22 miest (krajín), ktoré sa naozaj oplatí vidieť

Písmo: A- | A+

Milujem cestovanie. Rád spoznávam nových ľudí, kultúry, zvyky alebo jedlá. Najviac mám rád však prírodu. Nejazdím väčšinou za pamiatkami. Veľké mestá ma veľmi nelákajú. All inclusive zájazdy pre mňa nedávajú žiadny zmysel (keďže jedíné, čo je možné vidieť a spoznať dokonale je AI bar:-). Pri cestovaní má človek možnosť spoznať lepšie sám seba. To je dôvod, prečo cestujem a snažím sa cez jeden (nemenovaný:-) cestovateľský portál pomáhať ľudom aby mohli cestovať viac na vlastnú päsť (a hlavne za menej peňazí-).

V tomto článku som vybral 22 najkrajších miest, ktoré som navštívil. Sú to úžasné miesta. Pevne verím, že Vás niektoré moje fotky alebo komentáre namotivujú sa tam vybrať.

Cestujte koľko len môžete, pretože zážitky sú to jediné, čo si potom zo sebou môžete zobrať:)

Ak máte (mylnú) predstavu, že cestovanie musí byť predsa drahá záležitosť, tak sa Vás dolu pokúsim presvečiť, že to tam nemusí vždy byť. Veď v čase konkurencie leteckých prepravcov a tisícok serverov na ubytovanie to tak ani nemôže byť:)

1. Azerbajdžan (Baku, Gobustán)

Do Baku sa dá letieť napriamo a hlavne veľmi lacno (my sme platili myslím cca 60 EUR spiatočne s popl) z Budapešťe (Wizz Air). Je však treba vybaviť víza vo Viedni (cca 80 EUR). Ale pri tej cene letenky sa to stále veľmi oplatí:)

Budete možno prekvapení, Azerbajdžanci sú neuveriteľne milí národ. Stále sa usmievajú a sú ochotní Vám takmer vždy pomôcť. My sme si prenajali taxikára v Baku (cena na celý deň bola do 100 eur na celé auto a prešli sme cca 200 km). Inak taxikár sám nevedel, že majú v Azerbajdžane až polovicu celosvetových nálezísk bahenných sopiek, tak bol pri sopkách prvý:) Skúste tiež domáce "Baku" pivo alebo famóznu verziu Azerbajdýanského kebabu:-)

2. Belize (Ambergnis Caye)

Do Belize sme išli rýchloloďou (watertaxi) z Mexika (z Chetumal), spät lietadlom do Corozalu (pri hraniciach s Mexikom). Loď cca 60 USD a lietadlo aj do 100 USD. Doporučujem to mikrolietadlo kde môžete byť co-pilotom Vy sami:) www.tropicair.com

Ambergnis Caye je najväčší Belizský ostrov. Belize city veľmi nedoporučujem, je to lodná drogová brána. Nie je tam veľmi toho k videniu. Ostrovy sú úplne iný level. Pláže síce nie sú tak panensky krásne ako v Mexiku (Južnom Yucatáne) avšak potápanie/šnorchlovanie je world class. Bonus, môžete sa kúpať s malými žralokmi v žraločej zátoke:) Nebojte nič sa Vám nestane. Múžete si otočiť vlastného žraloka na brucho (paralyzuje ho to a zaspí:)

3. Grécko (Kréta - Chrissi island)

Kréta je spolu zo Zakynthosom asi najkrajší grécky ostrov aký som videl. Ponúka všetko, nádherné pláže (hlavne ostrov Chrissi a pláž na západe Elafonisi). Na Chrissi sa ide loďou z Lerapetra. Ostrov je neobývaný, teda po odchode poslednej loďe, nezostane na ostrove nikto. Asi aj preto je tam najkrajšia tyrkysová voda akú som kedy v Európe videl. Majú tam jeden malý barík, kde predávajú chladené (plechovkové) pivko a robia malé jedlá. Raj:)

4. Cyprus (Ayia Napa)

Tak toto bola úplna bomba. Asi najlepšia párty dovolenka akú som zažil. Presvedčiť 10 ľudí (vrátane mňa:) aby išli so mnou na Cyprus za 80 EUR komplet neboll veľký problém:). Ano, je to pravda, spiatočná letenka s popl. z Budapešt-Paphos (ryanair /tento let už však aktuálne zrušili) stála 50 EUR + ubytovanie v apartmáne 30 EUR na 4 dni na osobu:-) No nekúp to. Bývali sme priamo v Ayia Napa (párty centrum Cypru). Navyše je tam asi najkrajšia pláž na cypre. Boli sme 25-29 apríl (aj preto tá cena:-) avšak bolo celý čas ideálne cca 30 stupňov. Miešané drinky priamo v našom bare za 2 eurá, silne doporučujem cestovať kludne už koncom apríla (wizz air lieta do Larnacy). Ceny na letenky a ubytovanie sú potom niekde úplne inde ako v najvyššej sezóne. Dá sa v pohode kúpať (ajkeď v auguste je voda asi teplejšia:) Požičali sme si 2 autá a ako hovorí môj kamarát Juro - najlepšie spoznáš Cyprus vo vnútrozemí:).

