Levy a líšky v slovenskej politike

V knihe Dejiny klasickej sociológie od Jana Kellera má svoj priestor aj slávny taliansky sociológ Vilfredo Pareto. Práve on zaujímavo rozdelil ľudí v politike na dve kategórie – líšky a levy. Líšky charakterizuje takto: „Ich názory sú vždy také, aby im prinášali čo najväčší momentálny profit – včerajší konzervatívci sú dnešnými demogógmi a zajtra budú anarchistami, pokiaľ budú mať práve anarchisti najbližšie k moci.“  Líškam chýba akákoľvek vernosť princípom a konzervatívnym cnostiam, ktoré zabezpečujú stabilitu spoločnosti. Na druhej strane, levy sú  hlboko oddané svojej rodine,  mestu a národu. Uznávajú solidaritu a sú patriotickí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Keby som chcel líšky a levy v politike rozlíšiť zjednodušene, líšky chcú všetkých prekabátiť a levy sú priamočiare, aj keď si pritom často nabijú nos. Líšky sa vyžívajú v tom, ako využívať existujúci systém vo svoj prospech. Levy sa snažia systém zmeniť alebo aspoň zlepšiť, väčšinou v duchu princípov overených v minulosti.

Ak panuje v spoločnosti celková spokojnosť a nehrozí žiadna kríza, líšky majú zákonito navrch. Ľudia sú väčšinovo prirodzene konzervatívni, nemajú radi zmeny. Líšky to ľahko zneužívajú a vždy sú pripravené sa spojiť, kedykoľvek začne vystrkovať hlavu nejaký tvrdohlavý lev, ktorý odmieta rešpektovať existujúci systém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Levov je v politike oveľa menej ako líšok, a preto majú šancu iba vtedy, keď sa im podarí získať dostatočnú silu. V demokratických režimoch bez väčšinového volebného systému to majú levy ešte ťažšie, pretože ich strana veľmi zriedka získa väčšinu v parlamente. Líškam v čele ostatných strán potom stačí iba to, aby sa spojili v koaličnej vláde a levy môžu revať ďalej z opozície.

V každej krajine však niekedy nastáva čas levov. Je to vtedy, keď sa už líšky ani nepretvarujú, že im ide o blaho ľudí ale o blaho vlastné. Alebo aj vtedy, keď spoločnosť zasiahne veľká kríza a vtedy už líškam nestačí iba imitovať činnosť a riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pomaly nastáva čas levov. Líšky už prejedajú posledné zásoby z minulosti a čoraz menej skrývajú svoju nenažranosť. Pád líšok už začal.

Ale na porážku líšok potrebujeme nejakého poriadneho leva. Lev z roku 1998, Mikuláš Dzurinda, dúfa v svoju ďalšiu šancu. On ju už ale s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane. Pretože ľudia si pamätajú, že namiesto snahy o zmenu systému politiky spred roka 1998 sa radšej pomaly zmenil na líšku. A spolu s ostatnými líškami nabehol na ten istý systém politiky, ktorého kritika ho ešte ako leva vyniesla k moci.  Teraz sa síce znovu snaží revať ako lev. Ale líška napodobňujúca leva je smiešna.

SkryťVypnúť reklamu

Vždy som v politike držal palce levom. Vyhrávajú iba občas, ale keď sa im to nakoniec podarí, tak to obyčajne stojí za to. Preto som sa rozhodol podporiť Daniela Lipšica a jeho iniciatívu „Slovensko, ty na to máš.“ Poznám Dana 18 rokov. Vždy to bol lev. Neuhýbal, nekľučkoval, stál si za slovom. Taká je moja predstava aj o Slovensku.

Milan Krajniak

Milan Krajniak

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Križiak, rytier, samuraj. Profil kandidáta na prezidenta Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu