Správca, teda Slovenský vodohospodársky podnik však oznámil, starostovi, že protipovodňová ochrana na Lačnovskom potoku (jeden z troch potôčikov, ktorý ohrozuje obec), je zaradená na 1628-mom mieste investičnej priority podniku, lebo na takom malom potoku je potrebné postaviť polder a ten stojí viac ako 1 mil. eur. Keďže si starosta spočítal, že ak v jeho katastri je potrebné postaviť 3 protipovodňové poldre, každý s nákladom 1 mil. eur, potom by Slovenský vodohospodársky podnik potreboval na ochranu všetkých obcí viac ako 3.000 poldrov a investíciu minimálne 3 mld. eur.
Starosta pochopil, že musí konať a hľadať iné riešenie, ak nechce byť každoročne vytápaný, kým mu vodohospodári postavia protipovodňový polder. Mimochodom v roku 2010 sa Lačnovský potok vylial do dediny 5 krát. A tak sa pustil starosta do iniciatívy prevzatia Lačnovského potoka i ďalších dvoch do správy. Aj sa mu to podarilo. Vodohospodári súhlasili. Obec Krivany spravuje drobné vodné potoky vo svojom katastri a rieši si protipovodňovú ochranu sama, ale nie s miliónovými poldrami, ale drobnými vodozádržnými opatreniami v rámci Programu revitalizácie krajiny.
A tu sa otvoril nový konflikt. Na základe podnetu Slovenského vodohospodárskeho podniku zahájil Obvodný úrad životného prostredia správne konanie voči správcovi Lačnovského potoka, teda voči obci Krivany za údajne nedodržiavanie zákonov. Unikátom tohto sporu je, že keď bol správcom potoka Slovenský vodohospodársky podnik, Obvodný úrad životného prostredia voči správcovi žiadne konanie neviedol, napriek tomu, že potok ohrozoval životy i majetok občanov. Po každej povodni, starosta počul tú istú pesničku: „Čakajte, ste v poradí".
Kde vidím príčinu konfliktu? Vodohospodári dávali do prenájmu časti potokov tým obciam, v ktorých starostovia mali veľkú šancu vylobovať finančnú podporu na protipovodňovú ochranu z eurofondov. A zrejme v obci Krivany vodohospodári podcenili starostu. Nerátali s tým, že starosta bude aktívny nie len v získaní finančných prostriedkov, ale aj v hľadaní lacnejšej alternatívy. A to je neodpustiteľný hriech a za to musí starosta draho zaplatiť. A platí! Vodohospodári s úradníkmi šikanujú správcu potoka, teda obec Krivany a zneužívajú diery v zákonoch na to, aby sa mu pomstili.
Podobných príbehov o iniciatívnych starostoch, ktorí zobrali kompetenciu vykonávať revitalizačné opatrenia vo svojich obciach vážne, hovorí 5-tá časť hodnotenia názorov starostov na Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Príspevok bol uverejnený v Obecných novinách a môžete si ho prečítať tu: http://www.npoa.sk/uploads/File/pdf-doc/ozdravovanie-obehu-vody-v.pdf.