Tehotná v potravinách

Hneď ako mladá žena úspešne ociká ten povestný papierik, začne zisťovať, čo môže jesť a čomu by sa mala vyhnúť. A začne problém. Čím viacej informačných zdrojov má budúca mamička k dispozícií, tým väčší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Rôzne knihy a najmä rôzne pseudoodborné stránky zakazujú všeličo. Od pochopiteľných a široko akceptovaných záležitostí ako alkohol a cigarety cez zrejúce syry, ryby huby až po strukoviny (aby vraj bábätko nemalo v brušku vetry.) Keď som sa dočítala o tých strukovinách definitívne som všetky babské rady hodila za hlavu. Nie som dietológ, ani lekár, ale ak som nechcela zhynúť od hladu, inú možnosť ako použiť zdravý rozum som nenašla.

1. Surové vajíčka a mäso. Tomu rozumiem a snažím sa to dodržiavať. Potom to dopadne tak, že človek príde na rodinnú oslavu a tam sa podáva zemiakový šalát, chlebíčky so zemiakovým šalátom a vajíčka. Bola som hladná ako vlk (dve hodiny predtým som strávila naliehavými nečakanými povinnosťami, takže som nestihla žiaden obed), ale predsa len som sa snažila zistiť, či v tej majonéze nie sú surové vajíčka - vraj nie. Hostiteľka s úľubou pozerala ako mi chutia kremrole a po tom, ako som ich zhltla dve, sa mi pochválila, že sú domáce. Hádajte v akom skupenstve sa do domácich kremrolí dávajú bielka? No salmonelu som zatiaľ nedostala, tak to hádam obaja v zdraví prežijeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Konzervované, údené a inak chemicky upravené potraviny. Toto mi zakázal gynekológ pri prvej návšteve. Vyhýbam sa im pokiaľ možno aj normálne, moja mánia čítať etikety na potravinách hraničí s posadnutosťou. Údeniny doma prakticky nejeme. A potom s vami zatočí vaše telo. Týždeň po prednáške môjho lekára som dostala takú neuveriteľnú chuť na domácu fazuľovú polievku s údeným mäsom, že som tú vôňu údeného normálne videla. A veru mi spravila dobre. 

3. Nepasterizované mliečne výrobky, zrejúce syry. Základný problém, ktorý môže nastať je listerióza, pre tehotné mimoriadne nebezpečná. Sú lekári, ktorí hovoria, že pri dodržaní pravidiel skladovania a manipulácie s potravinami sa nemá, čo stať a sú tehotné, ktoré im nadávajú, že hazardujú s ich zdravím. Sama to síce veľmi nejem, ale nemám zlé svedomie a výčitky svedomia niekoľko týždňov, lebo som si dala bryndzové halušky. Tu v ČR hlásené sú jednotky prípadov tehotných ročne - koľko tehotných sa však ročne vybúra v aute? Napriek tomu do auta sadáme bežne a príliš to neriešime.

SkryťVypnúť reklamu

(Keď už o tom píšem, len pre úplnosť: listéria môže byť aj vo všetkých lahôdkach a na zle umytej zelenine alebo ovocí.) 

Niekde tu končí zoznam toho, čo nejem. 

4. Vnútornosti a najmä pečeň. Vraj to môže spôsobiť predávkovanie vitamínom A. Neviem, sporadicky som si pečienku dala aj predtým, výnimočne si ju dám aj dnes - mne to akosi lekári zabudli zakázať. Dokonca pečienku jedla aj moja sestra, ktorá inak v tehotenstve nejedla skoro nič.

5. Morské ryby. To je zaujímavá téma, niekde ich zakazujú, kvôli obsahu ťažkých kovov. Mne ich lekár priamo prikázal jesť, aspoň raz do týždňa. Minule zistila, že sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú veľký význam pre vývoj nervovej sústavy dieťaťa a dokonca sa začali pridávať do niektorých prenatálnych vitamínov. V prímorských štátoch sa odporúča konzumovať maximálne 300-400 gramov týždenne - túto dávku bežná slovenská alebo česká tehuľa ťažko prekročí, takže si rybku dám vždy, keď mám príležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

6. Tmavé mäso. Toto som čítala ako odporúčanie nejakého dietológa - odporúčal hydinové mäso, v našich podmienkach najmä kuracie a pomenej tmavého. Nebudem sa zamýšľať nad tým, koľko hormónov skŕmi osemtýždňový brojler, radšej položím otázku: kde má tehotná vziať dostatok železa, keď nebude jesť hovädzie? Na špenát zabudnite - okrem povestnej chyby týkajúcej sa obsahu železa na dôvažok obsahuje šťavelany, kvôli ktorým sa to železo vstrebáva len veľmi ťažko.

7. Huby. Podobne ako ryby môžu obsahovať ťažké kovy, ale raz za čas sa hádam nič nestane. Samozrejme, pokiaľ si je kuchárka úplne istá, že sú jedlé. Dodnes spomínam na sestru, ktorá vrhala zúfalé pohľady na maminu vianočnú hubovú omáčku - tradičné to jedlo u nás v rodine. Nakoniec neodolala a aj dieťa prežilo.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz ďalších potravín ako sú strukoviny a orechy už ani nejdem komentovať, nech každý použije svoj rozum a spraví si názor sám. Sú tehotné, ktoré sa utešujú tým, že napriek obmedzenej strave, si dieťa všetko vezme z nich a poctivo pojedajú tehotenské vitamíny. Iné to hodia za hlavu a zjedia všetko, z čoho im nie je zle a porodia také isté zdravé dieťa ako tie mimoriadne opatrné.

Pochopiteľne existujú výnimky. Napríklad ženy s tehotenskou cukrovkou sa musia riadiť úplne inými odporúčaniami ako tie ostatné. Sú ženy, ktoré prvé tri mesiace sotva udržia niečo v žalúdku a keď im nesmierne smrdia ryby, tak si ich asi nebudú dávať 2x do týždňa.

Nedávam žiaden návod na stravovanie, len sa mi zdalo potrebné sa vyjadriť k informáciám na rôznych stránkach a hlavne v diskusiách. Človeku ani nezostáva nič iné len používať sedliacky rozum.

Našťastie.

Alica Krakovská

Alica Krakovská

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem ako sa najlepšie dá. Zoznam autorových rubrík:  Zápisky z ciestJedlo a iné umeniaKútik pre ženyFototripyČesko-SlovenskoPostrehy nemožnej matkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu