Ako však vyhľadať "empétrojku", ktorú by som chcel počuť? Ručné hľadanie je prakticky nemožné - treba si totiž uvedomiť, že v dobe štartu formátu MP3 tu ešte nebol ani Google. A tak vznikli samostatné aplikácie, ktoré sa starali o združovanie užívateľov, indexáciu ich súborov (centralizované siete), vyhľadávanie, či dokonca spoluprácu pri prenose medzi užívateľmi. Tak vznikli siete ako Napster, Gnutella, Ares, … a mnoho ďalších, rôzne veľkých, rôzne vybavených.
Jednou takou sieťou je aj SoulSeek. A prečo som si zvolil na tento článok práve túto sieť? No, jednoznačne sú to v prvom rade sympatie. Zaváži tiež jednoduché ovládanie, malý inštalačný súbor (1 MB), nízke požiadavky na počítač.
Čiže, ako začať? Na webe slsknet.org si môžete stiahnuť inštalátor verzie 157 NS 13e. Inštaláciu hádam zvládne každý aspoň mierne počítačovo gramotný človek. Základné nastavenie popíšem podrobnejšie.
Prvou akciou, ktorú je potrebné vykonať je zvolenie nicku a hesla (2x). Nič zložité, však?
Ak používate router či iné zariadenie na pripojenie k Internetu, ktoré vytvára NAT, mali by ste si nastaviť aj port, ktorý je presmerovávaný a neblokovaný. Ak neviete, či to potrebujete alebo neviete presné číslo portu, odporúčam nechať pôvodné nastavenie. Program by mal fungovať aj tak. V prípade používania agresívneho firewallu sa poraďte s administrátorom svojho počítača (predpokladám, že v takom prípade to nie ste Vy). Teraz spomínaná voľba je v menu Options => General Options. Po zmene portu je potrebný reštart programu.
Ďalším nastavením je to, kam budete stiahnuté súbory sťahovať a naopak, ktoré súbory poskytnete iným.
Zároveň je možné nastaviť, či svoje súbory poskytnete každému (štandardné), alebo len "priateľom" (možná voľba).Teraz prichádza pravá zábava, hľadanie súborov a sťahovanie. Do záložky hľadania sa dostanete tlačítkom Search Files. Prvý krát sa Vám ešte zobrazí ešte upozornenie, že hľadanie prebieha priamo u pripojených užívateľov, môže byť teda pomalšie.
V mojom prípade som zadal "save the best for last". Nájdené výsledky si zvyknem nechať zoradiť podľa toho, kto má v rade najmenej čakateľov - aby som mohol sťahovať čo najskôr.Kliknutím na "In queue" dosiahnete rovnaký výsledok, keď najdostupnejší užívatelia, ktorí majú hľadaný súbor sú navrchu. Potom je vhodné prezrieť si rýchlosť, akou ten-ktorý užívateľ je schopný dáta poskytovať (stĺpec "D/L Speed") a aké parametre má súbor (bitrate, dĺžka - osobne pod 192 kbit idem veľmi nerád). Vybratý súbor stiahneme kliknutím na jeho riadok pravým (ale inak nastaveným kontextovým) tlačidlom myši a vybratím položky "Download File". Sťahovania potom nájdete v záložke "Transfers".
Pravdupovediac, chcel som popísať aj pokročilejšie funkcie (tematický chat, hľadanie súborov u užívateľa, wishlist, …), no aj takto je článok už dosť dlhý. Ak bude záujem, môžem pridať. Základom však bolo stiahnutie prvého súboru - a to hádam už každý zvládne.
Prajem príjemné sťahovanie - a pozor, zdieľajte len legálny obsah!!!