Démon poslušnosti

Poslušnosť detí sa považuje za mimoriadne kladnú vlastnosť. Je zaujímavé, že často najväčšiu poslušnosť vyžadujú práve takí rodičia, ktorí sami nie sú schopní viesť úspešné a šťastné životy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

Cestoval som raz v Petržalke prepchatým autobusom. Všimol som si muža stredného až vyššieho veku, ktorý sa pretlačil k sedadlu na ktorom sedel mladý chalan. Muž mu niečo ukázal, mládenec vyskočil ako struna a uvoľnil mu miesto. Bolo to dosť pôsobivé, takže som sa teraz ja pretlačil k mužovi a spýtal som sa ho, ako to dokázal.

Vysvitlo, že to bol invalid a ukázal mladíkovi svoj preukaz. Nanešťastie môj dobrý dojem dlho netrval - muž ho rýchlo pokazil tým, že začal nadávať na „tú dnešnú mládež". Veľmi nelogicky, pretože mu chalan miesto prepustil. Muž svoju tirádu ukončil: „To ja som si svoje dcéry inak vychoval. Keď zapískam, tak skočia." Bolo mi skoro fyzicky zle, keď som ho počúval - takíto rodičia vychovávajú zo svojich detí ľudí, ktorým bude chýbať sebadôvera a ktorí budú celý život skákať tak, ako im druhí budú pískať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prešiel som hodný kus sveta a všimol som si, že jedným z najväčších nedostatkov slovenskej povahy je nedostatok sebadôvery a sebaúcty. Čiastočne to bude dané slovenskou históriou. Slováci žili zväčša po dedinách a keď títo sedliaci išli do mesta, tak pánom išpánom a vicišpánom bozkávali ruky. Keď sa potom takáto ponížená hlava rodiny dostala domov, kompenzovala si to diktátorským chovaním sa voči ženám a deťom. Ako to už býva, takéto postoje sa prenášajú z generácie na generáciu a jednoducho nie sú zlučiteľné so zdravým sebavedomím.

Svoju nešťastnú úlohu akiste zohral aj veľký vplyv RKC. V nej sa totiž vyžaduje a cení priam zaslepená poslušnosť - najmä ak je ponížená. Je to paradoxné - keby to Pán Boh tiež tak videl, bol by nás stvoril bez mozgov a bez slobodnej vôle. Keďže však tu vôľu a zväčša aj mozgy máme, tak by sme ich mali aj používať. Treba si tiež uvedomiť, že Desatoro hovorí o úcte k rodičom, ale nie o bezhlavom poslúchaní.

SkryťVypnúť reklamu

Ponížený človek, ktorý celý život poslúcha, je nešťastný človek. Nie je schopný rozviť svoj potenciál a je plný strachu. Zaznáva svoje a často nekriticky obdivuje a prijíma cudzie. Býva podlízavý k silnejším a krutý k slabším. Myslí si, že keď s ním zle zaobchádzali aj on má právo zle zaobchádzať s druhými. Chová sa paranoidne a je schopný bezcitných a podlých skutkov.

Netreba debatovať o tom, že výchova detí je nutná a že niekedy musí byť obmedzujúca. Treba deti naučiť, čo je dobré, čo je zlé a to zlé obmedzovať. Rodičia majú mať nad deťmi autoritu, pretože majú viac skúsenosti a chcú deťom dobre. Ale musia si uvedomovať svoje nedostatky a vyhýbať sa vo výchove tomu, čo ich samých zraňovalo a poškodzovalo, keď oni boli deťmi. Argument „aj mňa tak vychovali a tu som" je hlúpy a nezodpovedný. Rodičia nesmú vychovávať svoje deti tak, aby tieto mali na výber buď poslúchať a skončiť ako zdeptaní, menejcenní úbožiaci, alebo vzbúriť sa. Pri vzburách sa totiž odmieta aj zlé aj dobré a výsledkom môžu byť riadni gauneri.

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu