Bali....ale teraz vážne!

Bali, raj surferov, potápačov, milovníkov exotiky. To všetko je skutočne pravda. No dnešný článok sa nebude venovať tomu kam sa ísť pozrieť za pamiatkami či kde sa dobre najesť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dnes sa budeme baviť o probléme, ktorý túto zem zužuje a vôbec nie je populárny.

Na základe údajov z BBC a dá sa povedať že „vďaka“ chabému a minimálnemu upovedomeniu vlády, Indonézia obsadila druhé miesto v rebríčku najväčších znečisťovateľov plastom na svete.

Nie je tajomstvom, že prednedávnom mali surferi obavy, že s ich najoblúbenejšou činnosťou na ostrove je navždy takpovediac ámen. Preto vláda na Bali, začiatkom roku 2018 prijala (konečne) opatrenia, ktoré začínajú s nadbytkom plastu ktorý sa usádza na pláži a v jej okolí, meniť situáciu k lepšiemu. Nazvali to „Garbage Emergency“ kde zamestnali viac než 700 lokálnych ľudí ktorí plastové odpadky po plážach zbierajú. Začalo sa oblasťou Kuta, ktorá bola najviac znečistená, a zberači odpadu pochodovali po 6 km dlhom úseku pláže. Denne dokázali vyzbierať aj 100 ton platového odpadu (!) ktorý vyviezli na viac než 35 nákladiakoch. Minister námornej správy na WOS (World Oceans Summit) prehlásil, že krajina bude usilovať o zredukovanie plastového odpadu o 75% do roku 2025. Prvý krok, ktorý má učiniť toto tvrdenie aj pravdivím je prehlásenie vlády Bali, že do konca roku 2018 chcú dať ban na všetky polyetylénové tašky v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Na moje vlastné zdesenie, tento problém nepretrváva len na plážiach a ich okolí. Bohužial, domáci majú malé ba až minimálne povedomie o tomto probléme. Vlastný odpad nelegálne pália na svojich záhradách a pred domom. Kúdoly hrubého dymu sa valia celou hlavnou ulicou. Vezieme sa na motorke a nevídime na meter pred seba, zle sa nám dýcha. Preto si myslím, že je dôležité problém neklasifikovať a škatuľkovať len do problému „plážového“ a plastových „ostrovov“ ktoré v mori plávajú, ale riešiť to hlavne povedomím pre lokálnich ľudí ako s odpadom zaobchádzať a triediť ho. Na našej ceste z juhu po celkový severo-východ ostrova musím úprimne povedať, že najväčší plastový „masaker“ je momentálne na východe ostrova v okolí mesta Kubu – ktoré mi príde ako najmenej developovaná oblasť Bali. Oblasti Kuta či Ubud boli v lepšom stave len vďaka tomu, že mestá sú väčšie a žije v nich veľa cudzincov ktorí na problém upozorňujú a učia tomu aj domácich. Snažili sme sa aspoň niečo málo vyzbierať sami počas cesty, no stále v nás pretrvával pocit, že to nie je dosť. V každom meste by sa mala nachádzať zberňa plastu kde odpad môžete odovzdať. Prekvapenie pracovníkov keď sme odovzdávali tašku odpadov bolo skutočné a úprimné.

SkryťVypnúť reklamu

Preto som sa rozhodla napísať tento článok ako malú „osvetu“ a dovoliť si citovať spoľahlivé zdroje hlavne pre vás, priatelia. Existuje už celkom dosť neziskových organizácií ktoré nabádajú ľudí k darovaniu ľubovoľvého finančného daru ktorý použijú na riešenie tejto tématiky, no ja verím len v skutočné činy. Viem a verím, že veľa z vás ma

Obrázok blogu

Bali určite v pláne navštíviť aspoň raz za život. Preto vás všetkích vyzývam. Vyzývam vás k zberu minimálne jednej plnej tašky odpadu počas vašeho pobytu na tomto ostrove. Aj to malé minimum má zmysel aby sa nám na tejto planéte ešte dlho dobre žilo. Život má zmysel a všetci to dobre vieme.

Petra Koziotová

Petra Koziotová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nadšená cestovateľka a zberateľka zážitkov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu