62 vecí, ktoré som v živote zmenil (pochopil)

Písmo: A- | A+

Hovorí sa, že keď prídete k úspešným ľuďom na návštevu, nájdete u nich veľkú osobnú knižnicu, zatiaľ čo u tých menej úspešných nájdete veľký televízor. Túto vetu sa snažím si brať vždy k srdcu.

Kedykoľvek mám čas, čítam (počúvam) knihy a ak mi to dáva zmysel, snažím sa ich ihneď aplikovať. Tu možno robí veľa ľudí chybu, neaplikujú poznatky ihneď v praxi. Mám rád hlavne knihy, ktoré ponúkajú iný pohľad, knihy ktoré ma donútia sa nad nimi zamyslieť a prehodnotiť svoje doterajšie zmýšlanie (ďakujem hlavne Don Miguel Ruiz), Chcem zmeniť (nielem svoj) život k lepšiemu. Najdôležitejším krokom v živote je opustiť svoju vlastnú komfortnú zónu.

Všetci sa bojíme zmeny a máme radi istoty (a to Robert veľmi dobre vie:-). Zmena je však vždy krokom vpred. Spraví Váš život lepším. Verte mi, že tie najlepšie veci sa Vám začnú diať až vtedy, keď opustíte svoju komfortnú zónu. A budú to tie najlepšie veci, aké sa Vám kedy stali:-)

V prvom rade týmto blogom Vás v žiadnom prípade nechcem presvedčiť o tom, že moja cesta je tá najlepšia. Každý z nás je iný. Neexistujú dvaja rovnakí ľudia, tak ako neexistujú dve rovnaké snehové vločky. Rád sa však s vami podelím o moje vlastné skúsenosti so zmenou. Pevne však verím, že niektoré oblasti zmeny Vás múžu inšpirovať. Zmena k lepšiemu, zdravšiemu a teda štastnejšiemu životu naozaj funguje. Nepíšem tento blog na základe nejakých článkov z netu. Je to moja reálna skúsenosť, ktorú som skúsil na vlastnej koži. A verte že to funguje:)

Zmeny v mojom živote som zoradil chronologicky, tak ako "sa mi stali" (v zátvorke vždy uvádzam knihu ktorá ma inšpirovala):

 1. Január 2013 - S pomocou knihy od Baričáka sa mi podarilo naučiť ako sa zbaviť takmer akýchkoľvek negatívnych myšlienok. Kedykoľvek ma teraz napadne akákoľvek negatívna myšlienka, jednoducho ju v mysli škrtnem a nezaoberám sa ňou. Prestal som sa zaoberať akýmkoľvek strachom. Strachom z čohokoľvek. Pretože to jednoducho nemá zmysel - (Baričák – Šlabikár šťastia)

 2. Marec 2013 – Prestal som jesť takmer úplne akékoľvek pečivo (Rothkranz – Uzdrav sa sám)

 3. Apríl 2013 – Kúpil som odšťavovač na zeleninu a ovocie, výborný na prvú fázu detoxu. (Walker – Ovocné a Zeleninové šťavy)

 4. August 2013 – Začal som jesť na večeru len zeleninu, orechy a semiačka (s rybami alebo vajíčkom) - (Rothkranz – Uzdrav sa sám) 

  Quinoa, domáca paprika a uhorky, ryba (aljašská treska:)
  Quinoa, domáca paprika a uhorky, ryba (aljašská treska:) 
   

 5. August 2013 – Každé ráno lyžička jablčného octu do poháru citrónovej alebo grepovej vody (pred raňajkami) - (Rothkranz – Uzdrav sa sám)

 6. August 2013 – Prestal som piť mlieko a jest takmer všetky mliečne výrobky (syr si sem tam dám:) (Rothkranz – Uzdrav sa sám)

 7. August 2013 – Prestal som pravidelne piť kávu (nahradil som ju zeleným čajom)

 8. August 2013 – prestal som cukriť (anii med) a prisoľovať, Symbolicky to bolo práve v ten deň keď som rozbil soľničku – (Bragga – Ako sa dožiť 120 rokov)

 9. September 2013 – Začal som používať už len pasty bez fluoridu, vedeli ste že flór je čistý jed? Pozrite sa na svoju zubnú pastu čo doporučujú keď sijej čo i len trochu prehltnete:) – (Kašpar – Nespechejte do hrobu)

 10. Október 2013 – Spolu s olivovým som začal na šaláty používať ľanový olej (najlepšia voľba na šalát, všeliek) – (Budwigová – Ľanový olej)

 11. Október 2013 – Kúpil som filtračnú kanvicu hlavne na filtrovanie chlóru a flóru vo vode, oba sú čisté jedy a postupne zanášajú cievy. Plánujem si zadovážiť reverznú osmózu. (Kašpar – Nespechejte do hrobu)

 12. Október 2013 – Na raňajky už jem len smoothie – mixovaná zmes ovocia, škorice a zelených listov (špenát, kapusta, rukola). Mrkva je jediná zelenina, ktorá sa dá kombinovať s ovocím, jablko je jedine ovocie ktoré sa dá kombinovať so zeleninou, orechy radšej nie s ovocím (inak príde plynatosť a ťažké trávenie – orechy potrebujú iné žalúdočné kyseliny ako ovocie na trávenie), semiačka sa môžu s ovocím (mandle nie sú orechy ale semeno). 

