Niekoľko viet o Milanovi Kňažkovi

Písmo: A- | A+

Nechcem za prezidenta Roberta Fica. Chcem konečne za prezidenta človeka, za ktorého sa nebudeme musieť hanbiť. Preto budem voliť Milana Kňažka.

Voličom, ktorí budú rozdeľovať svoje hlasy medzi protikandidátov Roberta Fica, chcem pripomenúť niekoľko faktov o Milanovi Kňažkovi.

Milan Kňažko a HZDS
Je pravda, že spoluzakladal HZDS, ale bol prvým, kto z HZDS aj vystúpil. Svojim ďalším pôsobením sa ako jeden z mála politikov nebál Mečiarovi priamo vykričať, že má „krvavé paprče" (po únose prezidentovho syna a po vražde Roberta Remiáša). Mimo iného napríklad vystúpil aj proti Ivanovi Lexovi v parlamente, keď ten prednášal správu o stave SIS. Na jeho atak, že nech odstúpi od pultu, lebo mu smrdí z úst, zareagoval známou odpoveďou, že „ale z Vás smrdí smrť" (možno strach, toto by sa dalo overiť v dobovom dokumente). Svoj politický prešľap krátkeho pôsobenia v HZDS aspoň čiastočne napravil aktívnym vystupovaním voči Vladimírovi Mečiarovi a jeho suite. Navyše svoju chybu aj verejne priznal, čo je na našej politickej scéne ojedinelý jav.

Minulosť Milana Kňažka
Milan Kňažko sa vyfarbil už dosť dávno pred novembrom 1989. Jeho odmietavé postoje ku komunistickému režimu sú dostatočne známe a Milan Kňažko ich viackrát verejne prejavil v časoch, keď bol za to trestaný. Veľké nepríjemnosti si spôsobil aj vrátením titulu zaslúžilého umelca ešte pred revolúciou. Svoje slobodné názory a postoje sa nebál prejaviť ani pred revolúciou ani po revolúcii. Preto je mi jasné, čo môžem od Milana Kňažka čakať, ak by sa stal prezidentom. Určite nebude potichu „prdieť do stoličky" a prikyvovať Robertovi Ficovi, ako to praktizuje Ivan Gašparovič. Viem, že v prípade potreby dokáže nahlas nesúhlasiť a nahlas poukázať na Ficove prešľapy, aj za cenu nevyhnutného stretu s terajším premiérom a vládou. Nie som si istý, či by som rovnako statočný postoj a odvahu bojovať s Robertom Ficom ako premiérom, mohol očakávať od pánov Kisku, Hrušovského alebo Procházku. Skôr sa mi zdá, že títo páni sa budú snažiť vyhýbať názorovým stretom s Robertom Ficom.

Konfrontácia s Robertom Ficom
Milan Kňažko je zrejme jediný kandidát, z ktorého ma Robert Fico strach. Neviem si predstaviť, že by mal Fico strach dajme tomu z televíznej debaty s protikandidátom v druhom kole prezidentských volieb, ktorým by bol Andrej Kiska alebo Radoslav Procházka. Týchto protivníkov sa Robert Fico nebojí, pretože sú príliš slušní, príliš sa chcú vyhýbať ostrejšej názorovej výmene. V debate s nimi bude mať Robert Fico jasne navrch, pretože bohužiaľ je to veľmi silný súper. Preto môže voči nemu uspieť iba rétoricky silný protikandidát, ktorý sa nebojí použiť aj ostrejší a trefnejší výraz. Debatu s emóciami a ostrejšími výrazmi Andrej Kiska ani Radoslav Procházka nikdy nepredviedli, nie sú v nej doma, na rozdiel od Fica, ktorý aj klamstvo alebo polopravdu podá suverénnym spôsobom. A pokiaľ zalovíte v pamäti a vybavíte si už spomínané vystúpenie Milana Kňažka v parlamente, ako stál s transparentom vedľa rečníckeho pultu, kde prednášal správu o SIS v tom čase neohrozený Ivan Lexa, tak by Vám mohlo byť jasné, že Milan Kňažko je ten protikandidát, ktorý dokáže v debate Roberta Fica poraziť. Slušného, kultivovaného, tichého a dôstojne pôsobiaceho protikandidáta, akými určite sú Andrej Kiska aj Radoslav Procházka, populista Robert Fico zosmiešni a prekričí. Milana Kňažka nedokáže ani prekričať ani zosmiešniť nie preto, že by Milan nemal uvedené vlastnosti, ale preto, lebo vie byť v pravý čas aj „menej slušný" , ak si o to protivník koleduje. A to páni Kiska ani Procházka nevedia. Navyše nepochybujem o tom, že ak by bol v druhom kole Ficovým súperom v priamej debate Andrej Kiska, tak Fico má už teraz pripravené kompromitujúce materiály, ktorými nám predstaví pána Kisku tak, že ten zostane zrejme polonemý. Ak pred verejnosťou pán Kiska uvádza len samé pozitíva, tak Ficova profesionálna mašinéria buď nájde alebo vyrobí aj Kiskove negatíva, nejakého toho kostlivca v skrini proste nájde. Troška to v debate ešte nafúkne a Andrej Kiska zhorí ako fakľa, lebo na podpásovky reagovať nedokáže. Toto je ďalšia Kňažkova výhoda, že o ňom vieme všetko, Fico na neho nemá už čo vytiahnuť, o čom by sme nevedeli.