5. Ghana (Mole national park).

Do Ghany sme leteli vlastne úplne náhodne. Pred cca 12 rokmi robilo CKM takú valentínsku akciu, že "kúp 1 letenku a druhú dstaneš zadarmo". Problém bol však v tom, že také letenky chcel každý a niektorí tam čakali pred dverami v podstate od predošlého večera:) Keďže sme prišli až nadránom, zostali nám v podstate už len letenky do Ghany. Presvedčujúci faktor bol, že majú more:) A ako hovoríl Martin: "veď o Ghane vieme úplne všetko":)

Inak ak by Vás to zaujímalo, leteli sme tam cez Nigériu a mali sme 20 hodinovú prestávku v Miláne, kde sme žili ako Tom Hanks vo filme Terminál. Úplne bez srandy Vám hovorím, že ten film museli natočiť podľa nás:) 2 chudobní študenti ekonómie, čo nemajú na cestu do centra Milána, kde by prespali , sa rozhodli prespať na letisku. Po "rozkukávacích" cca 4 hodinách sme prišli nato, že košíky, za ktoré dostaneme euro sa tam len tak pohadzujú. Šikoví študenti si po hodinke zarobili prvých 20 eur, ktoré slávnostne minuli na večeru v Burgerkingu (ano vtedy som ešte nebol polovičný vitarián:). Keď mi po 2 rokoch Martin ukázal film Terminál strašne sme sa na tom smiali (doteraz sa snažíme si vydobiť naše pôvodné autorské práva:-).

Nasledujúcu časť som musel skopírovať z môjho Ghanského cestopisu, pretože najlepšie vystihuje pocity pred tým ako sme vstúpili na územie Ghany:)

"Probnóza bola takáto => Lahký scenár: Vystúpime z lietadla z lava ma zoberie Malária, zprava Žltá zimnica, do nohy sa mi zahryzne krokodíl, spredu si kúpim 1 vodu (lebo mi vysmädne – ved strácam krv – inak voda sa dá kúpit úplne všade - stací zapocut- ,,aisweitá“ v domácom slangu (icewater) a zaplatit nekrestankých 1.50 SK),"

Ghana je najlacnejšia krajina v akej som kedy bol. Za vyše 3 týždne som komplet (na jedlo, cestovanie a ubytovanie) minul 100 USD. Ano nepomýli lsom sa. Inak spolu sme (teda okrem 2 skvelých čechov ktorí s nami potom cestovali) stretli v Ghane za 3 týždne asi 4 turistov:) (Teraz ich bude asi viac). Určite doporučujem navštíviť Mole national park na severe alebo skúsiť hladať "tajné vodopády" v niekde strede Ghany ako my a stretnúť sa priamo s "King of the village":-)

6. Gran canaria (Puerto Rico a Maspalomas)

Letenku na Gran Canariu som vychytil v ryanairi BA-Pisa-Gran Canaria (celkovo to vyšlo do 100 EUR). Boli časy ked lietal ryanair aj napriamo z BA (avšak ju zrušil). Gran Canaria je ako celá zem na jednom ostrove. Sú tam takmer všetky typy krajiny aké nájdete vo svete - rôzne typy lesov, plantáží, riek,,jazier, hôr, taktiež veľké kaktusy ako v Mexiku a dokonca aj malý Gran Canyon. A samozrejme púšť. Pre mňa najkrajšia pláž bola v Puertorico. Piesočné Duny v Maspalomas určite doporučujem.

7. Keňa (Tsavo West safari park. Mombassa beach).

Do Keňe sme išli pomerne komplikovane (ale rozhodne to stálo zato:). Let do Londýna (cca 50 eur), odtiaľ vlakom do Manchestru (cca 30 EUR/kúpené vopred) a odtiaľ priamy let do Mombassy. Thomson Airways je suverénne najlacnejším prepravcom do Keňe z Európy. Spiatočná letenka stála 199 Libier s popl:)

V Keni určite spravte 1-2 dnové Safari. Ak budete mať štastie uvidíte vo voľnej prírode takmer všetky typy zvierat ako v Zoo:) Mali sme skvelého hľadača, našiel levov aj Geparda.

