
V štvrtok večer odchádzam z Trnavy, počasie ako tak, ani teplo, ani zima, žiadny sneh. Zobudím sa v Brne a vonku -3ºC, všetko navokol je biele od snehu. Preletíme ponad zasnežené Alpy, v diaľke vidím nezasnežené Pyreneje, podomnou Stredozemné more. V Girone na letisku zo seba zhadzujem niekoľko vrstiev až po tričko s krátkym rukávom a na informačnej tabuli vidím 23ºC. Predstavte si ten super pocit, keď sa počas dvoch hodín dostanete niekam, kde je o 26 stupňov teplejšie. No stále nie tak teplo, lebo okoloidúci španieli (pardooon, katalánci) sú oblečení v bundách a kábátoch, dokonca sa nájdu ak takí, čo majú čiapku a rukavice.


Alpy Pyreneje
Girona, počtom obyvateľov ako Žilina, je jednou zo 4-och provincií Katalánska, postavená na sútoku riek Ter a Onyar. Väčšina ľudí ide priamo z Gironského letiska do Barcelony, no určite sa oplatí sa zastaviť aj v Girone. Prekvapia vás úzke uličky v židovskej štvrti, farebné domy popri rieke, atmosféra tudentského mesta, mnoho stromov z citrusovými plodmi a figami, krásne pestrofarebné parky, ochota a zhovorčivosť kataláncov, keď potrebujete poradiť. Keďže veľa obyvateľov nevie moc dobre po španielsky (katalánčina je dosť odlišná a španielčinu sa učia ako cudzí jazyk), keď sa ich spýtate nabiflené kostrbaté vety podľa cestovateľskej príručky, smelo na vás spustia rýchlu katalánčinu a aj keby ste vedeli základy španielčiny, moc rozumieť nebudete. S angličtinou bohužiaľ moc ďaleko nezájdete.

Domy okolo Riu, kde obyvatelia na balkónoch pyšne vystavujú katalánske vlajky

Rieka bola asi 10 cm hlboká a plná pstruhov...


...jedna zo španielskych pochúťok


typické domy obklopené palmami

Saint Mary´s Cathedral postavená z „ jedného kusu kameňa “, vyzerá ako by jej chýbala strecha, vo vnútri nemá rozdelenie na lode; no návštevné hodiny nemá moc dobre zorganizované; dostanete sa ku nej po veľkej skupine schodov...

..v židovskej štvrti


kopec nad Gironou

..pohľad z kopca na Saint Mary´s Cathedral


Passeig de la Muralla