Milan Kňažko prezidentom za zásluhy ?
V jeho prípade kľudne áno. Všeobecne to nie je ideálne kritérium, ale v prípade Milana Kňažka áno. Pamätá si niekto pánov Kisku alebo Procházku v časoch revolúcie ? Kde boli ? Čo robili ? Akú majú zásluhu na páde bývalého režimu ? Žiadnu, na rozdiel od Milana Kňažka. Češi majú Václava Havla ako symbol revolúcie navždy. My na Slovensku máme koho ? Andrej Kiska ani Radoslav Procházka to rozhodne nie sú. Robert Fico tiež nie, ten si ani nevšimol, že nejaká nežná revolúcia bola, podľa jeho vlastných slov. Zrejme by si všimol len takú revolúciu, kde by bolo mnoho obetí na životoch, ako je tomu na Ukrajine, alebo ako tomu bude zrejme aj v Bielorusku, ku ktorému má tiež veľké sympatie. Symbolom nežnej revolúcie na Slovensku je predovšetkým Milan Kňažko, aj keď sa o tom hovorí bohužiaľ veľmi málo. Išiel s kožou na trh a nebol to kalkul. Bola to odvaha a jeho osobná statočnosť v prvom rade.
Z ostatných kandidátov by sa dali spomenuť hádam iba zásluhy Jána Čarnogurského, ktorý bol okrem iného v čase revolúcie väznený komunistami, ale jeho porevolučné kotrmelce ho jednoducho diskvalifikujú.
Kto oceňuje, že nejaká revolúcia, ktorá v Československu zvrhla komunistický režim vôbec bola, má teraz príležitosť oceniť aj hlavného protagonistu nežnej revolúcie, Milana Kňažka. Zaslúži si to.


Milan Kňažko opätovne vstupuje do ringu, ponúka osobnú obeť v záujme ochrany a nápravy našej spoločnosti, ako to urobil v čase revolúcie. Zo všetkých kandidátov má najväčšie predpoklady víťazne zvládnuť boj s Robertom Ficom o prezidentské kreslo. Myslím si, že ani Andrej Kiska ani Radoslav Procházka nie sú dostatočne silní a odolní na otvorený boj s Robertom Ficom. Obaja už pri vstupe do ringu mávajú mierovými zmluvami alebo minimálne dohodou o neútočení, ktoré bude Robert Fico rešpektovať asi tak, ako Rusko „rešpektuje" medzinárodné právo vstupom svojej armády na Krym. Proste keď cíti, že je vhodná chvíľa, tak zo súpera si spraví fackovacieho panáka.
Je veľmi dôležité dôkladne zvážiť voľbu kandidáta, ktorého posunieme do druhého kola. Musí to byť kandidát, ktorý nemá strach z otvoreného stretu z Robertom Ficom a ktorý ho má šancu reálne poraziť.
Pre mňa je takýmto kandidátom jedine Milan Kňažko.

Luboš Krajčír

 

Skryť Zatvoriť reklamu