More v Diani beach (cca 10km južne od Mombassy) je krásne ale je tam príliš veľa plážových predajcov. Tak sme sa rozhodli cestovať odtiaľ 8hod autobusom do Tanzánie (a potom loďou na Zanzibar:-)

8. Kuba (Z Havany stopom do Santiago de Cuba)

Letenku na Kubu sme kúpili tiež vo "Valetnínskej akcii":). Ak viete po španielsky (išlo nás 6 a vačšina sme sa spoznali práve na Erasme v španielsku:-) tak je Kuba pre vás ešte prítažlivejšia, pretože máte možnosť lepšie spoznať život domácich ľudí a hlavne platit domácimi "pesos domesticos":) Rozdiet oproti "pesos turisticos" bol 1:25, teda, poldeci rumu sme si vedeli kúpiť aj za 1 SK a pizzu za 5 SK:) Neviem aká je aktuálna situácia avšak nám v Havane v roku 2004 vedeli vymeniť doláre za pesos domesticos.

Kuba má čo ponúknuť každéu (hlavne nám z post-komunistickej krajiny:). Kuba nie je Varadero. Varadero je izolovaný svet a nemá nič spoločné s Kubou (vyhli sme sa mu pri cestovaní 50km oblúkom:) Kuba je bezpečná, nebojte sa cestovať solu s domácimi, kľudne aj na nákladáku:) Kubánci najštastnejší národ na zemi. Stále sa usmievajú, neriešia žiadne problémy ako európania. Usmievajú sa ajkeď ich plat bol 20 USD za mesiac. Nuž peniaze ešte nikoho štastným nespravili...:-)

9. Španielsko (Las Catedrales)

Do Los Catedrales (sever španielska) sme sa vybrali v roku 2004 spolu s ďalšími Erasmus estudiantes z La Corune. Je to úžasné miesto. Rozdiel medzi odlivom a prílivom býva aj 20m. Pri odlive sa Vám odhalia majestálne skalné brány. Úžasné:)

10. Malajzia (Cameron highlands).

Neuveríte, ale do Kuala Lumpuru sme leteli tiež v rámci "Valentínskej akcie CKM":). Inak vo februári sa najlepšie cestuje. U nás je zima a vo veľa krajinách už nie je dažďová sezóna. Čajové plantáže inak môžete vidieť takmer kdekoľvek v Aźii. V Malajzii doporučujem navštíviť farmu na kakao alebo motýliu farmu. Naozaj krásne motýle:)

11. Mexico (Tulum, Chitzen Itza, Coba).

Asi najlepšia volba zo všetkých. Najkrajšie pláže (iba tie na Zanzibare sa chytajú:), úžasní (domáci) ľudia, všade hudba, pyramídy, cenoty (podzemné rieky a jaskyne) a skvelé jedlo (milujem to ich guacamole z čerstvého avokáda). Najviac doporučujem Tulum. Maličká casť dedinky pri mori a so 4-mi reštauráciami. Úžasná pláž s leguánmi:) Keď budete v Mexiku, treba skúsiť margheritu od Senora Froga napr. v Playa de Carmen:)

12. Maroko (Vodopády Ouzoud, Todra Gorge valley, Džabal Toubkal) a Gibraltár

Do Maroka sme sa vybrali po "súši" zo Španielska. Maroko je tiež "univerzálna" krajina, pretože má 1.more, 2.krásne hory (cez 4000m), 3.vodopády a 4.mestá so skvelou atmosférou (hlavne Marakeš). Ouzoud falls su asi najkrajšie vodopády aké som videl. Výstup na 4165 metrový Džabal mi veľa dal ajkeď sme nedosiahli úplny vrchol, keďže nám v poslednom tábore ukradli tenisky:-)

13. Malta (Comino Island).

Na Maltu sme leteli z Krakowa (pod 100 EUR) a spojili sme to teda s prenocovaním v Krakowe (silne doporučujem). Na Malte sa dohovoríte takmer všade anglicky. Ostrov je pomerne suchý ale zase má kráne pláže. Hlavne tá na Comine stojí zato (ajkeď sa tam budete tlačiť:)

14. Madeira

Na Madeiru lieta lacno (aj do 50 eur) easyjet z Lisabonu (do Lisabonu však treba vychytať lacnejší let z Viedne alebo okolia). Na madeire sme boli v januári. Je tam celoročne nádherné jarné počasie (na kúpanie však nie). Naozaj nádherná príroda a skvelé jedlo (a víno). Garantujem, že uvdíte najviac dúh vo svojom živote:)

