Ak by sa predlžila doba zdržania dažďovej vody čo i len o jeden deň, bolo by v kraji menej povodní a boli by vodné zdroje kvalitnejšie. Na to aby sa tak stalo, stačí aby sa zamestnala armáda nezamestnaných na budovaní protieróznych vodozadržných opatrení, ktoré by predlžovali dobu zdržania dažďovej vody v lesopoľnohospodárskej krajine v celom kraji. Tým by sa zvyšovali zásoby vodných zdrojov i zlepšovala by sa kvalita. Znížila by sa cena vody i výskyt povodní by bol zriedkavejší. Zamestnaní ľudia by pracovali na vlastnej bezpečnosti a preto vo vlastnom záujme by sa kvalitnejšie stravovali. Zmysluplne pracovať namiesto bezprizorného ponevierania sa bez práce a zmyslu života je základom zdravia i psychickej kondície ľudí.
Zamestnávanie ľudí na príprave, realizácii a údržbe protieróznych a vodozádržných opatrení v území vytvorí plošne v chudobnom Prešovskom kraji užitočnú zamestnanosť, ktorá bude impulzom pre hospodársky a sociálny rast a elimináciu chudoby v ekonomicky slabom regióne a stane sa modelovým príkladom, ako riešiť nedostatkok vody i vysokú nezamestnanosť.
Keď počúvam kritiku ministra financií, že obce nedodržiavajú memorandum o šetrení verejných financií, tak sa pýtam pána ministra, kde sú tí stratégovia hospodárskeho rozvoja štátu a istôt, ktorí nedokážu nájsť recept investovania verejných zdrojov na hospodársky rast prostredníctvom spoločných úžitkov pre viaceré sektory hospodárstva? Veď tvorba pracovných príležitostí nemôže byť samoúčelná. Dotovanie pracovných príležitostí na vytvorenie pracovného miesta napríklad pre mladého kuchára končí dňom skončenia dotácie. Naopak financovanie pracovného miesta na revitalizáciu krajiny prináša hodnoty a spoločné úžitky do budúcnosti, nie len v znížení nákladov z povodňových škôd, ale aj na zlepšení zdravia a psychickej kondície ľudí, ktorí chcú pracovať, ale nevedia si nájsť prácu. Nehovorím už o znižovaní kriminality, či zlepšovania zásob i kvality vodných zdrojov v povodiach.
Preto je vrcholne arogantné presviedčať občanov Prešovského kraja i celý východ, že potrebujú veľkokapacitnú priehradu za 332 mil. eur. Za tieto peniaze sa môže investovať po 500.000 eur do každej obce Prešovského kraja na obnovu poškodenej krajiny. To vytvorí viac ako 10.000 pracovných príležitostí na obdobie 5-tich rokov. V štruktúrach krajiny sa zvýšia zásoby vodných zdrojov, zlepší sa ich kvalita, zníži sa cena vody, povodne prestanú páchať ďalšie škody. Zlepši za zdravotný stav obyvateľstva, zníži kriminalita, čím štát ešte viac ušetrí. Prešovský kraj bude konkurencie schopný a nie príveskom štátu.