   

 13. November 2013 – Dal som si nahradiť prvú amalgámovú plombu bielou (obsahuje 50% ortuti ktorá sa cez sliny dostáva do tela, zníženie toxicity v ústach). Chcem sa postupne zbaviť všetkých 5 amalgánových plomb.

 14. November 2013 – prestal som kupovať akékoľvek lieky a potravinové doplnky/vitamíny v lekárni

 15. November 2013 – Prestal som jesť cukrovinky/akékoľvek sladké, nahradzujem ovocím a orechmi

  Takto vyzerá naša chladnička vlastne počas celého roka:)
  Takto vyzerá naša chladnička vlastne počas celého roka:)  
   

 16. November 2013 – Výrazne som obmedzil som používanie mikrovlnnej rúry (modifikuje štruktúru potravy). Inak vlastne nie je načo ju použiť keď jem hlavne nevarenú stravu:)

 17. November 2013 – Prestal som používať klasický (chemický) šampón a tekuté mydlo, nahradil som ich prírodnými výrobkami

 18. December 2013 – Každý deň strúčik cesnaku do večerného šalátu (výrazne posilňuje imunitu)

 19. December 2013 – Večer kamilkový čaj

 20. December 2013 – Kajenské korenie, sóda, soľ – zmes na vyplachovanie úst (na krvácajúce ďasná) – (Rothkranz – Uzdrav sa sám)

 21. December 2013 – Nainštaloval som si posilňovaciu tyč na dvere (hrazdu)

 22. December 2013 – Kúpil som filter aj na sprchu (zamedzí chlóru vysušovať pokožku), tiež pomohla s atopickým exémom (Kašpar - Nespechejte do hrobu)

 23. 5.12.2013 – Začal som cvičiť 5 základných cvikov podľa Bragga na zdravú chrbticu, snažím sa o rovnú chôdzu, a správne dýchanie (diafragmatické – brusne nie hrudne) – (Bragga – Ako sa dožiť 120 rokov)

 24. 12.12.2013 – Začal som cvičiť Wu shu - Kung fu. Na začiatku hlavne kvôli komplexnému strečingu. A neskôr sa z toho vyvynulo jedno z mojich najlepších rozhodnutí v živote:-)

 25. 15.12.2013 – Absolvoval som moju prvú celodennú hladovku (Bragga – Ako sa dožiť 120 rokov)

 26. 16.12.2013 – Prestal som jest celozrnné fornetti (aj iné celozrnné výrobky ako celozrnný chlieb), nahrádzam lisovaným semiačkovžm (bezmúčnym) chlebom (jem ho ajtak len zriedka)

 27. 18.12.2013 – Začal som používať do smoothies stonkový zeler (Zeler, uhorka, jablko - ananás)

 28. 7.1.2014 – Začal som sledovať svoje myšlienky (sústredenie sa na prítomný okamžik) a filtrovať ich tak aby ma zbytočne nezahlcovali hlavne pakované (nezmyselné /negatívne) myšlienky. Vedeli ste, že až 80% vašich myšlienok sa stále opakuje? – (Eckhart Tolle – Sila prítomného okamžiku)

 29. 7.1.2014 - Inšpiroval som sa pri cvičení a stravovaní stránkou Vlada Zlatoša. Vlado len "nemudruje" ako väčšina ľudí čo písu "zdravé" články. Píšu ich väčšinou ľudia ktorí to nikdy neskúsili na vlastnej koži. Vlado ukazuje výsledky sám sa sebe a svojej rodine a dokazuje, že to čo píše naozaj funguje. Nutrične s ním síce úplne na 100% nesúhlasím (nejem toľko mäsa, mám svoje dôvody:-), ale každý si musí nájsť svoju vlastnú cestu. http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/budujte-si-vlastne-vnutorne-bohatstvo.html

 30. 15.1.2014 – Na základe knihy - Najväčší obchodník na svete, sa riadim pravidlami: 1/budem vždy konať hneď, 2/vždy vytrvám pokiaľ neuspejem, 3/ ďakujem za všetko (Ogg Mandino - Najväčší obchopdník na svete)

 31. 20.1.2014 Na základe knihy od Walsha – Rozhovory s Bohem, som pochopil, že myšlienky a hlavne slová vytvárajú naozaj našu realitu. Dávam si pozor ako myslím a čo hovorím, lebo nespočetne veľakrát sa mi moje myšlienky naozaj zhmotnili...

