Slovenská národná mena má už kropaje smrteľného potu na čele v takmer istom tušení svojho konca. Krátko po stratení sa tohtoročného lístia zo stromov, stratí sa aj ona, hoc predčasne, práve v rozpuku svojho mladého života. Tak dnes eše viac ako predtým, mnohých svrbí na účtoch a v peňaženkách, chce sa dostať von. Vymeniť sa za niečo, čo prežije aspoň nasledujúcu zimu.
Bratislava je mešec Slovenska, je to miesto, kde sa dá zarobiť najrýchlejšie. Oproti ostatnému Slovensku je tu najviac príležitostí, sú tu vyššie platy, peniaze sa točia na každom kroku. Majitelia socialisticko-betónových bytov sa zhola nič, len tak - časom znenazdajky - stali multimilionári.
-Peniaze, peniaze, všade okolo, chcú sa dostať von.
Hranica na konci Petržalky je otvorená, prepojenie so západom zabezpečené. Prevažujúce západné vetry k nám prinášajú všelijaké novoty, ktoré má už aj bratislavčan na dosah ruky. Na plocho-plošnom LCD sa pozerajú romanticko-pilcherovské sladké seriály zo západniarskych životov zabezpečenej smotánky, pod panelákmi prehliadka nablýskaných nových áut z lízingu a bilboardy pred oknami lákajú k "bývaniu uprostred prírody". No, kto by neodolal!
-Peniaze, peniaze, všade okolo, chcú sa dostať von.
Na každej druhej ulici je banka, ktorá láka takmer každému požičať z peňazí, ktoré vlastne reálne ani nemá. Tie nemajú ani mnohé mladé rodiny. Ale chcú si užívať. Tlak je silný. V TV vidia, že nehnuteľnosti nakupujú aj im podobní, úverom za 3 milióny, splácanie 30 rokov, vlastné úspory nula!
Sú tu však aj takí, ktorí ich majú dosť na kope. A kopa pýta viac a viac. Nachádzajú v okolí Bratislavy vśelijaké polia, vložené do pekného prírodného prostredia, v ktorých vidiac príležitosť, skupujú.
Teraz prejdem zo všeobecného úvodu rovno ku konkrétnemu jadru veci.
Dej sa ďalej bude odohrávať v katastri obce Chorvátsky Grob, kde vyššie popísaní našli svoje polia, prírodu a príležitosť.

Takto idylicky uprostred prírody vyzeralo pole, kým sa ho nedotkla ruka investorov.
Plán je jednoduchý. Upraviť na stavebné pozemky a za vyššiu cenu predať. Advertisment rozovrie svoju náruč a začne produkovať, vylepovať a hlavne lákať na bývanie uprostred prírody. Avšak medzitým, pokiaľ si prilákanec pozerá nový bilboard, začína sa ona príroda systematicky likvidovať. Ako prvá sa vytne alej. Mimochodom práve tá, podľa ktorej je celá oblasť pomenovaná. Potom nabehnú do polí ťažké machanizmy, ktoré odstraňujú vrchnú živú vrstvu pôdy. V zápätí sa zistí, že to miesto vôbec nieje vhodné na bývanie. Tisícročné močiare, ktoré boli pred sto rokmi vysušené ukazujú svoju stále živú tvár.
Bágre ryjú do zeme, ktorú ihneď zapĺňa spodná voda. Po každom daždi sa celé plochy premieňajú na jazero. Konvoje nákladiakov rýchlo navážajú kusy betónov, štrky a inú stavebnú suť.
Uteká, kape a mizne odtiaľto všetko živé.

Dnes na poli namiesto obilia vyrábajú stavebné pozemky.


Z "bývania uprostred prírody" sa stáva prázdny pojem zotrvávajúci iba ako heslo v lživej reklame. Budúci kupujúci zväčša o tomto medzistave nič nevie. Nevie, že jeho budúci, viac ako miliónový pozemok bol "vykuchaný", zaplavený a kadečím spätne zavozený. Podpíše nejaké papiere banke, čim sa nenápadne, potichu, ale hlavne pevne zavrú za ním dvere v klietke jeho vlastnej závislosti. Teraz "už len" tridsať rokov splácania, držania kroku, výkonov, zväzku a zdravotnej odolnosti.
Ťažká to veru úloha, základ je, keď zdravie bude dobre slúžiť. To však môže byť v tomto prípade problém. Vysoká spodná voda, blízkosť diaľkového vedenia vysokého napätia, geopatogénne zóny a nevhodné stavebné materiály a zariadenie v dome totižto niekoľkonásobne zvyšujú riziko nádorových ochorení. Hmmm.., vedia o tom kupujúci? Neznalosť, či nesúhlas s týmto tvrdením však zdravie neuchráni! Uchráni ho starostlivý výber a znalosť miestnych pomerov pri výbere stavebného pozemku.
Tak držím palce, pevné zdravie, ... a nepadnite v pokušení!