Vyjasnime si teda pojmy: krach alebo bankrot je stav, keď nejaký subjekt nemôže splácať svoje dlhy, veriteľ ho dá na súd, na základe súdneho verdiktu mu exekúciami zabaví čo len môže, náš subjekt skončí činnosť a môže sa ocitnúť aj vo väzení. Grécku sa nič takého nestalo, práve vďaka pomoci, ktorú od partnerov v Eurozóne dostalo.
Keď sa dlžník dohodne na novom splátkovom kalendári a pripadne sa mu časť dlžoby odpustí o bankrote sa hovoriť nedá. Navyše je celkom možné, že „vďaka" vysokým výnosom neodpustená časť istiny spolu s týmito úrokmi sa nakoniec vyrovná celej požičanej sume.
Okrem toho, tí nezodpovední Gréci mali toto leto veľmi úspešnú turistickú sezónu.
Grécka námorná doprava (ďaleko najväčšia na svete) sa zotavila už vlani, keď turistický priemysel ešte padal.
http://www.immigration-usa.com/world_fleet.html
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite2_1_18/02/2011_379353
To, že sme vlani boli jedinou krajinou Eurozóny, ktorá odmietla pomôcť Grécku vážne pošramotilo našu reputáciu medzi našimi partnermi v Europe.
Vďaka tomuto naša kandidatka na riaditeľskú úpoziciu v ECB, Elena Kohútiková, neuspela.
http://www.openeurope.org.uk/media-centre/summary.aspx?id=2533
Nuž a kto najohnivejšie vystupoval proti pomoci Grécku?
Pád vlády (idúci na vrub SaS) a následný chaos ďalej poškodil naše meno a imidž v zahraničí. To, že sme „kompromisným" návrhom z dielne SaS skoro podrazili celú Eurozónu nám tiež veľmi neprospelo. Podľa tohto návrhu sa totiž mala vytvoriť komisia pozostávajúca zo zástupcov všetkých parlamentných strán, ktorá by v konkrétnych prípadoch rozhodovala, či Slovensko peniaze poskytne. Aj úplnému politickému analfabetovi muselo byť zrejmé, že takáto komisia by bola permanentne zablokovaná.
Navyše, náš zástupca pri Eurovale I. by sa musel riadiť rozhodnutiami tejto komisie a keďže rozhodnutia o pomoci musia byť vEFSF podľa článku 10, časť 5 jednomyseľné, činnosť Eurovalu I. by bola paralyzovaná a nikdy by nikomu nepomohol.
http://openeuropeblog.blogspot.com/2011/09/enhanced-cooperation-and-efsf.html
Toto všetko môže viest k zhoršeniu nášho ratingu.
http://ekonomika.sme.sk/c/6100967/pad-vlady-moze-podla-moodys-ohrozit-rating-slovenska.html
Ten by zase zvýšil úroky, za ktoré si môžme v zahraničí požičiavať. BTW, koľkože nám SaS ušetrila (samozrejme podľa ich vlastných vyjadrení)?
http://www.pluska.sk/slovensko/politika/sulik-danovnikom-sme-usetril-miliardy-eur.html
:), :)), :))), :DDDD
No a napokon je známe, že posledné aukcie Slovenských dlhopisov sa skončili fiaskom.
Pokial viem, ak to takto pôjde ďalej asi o pol rokov SR bude mať akútny nedostatok peňazí. Potom by nám mohol pomôcť Euroval. Obávam sa však, že SaS, ktorá ako jediná nemení svoj postoj k Eurovalu takúto pomoc odmietne.
http://hnonline.sk/c1-52557070-sas-jedina-dodrziava-programove-vyhlasenie-v-suvislosti-s-eurovalom
Pre Grécko odporúčala mnohokrát bankrot, ktorý by Grécke hospodárstvo ozdravil a naučil by tučných a lenivých Grékov nežiť nad pomery. Odporučí ho teraz aj pre nás? Veď sme ešte tučnejší ako Gréci.