 32. 22.1.2014 – Prestal som používať výťah v práci (ajkeď sme na 4tom poschodí:-)

 33. 27.1.2014 – Napísal som si všetky svoje duševné a fyzické ciele, ktoré chcem dosiahnuť na papier (neuveriteľne rýchlo sa následne začali plniť) – (Sharma - Mních čo predal svoje ferarri)

 34. 27.1.2014 – Prestal som používať akúkoľvek kozmetiku na tvár alebo ruky a nahradil som ju kokosovým olejom http://www.2012rok.sk/wp/strava-a-ocista/13316-12-zpusobu-vyuziti-kokosoveho-oleje

 35. 28.1.2014 – Začať som využívať rituály ktoré zlepšia život – 1/ oddych pre seba (ticho silne podporuje kreatívne myslenie, 2/ neustále sebazdokonaľovanie sa (Kaizen), 3/ vytvoriť si nové dobre zvyky a nahradiť staré zle zvyky, 4/ neustále učenie sa pomocou kníh - (Sharma - Mních čo predal svoje Ferarri)

 36. 29.1.2014 – Začal som robiť práve to z čoho mám strach (vtedy človek dosiahne najväčší úspech), pracujem na sebadisciplíne.

 37. 9.2.2014 – Začal som obmedzovať tvrdý alkohol (radšej víno)

 38. 10.2.2014 – Začal som aplikovať 28 dňový program vďaky podľa knihy Zázrak (Byrne),

 39. 10.2.2014 – začal som posilňovať telo podľa knihy Marka Laurena - Telo ako posilňovňa + každý deň keď je to možné strečing. Mark Lauren v tejto knihe dokázal nahradiť takmer všetky cviky z posilovne cvikmi doma s vlastnou váhou. Využiva napr. 2 stoličky veďla seba (na širku ramien) ako bradlá (na triceps). Dvere namiesto hrazdy atď.

 40. 18.2.2014 – Začal som trénovať na futbale so závažiami na nohách (4 kg) + 5 kg vesta (ad Jágra to má stále ďalekoJ)

 41. 4.3.2014 – Na základe knihy „Telo ako posilňovňa“ som pochopil, že najlepšiu kondíciu nezískam pravidelným behaním (1-1,5hod behu) alebo chodením do posilňovne, ale krátkym (20-30 min) avšak intenzívnym cvičením celého tela (s vlastnou váhou), 4-5 kráť týždenné. Pri posilňovaní tela vlastnou hmotnosťou sa zapájajú všetky svaly (hlavne svaly trupu) , na rozdiel od posilňovania s činkami a strojmi kde sa zapájajú len určíte izolované svaly. Už o 2 mesiace prišli výsledky. V pol-maratónovej štafete, ktorú každý rok behávame som si zlepšil osobný čas na mojom úseku (6.4km) z 33min na 28 min (a to som behával oveľa menej ako minulý rok).

 42. 11.3.2014 – Začínam vstávať o 40 min skôr (cca o 6:10) cvičím 30-40 min 1/ strečing (hlavne čínsky) 2/ cviky z knihy Telo ako posilňovňa, do 7,00 (raňajkové smoothie) popri cvičení pijem len filtrovanú vodu. Trénovať treba s prázdnym žalúdkom http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/preco-ist-trenovat-s-prazdnym-zaludkom.html. Na to, aby sa vám podarilo dosahovať viac dynamické výkony, treba získať väčšiu oporu v ťažisku svojho tela. V praxi to znamená, že sa treba venovať viac času na tréning činností, kde sa zameriate práve na svalstvo okolo ťažiska tela. Ide o komplex hlbokých svalov v oblasti panvy, brucha a chrbtice http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/viac-vykonu-do-svalov-ako-na-to.html

 43. 20.3.2014 – Na základe knihy „Mars Venuša a láska“ som sa naučil nielen pasívne počúvať a neponúkať hneď riešenia..Muži pochopia ženy. Ženy pochopia mužov.

 44. 4.4.2014 – Začal som používať už iba Himalájsku soľ (ročne ma to stojí o nekresťanské 1 euro viac ako oproti stolovej alebo morskej soli:-). Zistil som, že je VEĽKÝ rozdiel medzi chloridom sodným (NaCl) a prírodnou soľou. Ak si myslíte, že to čo si kupujete v potravinách pod názvol stolová soľ je prírodná soľ tak sa mýlite. Je to chemikália (chemicky spracovaná soľná ruda, zbavené všetkých minerálnych prímesí). Zostane iba chlorid sodný, ku ktorému sa v prípade stolovej soli pridáva jód, prípadne protihrudkujúce látky. Himalájska soľ pochádza z oceánu stovky miliónov rokov starého, a tým pádom zostala chránená pred znečistením. Je ručne čistená a sušená na slnku. Nie je chemicky spracovaná. Himalájska soľ môže byť ružová, biela alebo priesvitná, pričom červené sfarbenie prináša zvýšený obsah železa. Nasledujúci experiment preberám od Jozefa "Bezmena": Čo sa týka chuti soli, tak ak chcete urobte si takýto jednoduchý experiment: Stačí zobrať na jazyk chlorid sodný – celkom malú štipku a pár sekúnd ho tu nechať rozpustiť. Za krátko budete nútení túto soľ ihneď vypľuť von z pusy. Prečo? Lebo vám doslova rozleptá chuťové poháriky na jazyku.Tí čo majú odvahu to môžu skúsiť a stane sa to, že v tomto prípade dôjde k poleptaniu jazyka do tej miery, že budete cítiť následky chloridu sodného aj o ďalšie 1 – 2 dni.Urobte taký istý pokus napríklad s Himalájskou soľou a s prekvapením zistíte, že táto soľ nie je vôbec agresívna. Naopak cítite ju na jazyku celkom jemne, alkalickejšie a dokonca ju nemusíte vypĺúvať. Môžete ju nechať na jazyku rozpustiť sa bez toho, aby to spôsobilo poleptanie sliznice.

 45. 8.4.2014 – K rannému strečingu a posilňovaniu s vlastnou váhou pridávam „5 Tibeťanov“ - http://www.2012rok.sk/wp/joga-tai-chi-qi-gong/17988-5-tibetanov-cvicenie-ktore-vas-nabije-energiou 5 Tibeťanov je staré Tantrické cvičenie prinesené a modifikované Tibeťanmi. Za 5 až 9 týždňov sa dá vypracovať až na konečný počet 21 opakovaní z každého cviku. Ak budete každý deň cvičiť týchto 21 opakovaní, vaše telo bude mať energiu 25 ročného človeka a už nikdy vás nebude bolieť chrbát.

 46. 14.4.2014 – Počas každého dňa zbieram a zapisujem si najcennejšie myšlienky, ktoré ma napadnú. Inak uletia preč a nikdy sa nemusia vrátiť. Myšlienky sa neskôr premenia na koncepty, koncepty na projekty, projekty na produkty alebo služby, produkty a služby na systémy či vízie a tak ďalej. Na myšlienkach ktoré si zapisujete si budujete svoj životný osud a celý život.

 47. 14.4.2014 – Na Wu shu každú stredu pridávame intervalový tréning (tabaty), max 1 hodina intenzívneho cvičenia (čínsky crossfit), (http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-spravne-cvicit-intervalovy-trening.html). Tabata je 20 sekúnd cvičenia a 10 sekúnd oddych – cvičíme takto 4 minúty jeden cvik). Je dobré sa zameriavať iba na krátke intenzívne cvičenia ako šprinty, zápasenie, box, zumba, akrobacia a iné, kde používate čo najviac svalových vlákien. V čo najkratšom čase treba zanechať na tréningu čo najviac energie (to platí aj v dňoch keď držíte hladovku). Trénujte krátko, zato veľmi pravidelne (hoci aj 10 minút denne). Po takomto tréningu nejem sacharidy ale hlavne bielkoviny.

 48. 17.4.2014 – Na základe knihy od Dalajlámu – Cesta k zmysluplnému životu, som pochopil že svet spravím lepším len cez seba (nie cez druhých).

 49. 22.4.2014 – Na základe knihy od Briana Tracyho – Ako urobiť dojem a presvedčiť, som lepšie pochopil čo sa skrýva pod pojmom – šarm. Šarmantní ľudia sa dostanú k širším príležitostiam, šarm je „spôsobiť aby sa druhí cítili dôležití“. Treba viac ďakovať, chváliť a pozorne počúvať ľudí keď ste s nimi, budú vás automaticky považovať za šarmantných. Základom je toľko nehovoriť ale skôr počúvať (netreba ohromiť ale byt ohromený). Brian Tracy tiež vysvetľuje ako docieliť absolútnu pozornosť (aké signály treba vysielať, že naozaj počúvame). Účelom rozhovoru nie je mať pravdu ale byt šarmantný, udržovať loptičku v hre a nezabiť ju. Rozhovor treba riadiť otvorenými otázkami. A to hlavné - treba jednať s ľuďmi ako keby boli držitelia Nobelovej ceny.

 50. 6.5.2014 – Začínam cvičiť Chi kung – umenie energie. Účel Chi Kungu 1/ Zahnať choroby 2/nikdy neochorieť, 3/ celý život prekypovať silou. 4/ nebáť sa hladu ani zimy 5/ zisk dobrých vlastností, bystrosti a krásy 6/ sto víťazstiev v spálni. 7/ pozdvihnúť perlu z bahnitej vody. 8/ brániť sa útoku bez pocitu strachu. 9/ po tréningu úspech nevyprchá. Konečným cieľom, ku ktorému dosiahnutiu sa týchto deväť častí používa, je dosiahnutie osvietenia.”

