Vitajte v 1. časti nášho 6 týždenného mini seriálu „Emocionálna inteligencia - nástroj pre váš úspech a šťastie".
V tomto mini seriály získate iný pohľad na svoje emócie. Dozviete sa, čo to je emocionálna inteligencia. Získate cenné informácie, tipy a stratégie, ako si môžete svoju emocionálnu inteligenciu zdokonaliť. Zároveň zistíte, že váš rozum, pocity a emócie patria úzko k sebe, bez ohľadu na to či ste žena alebo muž.
Počas 6-tych týždňov sa budeme stretávať pri 2 článkoch týždenne, aby sme spoločne odhalili tajomstvá, ktoré skrýva naša emocionálna inteligencia.
Možno sa teraz sami seba pýtate, prečo sa mám vôbec zaujímať o niečo také ako je emocionálna inteligencia?
Veľmi rád vám túto otázku zodpoviem.
Zvyšovaním svojej emocionálnej inteligencie získate väčšiu sebadôveru, pocit šťastia a odvahu vybrať si vo svojom živote smer po ktorom túžite. Rozvojom svojej emocionálnej inteligencie si jednoducho zlepšujete kvalitu svojho vlastného života.
Cieľom je, aby sme svoju emocionálnu inteligenciu využívali čo najlepšie. Vytvoríme si tak príjemnejšie miesto pre život, nás všetkých.
Téma zaujímavá, informácií kopec, takže pohodlne sa usaďte, pokojne sa aj usmejte. Začíname.
Na zahriatie jednoduchá otázka. Koľko je 3+2?
Obaja vieme, že jediná správna odpoveď je 5. Toto je klasický príklad našej racionálnej inteligencie, ktorú poznáme pod skratkou IQ.
Okrem nej nás však príroda vyzbrojila aj ďalšou inteligenciou. Emocionálnou. Tú zase označujeme skratku EQ.
Tieto 2 inteligencie ľudia rozlišujú aj v bežnom živote, keď ich počujete hovoriť o hlave alebo srdci.
Manželstvo z lásky, alebo z rozumu? Práca, ktorá vás napĺňa, alebo práca, ktorú musíte urobiť?
Cítite ten rozdiel?
Obidve tieto naše inteligencie sú dôležite. Každá má však samostatnú funkciu. Psychológ a odborník v oblasti emocionálnej inteligencie Daniel Goleman metaforicky hovorí o 2 mozgoch. Každý z nich predstavuje iný druh myslenia, iný druh inteligencie. Jeden racionálnu a druhý emocionálnu.
V reáli to však nie sú 2 mozgy, ale iba 2 rôzne miesta v našej hlave. Sídlom našich emócií je amygdala. Práve ona riadi naše emocionálna reakcie. Hypokampus zase hodnotí obsah informácií. Takže napríklad keď zbadáte vašu maminu, tak vďaka hypokampu spoznáte jej tvár, ale amygdala vám povie že ju máte radi.
Keď sme v pohode, tak naša racionálna aj emocionálna časť perfektne spolupracujú. Ak však nastane krízová situácia je to práve emocionálna časť nášho mozgu, ktorá kompletne preberá riadenie. Poznáte to, ľudia stratia hlavu, vybuchnú a potom keď sa upokoja, povedia „ja som to tak nemyslel".
Na týchto momentoch krásne vidíte, kedy emócie ľudom šéfujú.
Dôvod prečo to tak je, je úplne jasný!
Naše emócie sú omnoho....... dozviete sa už v ďalšom článku. Pokračovanie tu: Emocionálna inteligencia