Kladivo na politických parazitov - Slovo Slovákom súcim na slovo 2

Prostriedkom oligarchie na ovládanie nášho štátu sú politické strany. Je to veľmi efektívny spôsob ovládania ľudí. Každý príslušník našej vládnucej triedy si dostatočne dlho pred voľbami vyberie svojho „politického koníka“, na ktorého vsadí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Ako oligarchia ovláda Slovensko

Vybraný politický koník beží vo volebnej kampani, čo mu sily stačia. A na svojej kandidátke ťahá do slovenského parlamentu ľudí, ktorí sú rozsadení na zvoliteľných miestach v pomere výšky vkladov, ktoré boli na konkrétneho koníka vsadené. Jednotliví poslanci Národnej rady sa po zvolení nezodpovedajú ľuďom, ktorí ich zvolili. Dokonca ani politickému koníkovi, ktorý bežal vo volebných dostihoch. Sú k dispozícii výlučne podnikateľským skupinám, ktoré ich nominovali. Nereprezentujú väčšinu ľudí, ale iba úzku menšinu zainteresovaných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záujmy jednotlivých podnikateľských skupín a záujmy väčšiny ľudí na Slovensku sa málokedy prekrývajú. Väčšinou sú v priamom rozpore – spomínané podnikateľské skupiny totiž žijú priamo zo štátu. Bez štátu a štátnych zákaziek by ich biznis nefungoval. Normálne podnikať nevedia. Ich biznisom je iba politika.

Stranícky systém ovládaný ekonomickými skupinami diskriminuje slušných ľudí

Takto fungujúci systém parazitovania na štáte nie je škodlivý iba kvôli priamym ekonomickým stratám. Oveľa väčšie škody sú spôsobené tým, že na Slovensku je veľa šikovných podnikateľov, ktorí by vedeli podnikať a dávať prácu tisícom ľudí. Ale bez toho, aby sa zapojili do systému, nemôžu získať žiadnu štátnu zákazku. Bohužiaľ, väčšina sa musela prispôsobiť a prijať nastavené pravidlá hry. Namiesto toho, aby zarobené peniaze investovali do platov ľudí a rozvoja firiem, musia investovať do politických parazitov, ktorí o to viac bohatnú na úkor nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Občania Slovenskej republiky sa oprávnene sťažujú, že na úradoch, súdoch či polícii sa nevedia domôcť svojich práv. Tento stav zapríčinil stranícky systém. Ako môže občan uspieť na úrade alebo súde, keď úradníci a sudcovia sú pod vplyvom podnikateľských skupín, ktoré prostredníctvom politiky presadzujú iba svoje záujmy? Politici nemôžu vyberať do funkcií nestranných a kvalitných ľudí, pretože vedia, že ich kariéra závisí od vôle úzkej skupiny ľudí, ktorí ich do politiky vyslali.

Čo s tým treba urobiť?

 Obávam sa, že nestačí zmeniť vládu. Treba zmeniť systém. A to tak, aby sme oligarchii žijúcej z politiky čo najviac sťažili možnosť nominovať a kontrolovať v politickom systéme ľudí. Preto treba do nášho politického systému zaradiť čo najviac prvkov osobnej zodpovednosti aktérov. Ako námet do diskusie dávam niekoľko možností:

SkryťVypnúť reklamu
  1. Priama voľba poslanca NR SR. 

Zmena volebného systému do NR SR na väčšinový, zníženie počtu mandátov v NR SR na 100. Ľudia si vo volebnom obvode môžu zvoliť dobrého aj zlého zástupcu. Každopádne asi nezvolia bábku, ktorá v parlamente ani raz nevystúpi a iba hlasuje podľa pokynov. Takáto nula by sa totiž pravdepodobne zhovadila vo volebnej kampani, v ktorej sa predsa len vyžaduje, aby občas kandidát prehovoril.

  1. Priama voľba regionálnych a komunálnych poslancov v jednomandátových obvodoch.

  2. Priama voľba okresného šerifa

V právomoci okresného šéfa polície by bola napríklad dopravná a poriadková polícia, ako aj vyšetrovanie trestných činov do istej úrovne. Rôzne okresy by boli na to samozrejme rozlične. Ale ľudia by videli, že niekde to ide lepšie a mohli by vo voľbách ovplyvniť, ako chcú aby polícia konala u nich doma. Čo myslíte, čo by urobil volený okresný šerif s policajtmi, o ktorých by si ľudia hovorili, že iba šikanujú ľudí?

SkryťVypnúť reklamu
  1. Priama voľba sudcov ľuďmi

Ľudia majú v sebe istý cit pre spravodlivosť. Ak by sudca X.Y prepustil z väzby miestneho výpalníka, alebo by pri obchodnom spore uprednostnil vždy iba právny názor tej istej podnikateľskej skupiny, je istá pravdepodobnosť, že by mu to ľudia vo voľbách spočítali. Dnes je sudca volený na doživotie, preto mu názor hocikoho na jeho rozhodovanie môže byť ukradnutý.

  1. Porotné súdy pri niektorom type trestných činov.

Jeden, alebo dvaja podplatení sudcovia  môžu oslobodiť grázla, u dvanásťčlennej poroty je to menej pravdepodobné.

  1. Zriadenie centrálneho úradu na obstarávanie pre všetky centrálne orgány štátnej správy.

Ľahšie sa totiž zapchá jedna veľká diera ako tisíce malých. Prečo by mali kradnúť stovky úradníkov na ministerstvách. Radšej nech je pod dohľadom médií, polície a tajných služieb 20 úradníkov na jednom mieste. Títo úradníci nech majú plat aj 100 tisíc euro ročne – určite nás to bude stáť menej ako straty na verejných obstarávaniach. Každé verejné obstarávanie by malo mať konkrétneho zodpovedného jedného úradníka, ktorý môže byť braný na zodpovednosť.

Pripúšťam, že zavedenie týchto alebo iných kladív na politických parazitov do systému môže narušiť jeho stabilitu. Ide o to, či práve narušenie stability zle fungujúceho systému nemá byť našim cieľom.

Milan Krajniak

Milan Krajniak

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Križiak, rytier, samuraj. Profil kandidáta na prezidenta Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu