. Pozve si na pomoc byzantského cisára Justiniána I.. Východorímskej ríši sa územie tak zapáči, že zostane na „priateľskej“ návšteve vyše sedemdesiat rokov.

Obrázok blogu


Kráľ Léovigild ho daruje synovi Hermenegildovi v roku 580. V deň svadby ho snúbenica Ingunda, trinásťročná dcéra franského kráľa Austrázie Sigiberta I. a Brunhildy presvedčí, aby prestúpil na katolicizmus.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Kráľovná Goiswintha, fanatická vyznavačka arianizmu, zúri. Už pred rokom sa snažila nevestu a vnučku v jednom presvedčiť. Keď odmietla, povláčila ju po zemi za vlasy a do krvi dokopala.

Obrázok blogu



Vypukne krvavá, nábožensko - občianska vojna, ktorá oslabí kráľovstvo viac, ako nájazdy cudzincov.

Obrázok blogu

Podľa jedných ju vyvolá kráľovná, podľa druhých syn, ktorý sa dal v Seville korunovať za kráľa, začal raziť vlastné mince a pozval si opäť na pomoc Byzantíncov.

Obrázok blogu


Kráľovnú s malým synom pošlú cisárovi Tibériovi II. do Konštantínopola. Ona pri Kartágu zomiera a povolením návratu syna byzantský cisár Maurikios celé roky brnká rodine na nervy i pokladnicu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


V roku 582 mesto obkľúči tato, nechá ho dva roky o hlade a dokonca aj smäde, keď prehradí rieku. Syn utečie do Córdoby, no keď padne aj ona, vzdá sa bratovi Reccaredovi.

Obrázok blogu



Tato ho objíme, no podľa národných tradícií aj najviac poníži. Nesmie už nosiť kráľovské šaty. Pošle ho do vyhnanstva vo Valencii, no kráľovnej to nestačí.

Obrázok blogu

Skončí v tarragonskej temnici a po odmietnutí poslednej šance na zmenu viery, mu na otcov rozkaz v roku 585 odseknú hlavu.

Obrázok blogu


Zaujímavým dejinným paradoxom je, že celé to vražedné besnenie bolo zbytočné. Už o tri roky brat Reccared I. prijme z politických dôvodov katolicizmus tiež.

Obrázok blogu



Na tisíce výročie smrti, na žiadosť kráľa Filipa II. vyhlási pápež Sixtus V. Hermenegilda za svätého. No Hispánci ho nemajú veľmi v obľube.

Obrázok blogu

Súčasníci mu nevedeli odpustiť vzburu proti otcovi a najmä národnú zradu - pozvanie Byzantíncov bojovať pri vlastným a zničenie krajiny.

Obrázok blogu


Lýdia Koňárová

Lýdia Koňárová

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  8x

ochranca prírody a pamiatok Zoznam autorových rubrík:  ChansonsBretónskoCapriKorzikaNormandiaNórskoParisPradoPro veritate cum caritateSardíniaSicíliaŠkótskoŠpanielskoTalianskoThassosWienZámky na LoirePêle-mêle

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu