Baví vás behať po trávniku a naháňať vzduchom plnený mech? Robíte niečo pre svoje zdravie a zabavíte sa s priateľmi.. Ono... čo sa futbalu týka, to tak nebolo vždy. Išlo, samozrejme, o zábavu, ale v trinástom storočí, o trochu iný druh zábavy. Na istý čas sa to stratilo, no vynára sa to opäť a je to čoraz horšie...
Futbal vznikol už veľmi dávno... O prvenstvo sa bijú Číňania, Egypťania i Angličania, skutočná história hry, ktorú dnes voláme futbal sa začal rozvíjať práve v krajine, ktorú mnohí, zrejme správne, označujú, za kolísku futbalu, v Anglicku.
Prvé záznamy o niečom, ako futbal, pochádzajú z trinásteho storočia. Počas pôstneho obdobia sa stretli príslušníci dvoch dedín, ktorí hrali proti sebe "futbal". Ako to vyzeralo? Niektoré zdroje tvrdia, že nevadilo, ak nemali loptu. Vždy sa našlo niečo, do čoho si mohli sedliaci z anglického vidieka kopnúť. Teda... niekto ... Áno, v trinástom storočí nešlo o to, dať gól a skórovať, ale poriadne sa ožrať, kopnúť, udrieť a vytĺcť zo súpera dušu. Niektoré prvky sa zachovali. Najmä, čo sa tých "interdedinských" stretnutí týka.
V stredoveku prerásla "hra chlapcov so senom v kopačkách" na celokrajinnú zábavku. Sprvoti navštevovali futbalové zápasy len tí najvernejší a najbojaschopnejší, neskôr sa pripojili diváci, ktorých počet narástol v tisícky večne nespokojných krikľúňov. Futbal sa však stále nedal ani v tomto období považovať za šport, aký existuje dnes.
Málokto by povedal, že ten kožou previazaný bravčový močový mechúr je lopta, ktorá ale plnila len úlohu štatistu a bola len málo podstatnou súčasťou hry. Niektoré zápasy dokonca končili 0:0 najmä vďaka tomu, že lopta sa do začiatku zápasu ani nenašla. Či už ju ukradli, alebo ani nemala na zápas doraziť, "hráčom "to nevadilo ... ...
V štrnástom storočí sa na britský trón dostal Eduard III, zodpovedný za Storočnú vojnu s Francúzmi, a futbal zakázal a to aj napriek tomu, že začiatkom storočia boli zaznamenané snahy o zavedenie pravidiel. Ďalšími kráľovskými odporcami futbalu boli králi Henrichovia IV a VIII. Kráľovná Alžbeta I dokonca uvrhla hráčov futbalu do väzenia.
Dôvod bol celkom prozaický. Napriek tomu, že hráčov také futbalové zápolenie ohrozovalo na zdraví, skutočným dôvodom bolo, že v deň futbalového zápasu na prelome storočí (13.-14.) sa všetci nezainteresovaní stiahli hlboko do svojich príbytkov a obchodníci mesto obchádzali veľkými oblúkmi, čo spôsobovalo problémy najmä obchodu a teda aj štátnej kase.
Futbal oficiálne povolili až v druhej polovici sedemnásteho storočia. Ktohovie, koho a čo k tomu viedlo, veď brutálne bitky boli jeho stálou súčasťou.
Do začiatku 20. storočia hra zvaná futbal nabrala na vážnosti, a na zápasy medzi dvoma svetovými vojnami už začali chodiť aj dámy. Futbal postupne ovládol svet a dnes si razí cestu v Severnej Amerike. Problém futbalového chuligánstva ochabol, a to vďaka tomu, že vyhral ten, kto vsietil viac gólov a nie ten, kto si po zápase mohol nad krb zavesiť viac hláv. No dnes sa s ním stretávame v možno ešte horšej podobe...