Tesne po páde komunizmu sa istý český politik (zdá sa mi, že to bol Zeman, ale nie som si už v tom istý) blysol výrokom, že československá koruna by mala mať kurz k nemeckej marke 1:1. Mnohými ľuďmi bol za to považovaný za muža, ktorý je hrdý na svoju vlasť a chce zaslúžené dobro a blahobyt pre jej obyvateľov. Týmto ľuďom nedošlo, že potom by sa napríklad cena škodovky rovnala cene mercedesu a výsledkom by bol nielen krach automobilového priemyslu v ČSR, ale aj celková ekonomická katastrofa.
V dôsledku neistôt spojených so situáciou v Grécku podstatne klesol výmenný kurz eura voči kľúčovým zahraničným menám. Aké sú však dopady takejto devalvácie na hospodárstvo? Skoro bez výnimky priaznivé:
1. Naše exporty budú pre zahraničných kupcov lacnejšie. Zvýši sa teda vývoz našich produktov, čo bude viesť k zvýšeniu výroby a k zníženiu nezamestnanosti. Vláda bude míňať menej na sociálne podpory a teda bude môcť znížiť dane a odvody (aj keď to socialistická vláda asi nespraví). Toto by malo tiež priaznivý dopad na podnikateľské prostredie.
2. Importovaný tovar bude u nás drahší - to povedie k zníženiu plytvania, ale aj k určitému nahradeniu dovezených tovarov domácimi produktmi (čo bude zase znamenať zvýšenie výroby, atď.)
3. Slovensko sa stane atraktívnejšie pre zahraničných turistov, ktorí u nás dostanú za svoje peniaze viacej tovarov a služieb. Turisti prinášajú do krajiny peniaze a v turistickom priemysle sa zvýši zamestnanosť (vláda by mohla míňať menej na sociálne podpory, atď.)
4. Pritiahne to zahraničných investorov, ktorí tu za svoje peniaze dosiahnu viac.
Pravda, každá minca (aj tá eurová) má dve strany. Ťažšie sa budú splácať skôr brané zahraničné úvery - ale len ak by boli v menách iných, ako je euro. Našim turistom pobyty v zahraničí zdražejú, ale zase len, ak by boli mimo Eurozóny. Takže odporúčal by som vymeniť dovolenku na Kaymanských ostrovoch za dovolenku na Kanárskych ostrovoch.