15. Martinik (Le Diamant beach) a Svätá Lucia.

Na Marinik lietajú v podstate celoročne najlacnešie Air Caraibes http://www.aircaraibes.com/, cca do 400 EUR z Paríža (do Paríža ryanairom). Martinik má skvelú atmosféru. Ľudia sa tu usmievajú a užívajú si život. Väčšina sa sem presťahovala z Francúszka (francúzsky ostrov), chceli kľud od mesta. Náš nájomca apartmánu na pláži v Le Diamant (Claude), nás najprv pohostil u seba doma. Ochutnali sme najlepšie surové ryby (s korením) aké som kedy jedol. Robí si sám džemy a pod. Učil ekonómiu vo Francúszku a celý život sa pokúšali o dieťa. Až 60tke sa mu to podarilo! Rok po tom ako sa presťahovali na Martinik. To hovorí samo za seba aká je tam atmosféra:) Claude chytá ryby, prenajíma svoje apartmány, je svoje dopestované alebo ulovené jedlo, každý ďeň pláva a aj preto nevyzerá na 60:)

Kreolská kuchyňa je inak úžasná. Majú najlepšie kokosové výrobky aké som kedy jedol. Hlavne tá pravá kokosová zmrzlina a kokosový jogurt sú top. Určite skúste Plateur (mix špecifického domáceho rumu a čerstvého džúsu). Stojí zato spraviť tiež výlet (4 hod katamaránom) na ostrov Svätá Lucia (kde sme sa úplne náhodne ocitli na výlete v džungli ajkeď sme si zaplatili len lístok na loď do prístavu:)

16. Molltaler Glatscher (Rakúsko).

Rakúsko má stovky skvelých miest na lyžovanie, avšak toto miesto Vám doporučujem. Naozaj skvelé trate a takmer žiadny ľudia:)

17. New York

V roku 2001 som cez leto pracoval v USA (v Sandusky, Ohio). 10.9.2001 sme si naplánovali odlet z New Yorku. Lenže tet sa mierne omeškal a odleteli sme ráno v magický dátum 11/9/2001, ktorý asi všetci poznáte:) Dolu posledná fotka dvojičiek...

New York určite stojí za tom raz v živote uvidieť (ajkeď nemám rád veľmi mestá). Je to naozaj "pizza". Ľudia sú tam neuveriteľne pomixovaní.

18. Sardínia (pláž La Pelosa)

Toto je môj európsky cestovateľský bombónik. Rozhodli sme sa totižto neobjednať si hotel a prespávať 5 dní vonku (na pláži, v lese, na skalnom útese a pod:-). Bol som však predtým tvrdo trénovaní Maťom Vraždom (juniorský majster v karate a interrail cestovaní bez hotelu:-).

Viem, že väčšina ľudí to nikdy neskúsi, preto Vás nebudem zbytočne presviedčať argumentami aké je to úžasné ráno vstať na zvuk mora alebo na spev vtákov:).

Určite si nenechajte ujsť pláž na severe - La Pelosa.

19. Santorini (Oia)

Toto je naozaj div sveta. Nikde inde takéto niečo nenájdete. Je úžasné prechádzať sa medzi tými malými modro-bielymi domčekmi, dať si ich santorínsky šalát (s ich domácimi paradajkami) a domácim vínom (vínna réva sa plazí priamo po čiernej sopečnej zemi).

20. Thajsko (Koh Phi Phi)

Ano je to frekventované miesto, ale stále tam nie je toľko turistov čo na Havaji:) Ak ste videli film "Pláž", tak okrem tej jednej skaly čo dorobili počítačom, je to tam presne také. Aj šnorchlovanie stojí zato.

21. Zanzibar (Kendwa beach).

Najkrajší ostrov aký som zatiaľ navštívil (ano aj tie Havajské sú ďaleko ďaleko vzadu). Je to ostrov, ktorý ešte nezničil úplne turizmus. Sú tam pôvodní obyvatelia (nie ako na Havaji, kde sú všetko pristahovalci z USA), je tam neopísateľná príroda (hlavne džungla:), pláže kde je len sem tam človek (ak nepojdete do nejakého rezortu). Najkrajšia je Kendwa beach, pretože ako jedna z mála je pripravená na odliv (neutečie Vám more 500m od brehu). Voda je najteplejšia akú som zažil (polievka:). Strava skvelá. Požičali sme si skúter a pobehali takmer celý ostrov. Keď nás uvideli domáce deti, všetky nám kývali a džavotali. To už takmer na žiadnych turistických miestach nezažijete...

22. Zakynthos (Navagio beach).

Spolu s Krétou majú najkrajšie pláže (ajkeď na Navaggio sa dá dostať le loďou). Ano naozaj sa nedá zliesť z tej skaly, jedine horolezci s lanom majú šancu:) Laganas je jedno z posledných miest v Európe kde chodí liahnut Caretta Caretta.

Cestujte koľko len môžete, pretože zážitky sú to jediné, čo si potom zo sebou môžete zobrať:)

Skryť Zatvoriť reklamu