Šok! Horor - Preľudnenie!! Hladomor!!!

V roku 1968 bola založená organizácia Zero Population Growth. Jedným z jej zakladateľov bol nedávno aj na tomto portáli spomenutý americký biológ a pedagóg profesor Paul R. Ehrlich (1), ktorý bol autorom knihy „The Population Bomb". Pôvodné vydanie tohto bestselleru sa začínalo slovami: „Zápas o živenie celého ľudstva sa skončil. V 1970-tych rokoch stovky miliónov ľudí umrú od hladu..." (2)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Hoci táto predpoveď totálne „zluftovala", kniha The Population Bomb do značnej miery prispela k priam hysterickým reakciám na nárast obyvateľstva, ktoré v tzv. Západnom svete rezonovali v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Dátum prepuknutia katastrof sa síce trochu presunul, ale ich príchod bol istý. Hrozilo vyčerpanie surovinových zdrojov, nedostatok potravy, z neho vyplývajúce hladomory a nakoniec kolaps civilizácie. Malo to začať prepukávať v Indii niekedy od roku 1985 a šíriť sa nezadržateľne po celej našej planéte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes vieme, že k ničomu takémuto nedošlo. Boli miestne hladomory v Afrike, avšak tieto boli vždy spojené s chaosom, povstaniami a vojnami. Typicky k nim dochádzalo v krajinách s veľmi nízkou hustotou obyvateľstva. Dobrým príkladom tu bol Sudán s hustotou obyvateľstva menej ako 15 ľudí na km2. (3)

Nuž a India, ktorá mala začať hladovať ako prvá, sa hýbe presne opačným smerom: má hustotu obyvateľstva 372 ľudí na km2, ale práve vlani predbehla Thajsko a stala sa najväčším exportérom ryže na svete. Exportovala skoro 9 miliónov ton ryže. (4)

(Je to obrovské množstvo: obvod zemegule po rovníku je zhruba 40 000 km, čiže 40 000 000 metrov. Ak by sme teda rovnomerne okolo zemegule rozsypali tých 9 miliónov ton, čiže 9 miliárd kg ryže, na každý meter by pripadlo 225 kg.)

SkryťVypnúť reklamu

Bližšie k nám, najhustejšie obývaná európska krajina (s výnimkou miništátov) je Holandsko s hustotou obyvateľstva 405 ľudí na km2. Holandsko, ktoré má rozlohu len 41 543 km2 (pre porovnanie, Slovensko má rozlohu 49 035 km2), je v exporte potravín na treťom mieste na svete (za USA a Francúzskom). Vyváža potraviny za 55 miliárd USD ročne. (5)

No a pokiaľ ide o to „vyčerpanie surovinových zdrojov" zase aj na tomto portáli sa hodne šermovalo s tzv. „ropným zlomom". Nuž, a ako na zlosť pre scaremongerov, Yankeeovia prišli s „bridlicovou revolúciou", ktorá má priniesť aj významný pokles v cene ropy. (6)

SkryťVypnúť reklamu

Ako je možné, že napriek všetkým úderom na bradu sa rôzne teórie o preľudnení zakaždým otrasú, pozbierajú sa zo zeme a znovu sa šíria? Podľa mňa tu fungujú aspoň tri mechanizmy:

1. Zlé správy priťahujú. Novinový článok s palcovými titulkami: „Šok!", „Horor - Preľudnenie!! Hladomor!!!" predá viac výtlačkov ako informácia o náraste produkcie v agrárnom sektore.

2. Komplexy viny u mnohých ľudí sú sladkobôľne stimulované úvahami o tom, ako nivočíme „matku Zem". U mladých ľudí to navyše potvrdzuje ich presvedčenie, že starí chreni všetko dobabrali, nechávajú im spustošenú a vyžratú planétu a ešte by aj chceli za to dôchodky.

SkryťVypnúť reklamu

3. Tí ľudia, ktorí sú právom, či neprávom, skoro vždy však skryte, presvedčení o tom, že v živote zlyhali, nájdu určitú útechu v úvahách o tom, že aj tak všetko ide do kelu.

Nuž, mali by sme aspoň mať na pamäti, že pád Západorímskej ríše pred asi 1500 rokmi predchádzala depopulácia stredného Talianska a severnej Afriky. A nejakých 800 rokov pre tým si hrdé Grécke mestské štáty, ktoré boli vrcholom vtedajšej civilizácie, podmanili Macedónci. Tomuto tiež predchádzal pokles gréckej populácie, ktorý bol zapríčinený nízkou pôrodnosťou, aborciami a infanticídami. Čína, zdá sa, pochopila k čomu depopulácia vedie. (7) Európa však nie: (8)

(1) http://ac.blog.sme.sk/c/341049/Profesor-Ehrlich-vsetci-z-Wall-Street-by-mali-byt-vyhodeni.html

(2) http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_R._Ehrlich

(3) http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Sudanese_Civil_War

(4) http://www.business-standard.com/india/news/india-is-worlds-biggest-rice-exporter-in-2012-fao/496141/

(5) http://en.wikipedia.org/wiki/Netherlands

(6) http://financie.etrend.sk/investicie-a-trhy/ropa-ma-vyrazne-zlacniet-do-konca-desatrocia-o-stvrtinu.html

(7) http://hn.hnonline.sk/svet-120/cinska-vlada-chce-zrusit-politiku-jedneho-dietata-524971

(8) http://en.wikipedia.org/wiki/Population_decline (Tabuľka č. 1.)

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu