Cyril a Metod III.

V treťom, mocensko-politickom, aspekte misie Solúnskych bratov vychádzam z pozície, že  Veľkomoravská ríša nemusela zaniknúť. Dá sa tu argumentovať, že tá ríša nemala budúcnosť. S týmto názorom nesúhlasím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

Paradoxne takto, v podstate opovržlivo, o VM ríši hovoria tí politici, ktorí sa považujú za najlepších Slovákov. Tvrdia, že ríšu vyvrátilo pár maďarských kočovníkov, ktorí prišli na malých, krivých koníkoch. Nuž, alebo tá ríša nebola silná a vtedy tých pár kočovníkov mohlo stačiť, alebo bola silná a tí Maďari boli niečim viac ako bandou kočovníkov na krivých koníkoch. Ja osobne som však presvedčený, že táto ríša vôbec nemusela padnúť, ale sa mohla zmeniť na stredoeurópsku alebo európsku mocnosť, keby jej vládcovia boli robili správne politické rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale:

Nerobili ich a jedným z najhorších rozhodnutí bolo pozvanie Cyrila a Metoda. Rastislav týmto zradil Ludvíka Nemca, ktorý mu pomohol na trón (846), ale toto nebol jediný podraz v histórii Veľkomoravskej ríše. Ešte zhubnejšie bolo, že tu išlo o odmietnutie západných vplyvov a o orientovanie sa na juhovýchod Európy. Každý, kto trochu pochodil po svete vie, že smer na juhovýchod Európy je považovaný za podradný. V angličtine dokonca je aj slovo „balkanization", ktoré znamená politický rozpad na malé, znepriatelené časti. Slovo „byzantine" zase znamená zapletený, tajný, podvodný. Stredná Európa, Balkán, Turecko, Irak - je to zhoršujúca sa škála. Naopak Západ je symbolom pokroku a demokracie. Pravda, nie každý s týmto musí súhlasiť a situácia v IX. storočí nebola totožná s terajšou. Ale, ako povedal Lenin: „Prax je kritériom teórie." Pre tých, ktorí sa nechcú riadiť Uľjanovom (ja patrím medzi nich) ponúkam citát z Biblie L 6,43.44. A je nesporným faktom, že keď do strednej Európy prišli Staromaďari, Byzantská ríša Veľkomoravskej absolútne nepomohla a Staromaďarov nakoniec porazil na rieke Lech pri Augsburgu v roku 955 východofranský kráľ Otto I. Avarov tiež predtým porazili spojení Frankovia a Slovieni (Samova ríša 623-658), a potom definitívne Karol Veľký v kampani v rokoch 791-796. Toto umožnilo vznik Moravského a Nitrianskeho kniežatstva.

SkryťVypnúť reklamu

Chronológia staromaďarsko-veľkomoravskej konfrontácie:

860 prvé skupiny Staromaďarov prichádzajú do Karpatskej kotliny

861 (?862) Rastislav žiada Byzanciu o biskupa a učiteľov

889 Masívny útok Staromaďarov na územie VM ríše (bolo to akési „posledné zvonenie")

891 Východofranský kráľ Arnulf posiela k Svätoplukovi vyslancov, aby obnovili predtým dohodnutý mier. K dohode nedošlo.

892 Východofranský kráľ Arnulf prichádza osobne do Panónie, aby sa stretol so Svätoplukom. Milého Arnulfa bolo treba zdrapnúť, prestrieť mu červený koberec, opakovane ho ožrať a dať mu najkrajšiu dcéru za ženu. Svätopluk však stretnutie odmieta. (Svätopluk sa asi cítil ako frajer, keď sa Nemčúr Arnulf musel vrátiť domov s dlhým nosom, ale tá sláva dlho netrvala.)

SkryťVypnúť reklamu

895, 896 Staromaďari trvalo prechádzajú cez Karpaty

896 Byzantský cisár Lev VI. uzaviera mier so Staromaďarmi. (Ak existovalo nejaké tajné spojenectvo s Veľkomoravskou ríšou, týmto ho vypovedal.)

907 Zánik Veľkomoravskej ríše

955 Východofranský kráľ Otto I. poráža Staromaďarov

Teda:

Pozvanie Cyrila a Metoda, ktoré bolo kľúčovou časťou orientácie na juhovýchod Európy bolo tragickým politickým omylom. Táto orientácia v konečnom dôsledku viedla k zániku Veľkomoravskej ríše.

Počul som aj názor, že Veľkomoravská ríša nemohla prežiť a rozvíjať sa, pretože nemala dosť obyvateľov. Na internete som našiel odhad, že táto ríša mala asi pol milióna obyvateľov. Myslím, že Británia v tom čase ich nemala viac, ale neviem, akú hodnotu takéto odhady majú. Ako autor sci-fi/fantasy mám však právo, ak nie dokonca povinnosť uvažovať o alternatívnej budúcnosti, resp. teraz už prítomnosti. Ak by Veľká Morava nezanikla, je pravdepodobné že na jej území by v súčasnosti žilo toľko obyvateľov, koľko ich tam žije dnes. A hádam aj viac (berúc do úvahy možné odrazenie útoku Tatárov v XIII. storočí, útokov Turkov v XIV., XV. a XVI. storočí, ako aj fakt, že ekologicky orientovaní Slovieni namiesto prezervatívov používali „ovčie črievka"). Kalkulujme však s terajšími skutočnými počtami obyvateľov tých častí strednej Európy, ktoré boli súčasťou VM ríše:

SkryťVypnúť reklamu

Česká republika - 10.2 milióna, Maďarská republika - 10.2 milóna, Rumunsko (hlavne sedmohradská oblasť) 9 miliónov, bývalá Juhoslávia (severné časti) - 7 miliónov, Nemecko (hlavne na sever od ČR - oblasti Lužického Srbska) - 6 miliónov, Slovenská republika - 5.3 milióna, Poľsko (južná časť) - 4 milióny, Rakúsko (jeho východná časť) - 2 milióny, Ukrajina (hlavne Podkarpatská Rus) 1 milión, halierové vyrovnanie - 0.3 milióna. Bola by to teda krajina s 55 miliónmi obyvateľov. Veľmi pravdepodobne by bola mala prístup k Jadranskému moru a možno aj k Baltskému. Teda predsa len veľmoc. Aká škoda, že Rastislav pozval Konštantína a Metoda a že sa ten Svätopluk frajeril...

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu