Bez vody sú bezradné aj najvyspelejšie ekonomiky sveta

Kalifornia patrí k 10-tím najvyspelejším krajinám sveta. Súčasťou ekonomickej prosperity štátu je Kalifornský vodohospodársky systém, ktorý patrí k svetovým unikátom. Akýkoľvek vodohospodársky systém je dokonalý iba vtedy, keď má vodu. Inač je na nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

A tu sa odvíja vodná dráma v Kalifornii. Vybudovaný vodohospodársky systém, napájaný vodou z 29 priehrad, má momentálne 33%-né zásoby. V priehrade na severovýchodne od hlavného mesta Sacramento (na obrázku) sa stenčili zásoby vody z 97%-nej z januára 2011 na 17 %-nú kapacitu v januári tohto roku. Čo to znamená pre komunity? Napríklad v Silicon Valley, kde žije takmer 1,8 milióna ľudí, úrady rozhodli o povinnom znížení spotreby vody o 20%.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Nie je jasné, aké kroky urobia kompetentné úrady, aby sa v krajine zlepšila situácia. Zníženie spotreby vody o 20% je len prvým krokom. Kalifornia je naďalej suchá a očakávané zrážky, ktoré prevažne v zimnom období vytvárali zásoby vo vybudovaných priehradách, neprišli. Nedostatok vody v jednej z najrozvinutejšej krajine sveta len potvrdzuje, že systém vodohospodárskych riešení, postavený na budovaní priehrad a následnej distribúcii zlyháva. Prečo? Ak ekosystémy v povodiach sa poškodzujú, asfaltujú a dažďová voda z nich sa kanalizuje do najbližšej rieky i mora, znižujú sa zásoby vody v malých vodných cykloch, predlžujú sa obdobia bez dažďa i priestorové zmeny rozdelenia zrážok. Voda, ktorej je v Kalifornii zabránené vsiaknuť do pôdy a doplňovať zásoby vôd, je cca 2 mld. m3 ročne. Preto krajina vysýcha i zrážky ubúdajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodná kríza v Kalifornii, by mala byť varovaním pre všetky krajiny sveta. Cesta dostatku vody pre ľudí, potraviny i prírodu nevedie cez priehrady, ale cez komplexné plošne zadržiavanie dažďovej vody v krajine. Prečo? Pretože pôvod všetkých vôd je v daždi. Preto je nepochopiteľné správanie sa celej plejády vodohospodárskych odborníkov aj v Kalifornii, ktorí napomáhajú realizovať technologické systémy na zbieranie dažďovej vody a jej kanalizovanie do najbližšej rieky a do mora. Teraz spínajú ruky k nebesiam, aby pršalo, aby sa naplnili priehrady a bolo dostatok vody pre všetkých a všetko. Dokonca sa Kalifornčania rozhodli spolupracovať s NASA, aby mali presnejšie informácie, kde sú zbytky vody. Žiaľ ich pozornosť sa nesústreďuje na odkanalizovávané dažďové vody.

SkryťVypnúť reklamu

A čo Slovensko? Nuž to sa rozhodlo aj v rozpore s prijatou novou vodohospodárskou koncepciou Európskej únie, hľadať po svete peniaze na výstavbu priehrady Tichý Potok za 332 mil. eur s kapacitou 24 mil. m3. Údajne preto, aby sme mali dostatok vody s výhľadom k roku 2050. To, že zmeny v rozdelení zrážok môžu spôsobiť, že do priehrady nebude mať čo pritiecť, ich akosi nezaujíma. Hovorí to o múdrych rozhodnutiach tých, ktorým sme dali dôveru.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu