Za dynastie Song sa mesto rozvinulo na politické , ekonomické a kultúrne centrum celej Číny. Od roku 1127 až do mongolskej invázie bolo mesto hlavným mesto Číny. Údajne populácia v tom čase presahovala 1 mil. obyvateľov. Dokonca aj Marco Polo tvrdil, že je to najušľachtilejšie a najlepšie mesto na svete. Od júna 2011 je Kultúrna krajina Západného jazera o rozlohe viac ako 4.000 hektárov zapísaná do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO[1]. Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo jazero nie je prirodzené, ale je ľudskou rukou kultivované po stáročia z pôvodných močiarov na unikátny jazerný systém. Močiare vyhĺbili občania mesta a z vyťaženej zeminy narobili ostrovy, ktoré navzájom poprepájali. Samotné jazero, rozdelené na viacero častí má viac ako 500 hektárov. Do "čínskeho raja" sa dá dopraviť z Šanghaja za necelých 50 minút, vďaka magnetickému vlaku MAGLEV, ktorý spája mestá vzdialené od seba cca 200 km. Pozývam na prechádzku okolo jazera.

Mapa jazera, pretkávaná cestnými násypmi i ostrovčekmi...

V pozadí horský masív, z ktorého sa zlievajú vody do jazera...

Ostrovy vytvorené ľudskou rukou...

Súčasťou scenérie sú mosty, ktoré prepájajú jednotlivé časti jazera...

Obľúbené loďky, ktorými vrchol turistickej sezóny pokrýva celé jazero...


Poprežné zóny s oddychovými zónami, kaviarničkami i umeleckými výtvormi...



Na vrškoch Pagody, ktorých história je viac ako 1.000 rokov...


Scenéria jazera s okolitou prírodou pripomína prostredie horského masívu Vihorlat s vodnou nádržou Zemplínska Šírava. Ak by sa Michalovčania na Zemplíne dokázali podobne múdro rozhodnúť, ako stavitelia mesta Hangzhou v čínskej provincii Zhejiang, osud Zemplína by bol odsúdený na úspech. Číňania tvrdia, že najväčším bohatstvom i prosperitou je voda. Bohužiaľ Zemplínčania po desaťročia akceptujú vysušovanie svojho kraja a navyše čakajú na "zázračné" rozhodnutia centrálnych orgánov.
Viac ako 2.000 ročná história Hangzhou potvrdzuje, že keď sa zabudli starať o vodu, mali sucho i mesto upadalo. Vždy sa však dokázali vzchopiť a jazerný komplex si obnoviť a naštartovať rozvoj. A preto jazerný komplex v Hangzhou slúži mestu k jej prosperite, obohacuje i motivuje ľudí možno aj k tomu, ako Marco Polo vnímal mesto, keď ho navštívil: "...najušľachtilejšie a najlepšie mesto na svete...".
[1] http://www.world-heritage-site.com/2013/08/24/about-west-lake-cultural-landscape-of-hangzhou/