 51. 28.5.2014 – Na základe knihy od Briana Tracyho – Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť, som pochopil, že úplne všetko má svoju príčinu a dôsledok, za všetko si môžeme sami. Šťastie neexistuje, iba svojim konaním zvyšujeme pravdepodobnosť udalostí. „No one is smarter than you and no one is better than you. Life is being created in your head (the way you think). The most successful people are those who build and maintain the largest networks of other people whom they can help and who can help them in return. 80% of your results will come from 20% of your activities. Develop the habit of self-discipline. Each time you persist and overcome the inevitable failures and disappointments you will experi­ence, you become stronger and better. You develop stronger and deeper character. You increase your self-esteem and self-confidence.Decide exactly what you want, write it down, make a plan, and work on it every single day. If you do this over and over again until it becomes a habit, you will accomplish more in the next few weeks and months than many people accomplish in several years. Begin now.“

 52. 1.6.2014 - Na základe knihy od Peasovcov - Prečo muži nepočúvajú a ženy sa nevyznajú v mapách, som pochopil, prečo sú muži a ženy v niektorých oblastiach až takí odlišní a čo sa dá s tým robiť. Niektoré myšelienky z knihy: „Mozek mužů je vysoce specializovaný a dokáže oddělovat a ukládat informace. Muž díky uspořádání svého mozku umí na konci náročného dne odložit problémy stranou. Žena nedokáže nakládat s informacemi podobným způsobem -problémy vyvstávají znovu a znovu a stále jí probíhají hlavou. Žena se dokáže zbavit svých problémů jediným způsobem: když o nich mluví. Jestliže tedy žena večer po náročném dni hovoří, nehledá řešení problémů, ale chce se od nich osvobodit. Když si ženy sednou společně k televiznímu programu, většinou mluví všechny zároveň o spoustě věcí: o dětech, mužích, zaměstnáních a svých životech. Sledují-li film společně muži a ženy, dojde obvykle k tomu, že muži řeknou ženám, aby si přestaly vykládat. Muži buď mluví, anebo sledují film. Nemohou dělat obojí a nechápou, že ženy mohou. Ženy se nadto domnívají, že když jsou všichni pěkně pohromadě, měli by se pobavit a utužovat své vzájemné vztahy, a nikoli sedět jako omráčení a zírat na obrazovku. Je třeba, aby muž pochopil, že hovořící zena od nej neočekává návrhy řešení. Žena by měla pochopit, že mlčení muže neznamená, že něco není v pořádku. Řekne-li například ona: "Jestli potkám ženu, která bude mít na sobě stejné šaty, umřu. Na světě není nic horšího!", nemyslí ve skutečnosti, že opravdu není nic horšího anebo že skutečně zemře, ale muž výrok pochopí doslova.

 53. 3.6.2014 – čítal som ďalšiu skvelú knihu od Briana Tracyho - Self made millionaire (21 pactices). K tomu spravím samostatný článok. Niektoré myšlienky z knihy: The iron law of human destiny is the Law of Cause and Effect. This law is simple yet very powerful. It says that there is a specific effect for every cause. For every action, there is a reaction. This law says that success is not an accident. Financial success is the result of doing certain, specific things, over and over again, until you get the effect that you desire.The fact is that most self-made millionaires are average people with The fact is that most self-made millionaires are average people with average educations working at average jobs and living in average neighborhoods in average houses driving average cars. But they have found out what other financially successful people do and they have done the same thing over and over again until they got the same results. It is no miracle and it is no accident. "Success is predictable." You are the architect of your own destiny. There are no limitations to what you can do, have or be except for the limitations you place on yourself by your own thinking.

 54. 27.6.2014 – Robert Chapman vo svojej knihe „5 jazykov lásky“ mi dokázal, že muži a ženy komunikujú vždy väčšinou jedným z 5 druhov jazykov. Vo veľkej väčšine vzťahov má muž a žena odlišný jazyk. Ak zistíte aký je jazyk lásky vašek partnerky/partnera predídete obrovskému množstvu nedorozumení. Zaručene to fungujeJ –

 55. 28.6.2014 – začal som sa riadiť v akejkoľvek životnej situácii 4 dohodami (napísal Don Miguel Ruiz). 1/Narábať so slovom presne, 2/ nebrať si nič osobne, 3/ nevytvárať si domnienky a 4/ robiť všetko najlepšie ako viem. „Aj najväčšia chyba ak sa vám stala sa mala stať, pretože vám umožnila rast“. (Piata dohoda)

 56. 1.7.2014 – Plne som pochopil, prečo (pre mňa) svaly z posilňovne vyhnané obrovským množstvom suplementov (chémie) nedávajú zmysel. Rozhodol som sa pre funkčné) svaly, ktorých budovanie nezávisí od dennej dávky podporných prostriedkov.http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozhodnite-sa-preco-chcete-mat-svaly.html „Treba sa najprv rozhodnúť aký typ svalov chcete. Ak chcete byť low-carb silový a dynamický športovec, prinúti vás to najprv prehodnotiť svoje priority (kvôli čomu chcete svaly), pretože ako už viete, padnete na svoje fyzické i objemové (estetické) dno. Je to len preto, že vaše telo sa pozbavuje tých okrasných barličiek a prikrášlených umelých svalov, ktoré ste si budovali rýchlo bez poctivých základov. Správne základy nikdy nestoja na laboratórnom a sterilnom cvičení, podporovanom cukrami pred i po tréningu a hordou suplementov zadržiavajúcich vodu v svale. Ak toto psychicky unesiete, môžete si byť istý že to, čo príde po adaptačnej fáze (2-3 mesiace), už nebude “umelina”, ale skutočne poctivá funkčná svalová hmota s pridanou metabolickou hodnotou (sila + vytrvalosť + funkčnosť), o akej sa vám ani nesnívalo.“ http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2013030301

 57. 2.7.2014 – Kúpili sme si sušičku na ovocie, s dvomi režimami (40 a 80 stupňov) a s časovačom (aby bolo možné vytvoriť raw sušené ovocie a zeleninu /enzýmy sa ničia pri teplote nad 46 stupňov).

