
Toto je zničená drôtokamenná hrádza, ktorá neodolala prívalu vody v júni 2010.


Drôtokamenný kôš aj na dne koryta, vhodný tak pre kráčajúce a nie plávajúce ryby.



A toto sú zrealizované drobné hrádze v roklinách na spomalenie stekania dažďovej vody pre sploštenie povodňovej vlny.


Dvojitá hrádzka s vývarom pod prepadom sa iste bude postupne zanášať.

Vetvy uložené do vnútra hrádzi sa postupne zanesú sedimentami a budú pôsobiť spevňujúco ako armatúra v betóne. Vytvorí sa niva, ktorá postupne zarastie a preberie protipovodňovú funkciu.

Kaskády hrádzi v hlbokých eróznych ryhách zabránia splavovaniu sedimentov do obce v čase prívaloch dažďa.


...rôzne typy hrádzok.



Hrádzky výšky od 50 do 100 cm úkotvené minimálne 50 cm vo svahu vydržia minimálne 30 rokov. Budú sa postupne zanášať a vytvárať nivu, ktorá zarastie a preberie vododržnú funkciu hrádzky.
















...celkovo viac ako 60 hrádzi za mesiac roboty.

Miestní občania, ktorí doteraz nemali prácu, sú na svoju prácu patrične hrdí. Bodaj by nie, keď sa môžu v obci pochváliť, ako budujú systém protipovodňovej prevencie, aby už občanov viac nevytápalo.

Aj starosta s vodným majstrom je na prácu svojich kolegov z obce patrične pyšný. Teší ho, že frustrácia z nič nerobenia sa vytráca a začína prevažovať hrdosť z dôstojnej roboty pre obec. Čo tak zbudovať v každej obci jednu hrádzku na jedného obyvateľa obce? Minulé boli kritické hlasy, že tisícročna voda, ktorá sa prehnala Pílou i Orešanmi by zmietla hrádzky ako pierka. Tu je dôkaz, že to nie je pravda. V Horných Orešanoch nad osadou Majdan vybudoval túto jar miestny lesník 8 hrádzi na potoku a všetky vydržali a navyše zadržali niekoľko desiatok ton sedimentov, ktoré by iste pritiekli s vodou do Orešanskej nádrže. Lesník to robil s cieľom zlepšiť podmienky pre ryby v potoku.

Údajne na takéto práce treba nie len stavebné povolenie, ale dokonca aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie za zásah do vodného toku. Nuž čo sa dá robiť. Na Slovensku namiesto zdravého sedliackeho rozumu potrebujeme úradnú pečiatku. Problém však je, že na rýchlosť stekania dažďovej vody z kopcov do údolí i jej prúdenie údolím neplatí uradný príkaz.