Dubaj je považovaný za najdrahšie mesto stredného východu. Toto mesto vyrástlo z pôvodne rybárskej dedinky na veľkomesto. Výborná poloha a nález ropy v Perzskom zálive mu spočiatku umožnili financovať výstavbu infraštruktúry mesta. Dnes už ropa tvorí menej ako 5% príjmov mesta. Do kasy najviac pribúda vďaka obchodu, stavbe a predaju nehnuteľností a z veľkej časti z turizmu. Prečo tam však ľudia chodia? Voda, teplo, unikátna architektúra a atrakcie, akých inde niet.
Dubaj sa za posledné desiatky rokov neskutočne rozrástol. Stavia sa stále veľmi veľa, hlboko aj vysoko. To čo tu dokážu postaviť za mesiac, u nás hádam nepostavia ani za rok. Zo dňa na deň sa na prázdnej ploche vedľa Vás dokáže stať obrovská stavebná jama a za ďalší rok tam stojí niekoľko sto-metrová budova. Aktuálne v Dubaji žije približne 2,5 milióna ľudí a predpokladá sa, že do roku 2020 tu bude o milión viac. Stavať sa teda naozaj musí. Každá časť mesta je úplne iná, unikátna.

Stará časť Deira ponúka tradičné možnosti nákupov tovarov z emirátov, Indie, či Pakistanu. Nádych pôvodnej kultúry cítiť najviac tu. Časť Bur Dubaj kombinuje starý spôsob života s novodobými trendami v oblasti výstavby a obchodu. Je takým prostredníkom medzi dvoma svetmi. Ponúka výbornú dopravnú dostupnosť k top atrakciám. Časť Jumeirah zas ponúka najlepší prístup k plážam a novodobým skvostom ľudskej architektúry. Ak chcete bývať na umelom ostrove Palm Jumeirah rozbite poriadne veľké prasiatko s mincami, luxus je zaručený.
Čím začať svoj pobyt v Dubaji? Odporúčam po dlhom lete vyskúšať Tour de Beach. Dubaj má niekoľko očarujúcich verejných a veľa súkromných pláží. Nášmu testu sa podrobili tri najznámejšie verejné - Jumeirah Beach, Burj Al Arab Beach a Marina Beach. Dobrá správa na začiatok - dostanete sa k nim ľahko. Pozdĺž celého pobrežia chodí autobus č.8, ktorý Vás dostane prakticky k všetkým. Potešia tiež klimatizované zastávky.

Ako prvú sme si vzali pod drobnohľad pláž Jumeirah. My, "vytrvalí chodci", sme si povedali, že cestu od hotela dáme pešky. Malo to byť podľa Google maps 4,5 km. Keď sme prišli na miesto, kde mala začínať pláž, čakal nás len biely vysoký plot. Poza plot sa ozýval čulý stavebný ruch. Ako sme neskôr zistili pri lepšom pohľade do mapy, stavbou bola prebiehajúca výstavba projektu Deira Islands.

Popri plote sme prešli ďalšie dva kilometre, kým sme sa dostali k moru. Na naše prekvapenie bola úplne vyľudnená, sem-tam nejaký človiečik.

Na pláži sa nenachádzajú žiadne obchodíky s občerstvením ani prezliekárne, takže plávky si oblečte doma. Výhodou pláže je pokojné kúpanie, krásny piesok a teplá voda bez vĺn.
Výlet na pláž je možné spojiť aj s poznávaním arabského sveta. Poblíž sa nachádza jediná mešita v Dubaji, ktorú môžu navštíviť aj nemoslimovia. Otvorená je 6 dní v týždni od soboty do štvrtka od 10 na približne hodinu. My sme o týchto časoch nevedeli, takže sme si ju odfotili len zvonku.

Kto sa nechce pozerať na stavenisko má ďalšiu možnosť. Pláž podobná Jumeraih Beach s jedným prekvapením. Tie krivky, oblé tvary na správnych miestach, zaujímavý vršok a pri správnom svetle dokonalý objekt na fotenie. To je jediný sedem hviezdičkový hotel Burj Al Arab v tvare plachetnice.

So svojimi 321 metrami bol v čase svojej výstavby najvyšším hotelom na svete, aktuálne je štvrtým. Je postavený ako inak na umelo vytvorenom ostrove. Jeho konštrukciu podopiera celkovo 250 stĺpov, zapustených 45 metrov pod hladinou mora v piesku. Vnútri hotela čakajte samé nevídané veci. 3 akváriá, najvyššie átrium sveta(180m), 28000 svetiel, tie najlepšie koberce, mramor a drevo z celého sveta a 1790 metrov štvorcových 24k pozlátka použitého v interiéri. Cena začína pri 1000 dolároch na jednu noc a končí približne pri 28000 pri najdrahšej izbe. Celkovo má hotel iba 202 izieb pri svojich 28 poschodiach. Najmenšia má 169 metrov štvorcových, najväčšia 780. Dnu sa však ako bežní turisti bez objednávky nedostanete, zadrží Vás strážna služba.

Vedľa hotela Burj Al Arab sa nachádza starší a iba 5 hviezdičkový hotel Jumeirah Beach Hotel s vlastnou platenou plážou. Využívajú ho o čosi menej solventnejší hostia. Rovnako ako mladší brat má námornícky dizajn.

Posledná pláž, ktorú sme otestovali bola najrušnejšia. Plno ľudí, obchodíky, reštaurácie, prezliekárne, atrakcie pre deti. Pláž je dostatočne dlhá a je lemovaná hotelmi zvučných mien. Pláž by sme označili za víťaza nášho testu.

Nemôže byť však všetko dokonalé, nechýbala tu výstavba v okolí - komplex Bluewaters Island.

Pláž Marina Beach sa nachádza na okraji malebného prístavu Dubai Marina. Tento prístav sa považuje za najluxusnejší na svete a zároveň druhý najväčší prístav pre jachty na svete.


Človek si môže aj krk vylomiť, kým si nakloní hlavu dostatočne na to, aby videl, kde končia vysoké mrakodrapy okolo tohto prístavu. Nájdete tu tiež krásne jachty a vychýrené obchodné centrá. To všetko patrí k Dubai Marina. Čo by mohlo byť romantickejšie ako preplaviť sa na loďke po vodách tohto prístavu? Vo vytipovaných časoch je možné previesť sa vodným autobusom po vodách prístavu. Za 5 AED umožní autobus výhľad na jachty z morskej strany približne počas 5 minút. Taký rýchly výletík.

Komu nestačí krátka plavba po prístave, môže využiť ešte aj prepravnú loď(ferry), ktorá patrí k MHD. Na výber je niekoľko zaujímavých trás.

Pri použití striebornej karty MHD vyjde jedna plavba 50 AED. Najviac asi zaujme trasa medzi Al Ghubaiba Station a Dubai Marina. Preplavíte sa cez zátoku Dubai creek, popri hlavných plážach, uvidíte z mora plachetnicu Burj Al Arab a preplavíte sa pomedzi pevninu a ostrov Palm Jumeirah. Loď zakotví v prístave Dubai marina. Loď premáva oboma smermi. Jediné, čo tejto trase chýba k dokonalosti, je plavba popred slávnyhotel Atlantis, ktorý je na vrchole palmy. Túto trasu sme si chceli vyskúšať aj my. Loď premáva denne o 11, 13 a 18. Pracovníčka na zákazníckom servise nám však povedala, že v ten deň kvôli počasiu loď nepremávala (aj keď bol slnečný deň). Ak sa chce človek pozrieť na Palm Jumeirah z vody, môže využiť tiež plavbu z Dubai Marina k Atlantisu a spať o 17tej. Loď v našom prípade zas nepremávala.

Z Dubai Marina premáva od roku 2014 aj električka. Smeruje k ľuďmi umelo vytvorenému ostrovu Palm Jumeirah.

K ostrovu sa viaže veľa zaujímavostí. V skutočnosti je to niekoľko ostrovov, ktoré sú spolu pospájané tak aby tvorili motív palmy. Táto palma je dokonca viditeľná voľným okom aj z vesmíru. Vďaka palme bolo pobrežie Dubaja rozšírené o ďalších 60 kilometrov. Motív palmy nebol vybraný len tak náhodou, je na ňom vysadených viac ako 12 000 paliem. Stojí za to si ju pozrieť.

Na začiatku palmy stačí vystúpiť z električky a nastúpiť na jedinečnú jednokoľaničku, ktorá Vás odvezie stredom palmy na vyvýšenej tratik slávanemu hotelu Atlantis. Cena jazdy obojsmerne 25 AED.

Scenéria krásna, ale bývať by som tam nechcel kvôli doprave. Ostrov stále budujú a rekonštruujú zároveň. Zápchy sú na dennom poriadku.

Hotel ponúka možnosť vychutnať si luxus aj pre neubytovaných prostredníctvom Atlantis advanture – zábavný park a relax v areáli. Treba sa však pripraviť na dlhé rady pri vstupe a mať 260 AED na osobu na vstupné pri objednávke cez internet, na mieste drahšie.
Hotel má podobne ako Burj Al Arab svoje naj. Najväčšia izba v tomto hoteli má 924 metrov štvorcových s cenou 35000 dolárov na noc. Nachádza sa tu veľké akvárium a celkovo tu žije viac ako 65000 morských živočíchov. V hoteli sa nachádza 100000 svetiel a v interiéri sa použilo 2250 ton mramoru a obsluhovať Vás tu bude vyše 3000 zamestnancov.

To prečo sa podľa mňa naozaj oplatí ísť k Atlantisu ako turista je výhľad. Konkrétne pri západe slnka sú to chvíle nezabudnuteľné. Rozpálenému slnku bránia mohutné palmy vytvárajúc príjemný tieň. Zostali by sme tam až do úplného západu, ale bolo treba ísť, cesta domov je dlhá.

Doprava je v rámci Dubaja nesmierne dôležitým prvkom. Pri tak rozrastajúcom sa meste je plánovanie nevyhnutné, aby to nedopadlo tak ako v našich podmienkach. Popri klasickej autobusovej doprave sa prevádzkuje lodná, ako ste sa už mohli dočítať. K lodnej doprave môžeme zaradiť aj loďky abra.

Tie za jeden AED preplavujú ľudí medzi štvrťami Deira a Al Barsa. Využili sme ju na preplavenie k zlatému trhu.

Ako už názov trhu napovedá, na tunajších trhoch kúpite aj nevídané. Zlato v najvyššej kvalite, na ktorú dohliada samotný štát. Ceny zlata sa tu odvíjajú od trhových a aktuálne ceny za gram sú vystavené na začiatku trhoviska každý deň. Ceny šperkov sa vypočítavajú ako cena vypočítaná z hmotnosti šperku plus práca. A práve z ceny práce sa dá zjednávať. Je na každého šikovnosti a obchodníckych schopnostiach koľko zjedná. Keď veľmi váhate, neraz sa Vás opýtajú na Vašu cenu a skúsia sa jej priblížiť. Osobne som toľko zlata pokope ešte nevidel. Vyskytovali sa dva druhy obchodov. Buď mali vo výklade neskutočne veľa zlata, zlaté reťaze navinuté na kotúče, z ktorých iba odrezávali a vytvárali náramky. Druhý druh bol škatuľkový - každý prsteň, nárok, náušnica v samostatnej krabičke s nejakým diamantíkom. Asi uhádnete, ktorý obchod predával lacnejšie. Na väčšine obchodov bol nápis zákazu fotenia. Takže fotky treba robiť nepozorovane.

Ak máte záujem o kvalitný hodváb alebo kašmír, neobíďte textilný trh. Šatky, šály, sukne, haleny, krásne šaty, na ktorých by ste oči nechali, ale aj čisté látky, z ktorých si môžte sami dať učiť šaty. Výber je až neskutočný. Keď sa len prechádzate trhom, oslovuje Vás každý, dávajú Vám šatky na plece, na krk, aby ste videli kvalitu ich výrobkov. Musím povedať, že sú naozaj hebké. Keď sme sa rozhodli, že si kúpime, skoro sa pobili o to kto nám ho predá. Pán, ktorý vyhral nás zavolal do predajne. Kým sme si vybrali, trvalo to dlho. Mal tam asi milión druhov. Keď sme si vybrali jeden, ponúkol nám ďalší s tým, že dá samozrejme lepšiu cenu ak zoberieme dva. Obchodníci sú to veru dobrí.

Pre ľudí, čo majú radi čosi pikantnejšie, odporúčam navštíviť trh koreninový. Korenie z tunajších zdrojov priam chytí za srdce. Krásna vôňa a k tomu nádych exotiky. Už sa teším keď z nich budeme variť.
Oblasť v okolí ulice Al Fahidi je zas známa predajom elektroniky. Bývali sme práve v tejto oblasti a na celej našej ulici neboli skoro žiadne iné obchody ako predajne PC komponentov a príslušenstva. Doteraz nechápem ako dokážu v takej konkurencii tieto obchody prežiť. Ceny sú tu nižšie ako u nás, keďže neplatia dane. Nová tlačiareň by sa nám zišla, ale trepať ju tisíce kilometrov v kufri sa nám nechcelo.
Papieroví turistickí sprievodcovia odporúčajú navštíviť aj centrum Karama shopping center kvôli výhodnej kúpe hodiniek a tašiek. Keď sme tam boli my, polovica obchodov zavretá, zvyšok poloprázdny. Toto bol asi najmenej využitý čas nášho pobytu, nechoďte tam.
Miesto, ktoré za žiadnych okolností nevynechajtte na nákupy je najväčšie obchodné centrum v Dubaji - Dubai mall.

Nachádza sa tu viac než 1200 obchodov tých najznámejších značiek. Pri návšteve odporúčam nezobrať si veľa peňazí ani mať na kreditke veľký limit. Kúpiť tu niečo je veľkým pokušením, peňaženka však značne utrpí. Zaujímavosťou centra je aj najväčšie akvárium umiestnené vnútri budovy. Akvárium má rozmery 51 x 20 x 11 metrov s objemom 10 miliónom litrov vody. Ďalšou zaujímavosťou je aj vnútorný vodopád s výškou 24 metrov.

Ak si chcete pri náruživých nákupoch užiť aj slnečných lúčov, oplatí sa vyjsť na chvíľočku von. Ak vyjdete von aj v správnom čase (13:00, 18:00 a potom každú pol hodinu) uvidíte hudobno-vizuálne predstavenie. Fontány tancujúce na hudbu od domácich autorov, cez Lionela Richiho až po Pavarottiho. Fontána je dlhá 275 metrov a jednotlivé trysky vystrekujú vodu do výšky až 140 metrov. Páradne predstavenie trvajúce asi 5 minút, potom si treba počkať na ďalšiu pohodinku, keď pustia inú pieseň.

Pri sledovaní fontán som pozrel aj za ne, potom vyššie, ešte vyššie, to nemá konca? Ešte vyššie, však už by som bol pomaly v robote. Konečne vidím koniec. Už viem prečo jej hovoria najvyššia budova sveta. Toť Burj Khalifa.

Má 828 metrov, 164 poschodí a dokončená bola v roku 2010, odvtedy ju žiadna budova netromfla. Návštevníci majú niekoľko možností ako ju navštíviť. My sme si vybrali najlacnejšiu variantu v nie hlavných hodinách - mimo 16 až 18 za 125 AED.

V hlavných vyjde lístok 200 AED. Druhou možnosťou je ísť na 148 poschodie. Tu sú sumy už vyššie. Do 17:00 stojí táto atrakcia 500 AED, potom už len 350.

Ak by ste chceli vedieť koľko času si rezervovať, pripravte si cca hodinu. Pol hodinu čakania na kontroly ako na letisku, 10 min čakania na výťah, 1 minútu cesty výťahom (údajne počas najrýchlejšej chvíľky 24 m/s), 10 minút obhliadky a 10 minút cesty dole.

V čase našej návštevy bolo trochu pod mrakom, napriek tomu sme dovideli až na Burj Al Arab vzdialený vyše 10 kilometrov. Bolo by vidieť aj ďalej nebyť oblakov. Za ten pocit, stáť na najvyššej budove sveta to stojí. Keby sme tam nešli, ako by sme v Dubaji ani neboli.

Už viete, čo je možné vidieť v Dubai mall a okolí. Ako sa sem dostať? Jednoznačne metrom. Metro v Dubaji je úžasný spôsob, ako sa dostať z jednej strany mesta na druhú bez zbytočných zápch. Je to najväčší plne automatizovaný systém vlakovej dopravy bez vodiča na svete. V staniciach aj v samotnom metre sa nachádza wifi a tiež je plne pokryté mobilným signálom. Aktuálne sú vybudované dve linky červená a zelená v celkovej dĺžke 75 km a 49 stanicami.

Červená linka bola dokončená za 4 roky (2005=2009), zelenú začali stavať o rok neskôr, ale dokončili ju rovnako za 4 roky (2006-2010). Plánujú sa ešte dve - fialová a modrá v celkovej dĺžke skoro 100 kilometrov. Trať je rozdelená na zóny, cesta v rámci jednej vyjde 3 AED, ak sa prechádza do druhej, treba pridať ďalšie dva. O tlačeniciach v mhd koluje nespočetne veľa vtipov, poznajú ich študenti z bratislavskej 39ny. Niečo podobné treba čakať aj v metre počas špičky. Jediný rozdiel je asi v tom, že metro na červenej linke chodí častejšie, avšak preplnený je každý vozeň. Môže sa stať, že si postojíte na stanici metra dosť dlho, ak sa Vám nechce tlačiť v nie vždy voňajúcom metre. Výhodu tu majú dámy a deťúrence, ktoré majú vždy vyhradené vozne. Chlapi, ak nechcete platiť pokutu asi 200 AED, nechoďte tam. Takisto je v každom vlaku vyhradený vozeň pre držiteľov zlatej karty, pre ostatných pokuta 100 AED. Zelená a červená linka Vás dovedú skoro ku všetkým dôležitým bodom v meste ako letisko, Bur Khalifa, Dubai mall, či Dubai Marina. Vzájomne sa križujú na dvoch staniciach BurJuman a Union. Zelená trasa Vás dovedie do starej časti mesta Deira.
Nákupné možnosti po pozretí Dubai Mall stále nekončia. Ďalšou vychýrenou destináciou je Mall of Emirates.

Síce o čosi menšie centrum, ale asi o trošku aj lacnejšie. Na väčšie predajní by ste najradšej nechali oči.

Z pred Mall of Emirates je najjednoduchšie sa dostať na ďalšie jedinečné miesto. Autobus 105 stojí iba na jednej, cieľovej zastávke - Miracle Garden Dubai. Sú to najväčšie kvetinové záhrady na svete o rozlohe 72000 metrov štvorcových so 45 miliónmi kvetov. Pozor, je tu však jeden háčik. Prvý spoj odchádza o 14:00!!. My sme to nevedeli, tak sme sa spojili s okoloidúcimi bratmi Rusmi a išli s taxíkom napoly po 15 AED.

Záhrady sú doslova miestom pokoja. Krásne kvety, ticho, romantické zákutia. A tá vôňa ...

V tom sa rozhučí miestny reproduktor na plné pecky, je čas na modlitbu. Aj to patrí k tejto kultúre. Keď si na záhrady spätne spomínam, je až neuveriteľné, ako niečo také krásne, plné zelene a kvetov mohlo vzniknúť doslova na púšti. Žeby fatamorgána?

Bedekre rapotali, že si treba nechať na záhrady aj celý deň. Pokiaľ nemáte deti, ktoré by sa vyšantili na miestnych detských atrakciách, vystačíte si aj s 2-3 hodinami.

Spať sme už išli busom. Je dôležité mať pri sebe Nol kartu, pretože nikde v okolí sa nedá kúpiť a šofér Vás nezvezie za hotovosť. Cena jazdy je 5 AED na osobu. Videli sme nejedného turistu, ktorý vošiel, spýtal sa a išiel hľadať taxi. Hlavne miestne početné rodiny vedia taxi naplno využiť. 5 miestne auto, v ňom šofér a 7 členná rodina s kočíkom. No problem. S taxíkmi sa spája jedna dôležitá rada – ružová patrí naozaj dámam. Taxíky majú rôzne farby striech. Ružový pánom nezastaví a povezie iba ženy, pretože ho šoféruje žena v ružovej halene.

Emirát Dubaj si dáva veľmi záležať, aby pri hlavných ťahoch bolo všetko reprezentatívne. Nové, pravidelne čistené chodníky, pekné budovy, kvetinové záhony automaticky polievané.

Nájde sa tu tiež plno zaujímavých sôch, či napodobenín.

Poviete si vau. Stačí však zájsť pár uličiek mimo a vidíte aj schovávanú tvár. Bordel z obchodov, zvieratá na ulici, domáci v otrhaných odevoch. Najviac ma však zaujal opravár obuvi, ktorý sedel v búdke, ak sa to dá tak nazvať. Búdka sa div nerozpadla a on, obuvník, nemal na nohách žiadnu obuv a opravoval zákazníkove topánky. Nájdu sa tu aj veľmi chudobní ľudia.
Ešte by som upozornil na jednu vec. Nemôžete fotiť čo chcete a kedy chcete. Ak by ste fotili vládne budovy, vojenské, paláce môžu Vás poslať za mreže. Ak chcete odfotiť nejakú osobu, musíte si vypýtať jej povolenie, inak môžte skončiť rovnako. Takže náruživý fotografi, tu to nie je také ľahké.
Dubaj ponúka návštevníkom naozaj veľa atrakcií aké inde nenájdete. Veľa sme ich ešte nespomenuli. Nájdete tu tiež vnútorné lyžiarske stredisko Ski Dubai, ktoré sa nachádza vedľa Mall of Emirates. Dubaj má tiež svoju zoo, zábavný park. Tento rok plánujú otvoriť Dubaj Safari Park, buduje sa Dubai Frame - budova v tvare rámu obrazu s výškou 150 metrov. Dubai Ferris Wheel bude najväčšie ruské koleso s výškou 210 metrov. Mnoho ďalších a ďalších projektov sa ešte stavia. Som si istý, že keby sme chodili do Dubaja aj každý rok, zakaždým si tam nájdeme niečo nové, jedinečné na svete.