 58. 8.7.2014 – Prvýkrát sme si spravili domáce Gazpacho (studená španielska zeleninová polievka). Je raw a výborne chutí (4-6 paradajok, 2 papriky, uhorka, cibuľa, cesnak, olivový olej, čiene korenie – zmixujeme a hotovo).

 59. 16.7.2014 – Po prečítaní kníh Rozhovory s Bohem (1-3) od Walsha, sa mi zodpovedali základné životné otázky, na ktoré som doteraz nedostával uspokojivú odpoveď. Hlavne som pochopil, že dostanem iba vtedy ak budem dávať. Všetko so všetkým súvisí. Vyberám niektoré myšlienky: Člověk si myslí, že za svou činnost potřebuje nějakou odměnu. Jestliže někoho milujete - chcete být také milováni. To ovšem není vášeň. To je očekávání. Je to hlavní příčinou lidské nespokojenosti. Právě to odděluje člověka od Boha. Žít bez očekávání - bez potřeby dosáhnout specifických výsledků - to je svoboda. Učili vás, abyste se styděli za to, že jste se nenarodili dokonalí. Ironií života je skutečnost, že jakmile ztratíte zájem o světský úspěch a pozemské statky, začnete je získávat. Jsi tvůrčí bytost - stvořená podle obrazu Božího. Můžeš mít, cokoli si vybereš. Ale nemůžeš mít všechno, co chceš. Ve skutečnosti nikdy nedostaneš to, co chceš, pokud to chceš příliš.Přišel jsi na svět v tuto dobu a v tomto místě, abys poznal, kdo jsi - a abys vytvořil to, čím chceš být. To je cílem veškerého života. Život je nekonečný proces neustálého tvoření. Neustále vytváříte své já podle nejvyšší představy, kterou o sobě máte.“. Řeknu ti tohle: potěšit Boha není smyslem vašeho života. Smyslem vašeho života je poznat a vytvořit sama sebe. Když to děláte, Boha uspokojujete a zároveň ji povznášíte.“ Události a zážitky jsou příležitosti, které k sobě individuálně nebo kolektivně přitahujete prostřednictvím svého vědomí. Vědomí vytváří zážitky. Snažíte se dosáhnout vyšší úrovně vědomí. Přitahujete tyto příležitosti, abyste jich použili jako nástroje k vytváření toho, čím jste. To, co jste, je bytost na vyšší úrovni vědomí, než teď projevujete vy. Protože chci, abyste poznávali a prožívali to, čím jste, dovoluji vám přitahovat k sobě události a zážitky, které vám to umožní. V této univerzální hře se k vám občas přidávají další hráči - náhodní známí, přátelé, spolupracovníci, příbuzní a životní partneři. Tyto duše k sobě přitahujete a vy jste přitahováni k nim. Je to vzájemně tvůrčí zážitek, který vyjadřuje touhy obou stran. Nikdo k vám nepřijde náhodou. Neexistuje žádná koincidence. Nic se neděje náhodně. Život není výsledkem náhody. Jestliže nejsi spokojen s vědomím své skupiny, snaž se jej změnit. Nejlépe toho dosáhneš tím, že budeš žít příkladným životem. Pokud to nestačí, založ si svou vlastní skupinu a buď zdrojem vědomí, jaké si přeješ, aby měli druzí. Všechno začíná u tebe. Všechno. Naprosto všechno. Chceš, aby se svět změnil ? Změň svůj vlastní svět. Cokoli si sám přeješ, dávej druhým. Chceš-li být šťastný, obšťastňuj druhé. Chceš-li být bohatý, obohacuj druhé. Chceš-li být milován, miluj druhé. To všechno dělej upřímně, nikoli proto, abys dosáhl osobních výhod, ale proto, že to druhým opravdu přeješ - a pak se ti vrátí všechno, co rozdáš. Dítě nemá strach. Myslí si, že může dělat všechno. Netrpí nedostatkem svobody. Netrpí nedostatkem života. Myslí si, že může milovat každého. Věří, že bude žít věčně - a dospělí lidé, kteří se chovají jako děti, věří, že jim nic nemůže uškodit. Děti neznají nic hříšného -dokud je to nenaučí dospělí. Proto si děti hrají nahé a každého objímají. Bylo by krásné, kdyby toho byli schopni dospělí.

 60. 11.8.2014 – Prečítal som knihu od Waltera Isaacsona – Einstein His life and universe. Kniha takmer úplne zmenila môj pohlad na vesmír, hmotu a hlavne prírodné zákony ako také. Einstein bol neuveriteľne vytrvalý vo spojom bádaní. Mal neuveriteľnú predstavivosť. A rozhodne nemal z matematiky 4ku ako uvádzajú rôzne článkyJ Na konci vesmíru môžeme nájsť kľudne aj nás samých keďže svetlo je zakrivené gravitáciou vesmír sa stáča sám do seba). „Space has no borders because gravity bends it back on itself“. Vyberám niektoré jeho ďalšie myšlienky: Imagination is more important than knowledge. It is important to foster individuality. Only individual can produce new ideas. A foolish faith in authority is the worst enemy of truth. There is no absulut time. All moving reference frames have their own reference time. Observers who are moving rapidly relative to one another will have a different view on whether two distant events are simlutaneous. Einstein showed that time is relative so too are space and distance. The exact same evnt (a light beam sent the top of a mast hitting the deck) took longer when viewed by a person on land than aby a person on a fast ship. Twin paradox: If a man stays on a platform while his sister takes off in a spaceship that travells long distances at nearly speed of light, when she returns she would be younger than he is. (twin on spaceship would age more slowly). This phenomenom has been experimentally confirmed even by using test clocks on commercial planes. Theory of relativity means not that everything is relative, but everything is subjective. Mass and energy are different interpretations of the same thing. The mass of a body is a measure of energy content. E=mc2 C – velocity of light, m – mass, E – energy (if a body emits the energy e in form of radiation it mass decreases by e/c2 (energy equals mass times the square of the speed of light). The spped of lite is huge, thus swuared it is inconceivably bigger. That is why a tiny amount of mater, if converted completely into energy has enormous punch.

 61. 3.9.2014 – V rádiu som počul rozhovor s Mnislavom Zeleným (je v podstate indián). Po prečítaní zopár jeho článkov som pochopil, že indiáni (tí nepoškvrnení modernými ľuďmi), žijú oveľa šťastnejšie aj bez akéhokoľvek pokroku. Pochopil som, že pokrok je nám vlastne na nič. Vynálezy nám majú šetriť čas. Avšak keď sa nad tým zamyslíte, reálne ho máme stále menej. http://www.chelemendik.sk/Mnislav_Zeleny_Atapana_Nekonecny_rust_je_soucasti_nasi_chamtivos_355291571.html „Žijeme pod kuratelou pokroku a neustálé snahy růstu, který si nás diriguje podle výzkumů, kam chce. Ano, máme to v genech pár století. Ať již bude vynalezeno cokoliv, vždy to lidská chamtivost přijme a bude chtít vlastnit. Zase si budeme myslet, že bez té věcičky nelze existovat a až tuto věc, větší a větší auto budeme mít, že budeme konečně šťastni. Nebudeme však šťastni nikdy, neboť se to štěstí od nás neustále vzdaluje, jakkoliv si myslíme, že se k němu blížíme. Za pár let se postaví auto ještě větší. Mnozí tuto nekončící snahu lidí považují za životní motivaci a pokrok za dar, bez kterého lidstvo nemůžeme žít. Ano, ale pak také musejí vědět, jak vše končí. Jenže to se jim už nechce o tom ani myslet. Indiáni však bez této motivace žijí a vůbec jim nepřipadá, že jsou na tom špatně. Ba právě naopak. Indián si totiž to svoje štěstí splňuje neustále každým dnem, protože jeho štěstí je tak malinké, že si jej vždy splní: jednoduše řečeno sní si pár banánů a večer si užije s ženou. Tečka. To je vlastně život. K životu vlastně nic moc nepotřebujete. Když budete nějakou dobu žít v džungli, pochopíte, že chamtivost nepotřebujete a svoje denní štěstí si vyplníte, jako oni. Tam jsou vám všechna velká auta, velká letadla, převysoké mrakodrapy a nekonečný růst na nic. Indián nepožaduje žádný pokrok, ten by mu zasel jen rychlý rozpad jeho společnosti a způsobů života v zapadlých lesích Amazonie. Možná, že právě pro nepřítomnost pokroku nezná chamtivost, geny růstu a žije proto šťastně, mnohem šťastněji než my. My se neustále za štěstím, ať již ve formě pohodlí, které hledáme, či obžerství a chamtivostí za věcmi a lepším bydlem, jen ženeme. Pokrok si nás naší chamtivostí osedlal.“ „Najlepšie pomôžeme indiánom tak že ich necháme na pokoji. Indiánske kmene vymierajú pretože ich západná kultúra robí závislými na ich produktoch (muka, cukor, mobil). Starovekí indiáni nič k životu nepotrebujú. Odmietajú pomoc. V prírode platí zákon džungle, teda ak sa aj narodí malomocne dieťa nepomáhajú mu. Príroda to tak chcela. Preto sú všetci silní a veľmi zdraví. Ženy sú schopne porodiť bežné 15-20 deti. Indiáni poznajú tisíce druhov zelenej. Nepoznajú skládky. Všetko sa spotrebuje. Indián sa považuje za súčasť prírody, indián je zviera. Indián neočakáva pomoc od nikoho. Ajkeď príde pohroma. Ak mu človek pomôže, vlastne mu uškodí keďže spozná aké je to byť závislý na pomoci iného. Preto si nepomáhajú. Žijú ako chcú. Deti nevychovávajú oni iba rastu a napodobňujú rodičov. Chcú byť ako ich rodičia. Neexistujú medzigeneračné rozdiely ako u západnom svete. Rozdiely v západnom svete sú spôsobené pokrokom. U indiánov neexistuje niečo ako puberta. V západnom svete existuje puberta pretože dieťa sa búri. U indiánov si dieťa robí čo chce. Indiáni nekarhajú deti. Nechajú ich žít ako chcú. Deti to robia prirodzene, inštinktívne. Indián nemusí nič, ani isť do vojny voči vedľajšieho kmeňu ak nechce. Keď sa jeden z nich rozhodne nebojovať všetci to chápu. Je to pre ostatných úplné prirodzené. Neexistuje manželstvo. Keď sa muž alebo žena rozhodne isť k inému mužovi proste to tak spraví. Nikto sa nad tým ani nepozastaví. Všetci rešpektujú každého rozhodnutie. Neexistuje tam niečo také ako rozhodovanie rady starších (to je omyl). Neexistuje nadradenie mužov. Ženy sú úplné rovnoprávne.“

 62. 30.10.2014 –Lekári mi už dávno diagnostifikovali potrebu nosiť okuliare (hovoria mi to už asi od 14 rokov:-) avšak nikdy som ich nenosil. Po prečítaní článku „Prečo nenosiť okuliare“http://www.badatel.net/predpisali-vasmu-dietatu-okuliare-nebezte-hned-optiky/ som sa dostal ku knihe „Jak lépe vidět bez brýlí a kontaktních čoček“(Steven M. Beresford) . Sľubovala zlepšenie videnia už do 1. mesiaca pomocou očných cvikov (mimochodom mne sa zlešila ostrosť až po jednom dni cvičenia!). Ich argumenty ma celkom presvedčili. Cieľom tradičného očného lekárstva je liečiť príznaky zatiaľ čo cieľoom tohoto cvičenia je odstrániť pôvodný problém. Oči potrebuju rovnakú starostlivosť ako zuby alebo vlasy. Netreba sa len spoliehať na lekára že nám dá liek alebo silnejšie okuliare. Vedci prišli nato, že videnie je naučené (nie vrodené). na rozdiel od dýchania, trávenia atď. Rovnako ako každý naučená schopnosť ak schopnosť vidieť sa može zlepšit cvičenim. Do 1980 priblizne 15% populácie bolo krátkozrakej, po 1980 nástupom počítačov sa to navýšilo na 40% (už nepozeráme do diaľky ale len do blízky). 7 základných očných cvikov: 1/ pumpovanie - striedavo na 2 sekundy zaostrujem na prst/predmet cca 15cm pred sebou a potom na predmet cca 5m pred sebou. Snažím sa vždy sústrediť na detaily predmetu. 2/ hra na trombón - ukazovák/alebo predmet v ruke, ruku vystriem a pomaly s nádychom približujem až k nosu. Snažím sa čo najdlhšie mať predmet úplne ostrý a nerozdvojený. Pri výdychu vystieram pomaly ruku. Cvik treba robit pomaly. 3/ ciferníkové videnie – idem zo stredu (nezaostrujem na konkretny predmet) na ciferniku smerom k 9, podrží niekoľko sekúnd, potom späť do stredu, pokračujem 10kou, prejdem celý ciferník. Cvik treba robit pomaly. 4/ gúľanie očami – veľmi pomaly gúlam očami v kruhu. Najprv jedným smerom potom druhým. Očné svaly musia byť stále napnuté. Cvik treba robiť pomaly bez trhaných pohybov. Nepozerať sa na konkrétny predmet. 5/ pomalé mrkanie – dýcham pomaly a hlboko, pri nádychu niekoľkokrát zamrkám, bez toho aby som sa pozeral na konkrétny predmet. Pri výdychu zavriem oči, uvoľnim sa a pomaly vypúšťam vzduch z plúc. 6/ tlačenie viečok – stisknem očné viečka pevne na 3 sekundy, potom otvorím a niekoľkokrát zamrkám. Potom zavriem oči zase na 3 sekundy. Po niekoľkých cvikoch budú oči príjemne zvhlčené slzami. Nemračit sa, nezatínať svaly na čele alebo okolo oči. 7/ pozorovanie rozmazanej oblasti. Pomaly prechádzam okraje predmetu ktorý vidím nejasne (pod 20 cm od oči). Nepozerám sa uprene na predmet ale pobehujem očami po okrajoch predmetu. Študujem najmenšie detaily. Pokúšam sa vidieť menšie a menšie detaily az k hranici vnímania. Spústa ďalších podporných cvikov je v knihe. Vrelo doporučujem. Mne to začalo zaberať v podstate hneď.

Zmeny priniesli veľmi pozitívne výsledky v mojom živote. Tieto zmeny dokážete úplne všetci, stačí len vedieť co naozaj chcete a vytrvať.

Výsledky mojej zmeny.

Držím Vám veľmi palce aby sa Vám podarilo zmeniť sa k lepšiemu:)

Skryť Zatvoriť reklamu