Medzinárodný menový fond treba zreformovať. Alebo zrušiť.

Alebo ignorovať. Pridal by som k nemu aj Svetovú banku a WTO. Presvedčilo ma o tom aj nedávne odporúčanie jej predstaviteľa, ako liečiť naše choré verejné financie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

K tomuto názoru ma vedie „úspešnosť" ich projektov na celom svete. Tam, kde sa MMF podieľal na „ozdravovaní" ekonomiky, v drvivej väčšine zostali len masy zbedačeného obyvateľstva, neraz zdevastované životné prostredie, posilnilo sa postavenie diktátorov, v rozvojových krajinách dopustilo drancovanie prírodných bohatstiev.

Príčin, prečo je tomu tak, je niekoľko. V prvom rade nejde o pomoc, ani o poradenstvo, ale o nekompromisný biznis. MMF musí svojim investorom zabezpečiť tučné zisky. Ak sa to niekde vymkne z rúk a obyvateľstvo už nevládze „výhodnú" pomoc splácať, alebo nebodaj niektorá vláda začne mať predstavy o ekonomike nekompatibilné s MMF, nájde si inú destináciu, kde sa zahojí. Po druhé, žiadna víťazná politická garnitúra v demokratických aj v menej demokratických krajinách, nejde do predvolebného boja s programom reforiem naordinovaných MMF. Až po voľbách a pod nesmiernym tlakom, dochádza k realizácii politiky MMF. Základná otázka znie. Kto im dal na to mandát ? Voliči ? Asi nie. Investori, nadnárodné korporácie, finančné skupiny ? Tu niekde bude asi pravda. Potom sa logicky ponúka druhá základná a ešte dôležitejšia otázka. Je to demokracia, čiže vláda ľudu ? Len pre pripomenutie, z gréčtiny démos = ľud. Tretím dôvodom „úspešnosti" projektov je jeho ideologická obmedzenosť. MMF spolu s SB a WTO sú typickým príkladom neoliberálnej ekonomickej doktríny, ktorá evidentne zlyháva. Spôsobuje celosvetovú ekonomickú nestabilitu, ochudobňovanie väčšiny obyvateľstva planéty (aj vo vyspelých ekonomikách), veľké sociálne rozdiely, neudržateľné životné prostredie. Dôsledkom tejto politiky sú permanentné krízy. Bez chronológie. Argentína, Mexiko, Rusko, Ázia... a od roku 2008 celý svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme domov. Odporúčanie predstaviteľa MMF (meno nie je dôležité, ani ho nepoznám) resp. jeho recept na liečbu slovenských verejných financií zjednotením a zvýšením DPH, je typickým príkladom elementárneho nepochopenia situácie na Slovensku.

Aby zvýšenie DPH malo zmysel pre navýšenie príjmov ŠR, musí byť razantné. Čiže sa nebavíme o zvýšení jedného alebo dvoch percent. Zloženie obyvateľstva na Slovensku z hľadiska veľkosti majetku a výšky príjmov, zodpovedá skôr rozvojovým ako vyspelým ekonomikám. Máme úzku vrstvu veľmi majetných občanov, málo početnú (prakticky neexistujúcu) strednú vrstvu a zvyšok obyvateľstva sa motá okolo pásma chudoby. Na zvýšenie DPH by väčšina obyvateľstva logicky zareagovala znížením spotreby (ak ešte môže), alebo zadlžením, najmä u nebankoviek (cesta do pekla). Hovorí sa tomu aj zníženie životnej úrovne. Odskákali by si to aj živnostníci, malí a strední podnikatelia, ktorí realizujú svoju produkciu v prevažnej miere na domácich trhoch. Ináč povedané, štát si zvýši svoje príjmy na úkor väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec nespochybňujem nutnosť ozdravenia verejných financií. Nastal konečne čas, aby sa na ich ozdravení začali podieľať tí, ktorí zo šafárenia s peniazmi daňových poplatníkov profitovali, politici, úradníci, privátny sektor, čiže privilegovaní. Viem, že sa to veľa ľuďom nebude páčiť, ale navrhujem niektoré opatrenia, ktoré sú vo vyspelých krajinách štandartné a považované za spravodlivé.

  1. Zrušiť paušálne náhrady u politikov, sudcov, prokurátorov a kadekoho, kto má túto výsadu. Je to podstatná časť ich oficiálneho príjmu, ktorá sa neviem prečo nezdaňuje a neplatia sa z nej odvody.

  2. Zaťažiť 19 % daňou a odvodmi do sociálnej a zdravotnej poisťovne súkromné príjmy (dividendy, kapitálové výnosy, alebo si to nazvite ako chcete) vlastníkov právnických podnikateľských subjektov. Tiež neviem, prečo sa nezdaňujú a neplatia z nich odvody.

  3. Zrušiť maximálny vymeriavací základ pre platenie odvodov. Daň z príjmu sa platí z celej sumy (ako u koho, hlavne u zamestnancov), odvody nie. Nemá to logiku.

  4. Konečne začať efektívne vymáhať dlhy v Sociálnej poisťovni. Dnes je stav taký, že dlžník niekoľko eur je partnerom exekútora a dlžník niekoľkých miliónov je seriózny podnikateľ, kamarát s papalášmi, čiže partner na vyjednávanie o splátkových kalendároch, ktoré nikdy nedodrží.

  5. Maximálne obmedziť sivú ekonomiku, t.z., okamžite prijať legislatívu zameranú na preukazovanie majetku s účinnosťou hneď a do budúcna (aby sa darebáci nemohli vyhovárať na neprijateľnú retroaktivitu), začať zatvárať korupčníkov, neplatičov daní a odvodov z najvyšších kruhov.

  6. Prijať takú legislatívu, aby dlžníci štátu, poisťovní, privátnej sféry, zamestnancov, ktorí účelovo, alebo svojou neschopnosťou skrachovali, nechodili po Slovensku vysmiatí ako lečo, ale žili s doživotnými starosťami so splácaním dlhov.

  7. U platcov DPH zrušiť jej odpočítateľnosť u tovarov a služieb, ktoré sa nakupujú vo firmách a sú využívané na súkromné účely ako luxusné aj neluxusné autá, dovolenky (prepáčte, služobné cesty), toaletný papier, ....

  8. Zaťažiť majetok dedičskou daňou, napr. od úrovne 100.000 alebo 150.000 eur. Všetci, okrem politikov vieme, že jeho značná časť pochádza z privatizačných porevolučných rabovačiek, rozkrádania peňazí daňových poplatníkov, korupcie, alebo z iných nelegálnych príjmov.

Dalo by sa pokračovať ďalej. Napríklad znížiť počet byrokratov, efektívne narábať s verejnými zdrojmi. To sľubuje a nedodržuje každá vláda. Ďalej obmedziť neadekvátne príjmy starostov a primátorov. To navrhujem ja. Atď, atď........

SkryťVypnúť reklamu

PS: Dobre sa mi navrhuje, keď nepoznám obsah zmlúv podpísaných vládami SR s MMF. kto ich pozná, nech sa prihlási.

Peter Konček

Peter Konček

Bloger 
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberté, egalité, fraternité. Ži a nechaj žiť. Dá sa, len treba nájsť Progresívne nápady a riešenia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu