Čo sa urodilo v Bruseli

V tom istom čase, ako prebiehal summit premiérov krajín EÚ, som mal prezentáciu pre úradníkov enviro, agro a regio direktoriátov o skúsenostiach realizácie Vládneho Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny na Slovensku. Pre nezainteresovaných pripomínam, že program sa realizoval v rokoch 2010-12, ako prevencia pred povodňami, suchom a klimatickou zmenou. Moderátorom prezentácie bol Peter Gammeltoft, riaditeľ ochrany vodných zdrojov na DG enviro. V prezentácii som predložil prečo sa to robilo, ako sa to robilo, aké sú z toho environmentálne a sociálne úžitky a ako je možné získané skúsenosti využiť pre ochranu vôd v Európe i na ďalších kontinentoch sveta s možnosťou vytvorenia 2,6 mil. pracovných príležitostí v krajinách EÚ a viac ako 50 mil. pracovných príležitostí v tých krajinách sveta, ktorí trpia hladom, smädom i živelnými pohromami. Prezentácie sa zúčastnili aj zástupcovia NAGA Foundation z Holandska, s ktorými spolupracujem na projekte pre Keňu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Keďže médiá na Slovensku neuverejnili žiadnu správu, že summit Európskej únie podporil možnosť využívať európske fondy nielen na odstraňovanie následkov nedávnych povodní, ale aj na realizáciu preventívnych protipovodňových opatrení, dovolím si aspoň čitateľom môjho blogu informovať o tom.

O rozhodnutí summitu EÚ využívať eurofondy na protipovodňovú prevenciu informoval český premiér Petr Nečas. Podľa neho sa českej delegácii za podpory Nemecka, Rakúska, Poľska, Slovenska a Maďarska podarilo do záverov summitu presadiť, aby boli v maximálnej miere mobilizované všetky dostupné európske fondy aj na protipovodňovú prevenciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Summit taktiež umožnil, aby sa pomoc po povodniach týkala nielen postihnutých regiónov, ale i celých štátov a nie len na odstraňovanie škôd, ale i na protipovodňovú prevenciu. Slovenské médiá o tomto rozhodnutí summitu nepriniesli ani zmienku, preto bude zaujímavé, ako Vláda SR mieni uplatniť toto rozhodnutie v praxi v súvislostí s tvorbou pracovných príležitostí, čo bolo hlavnou témou piatkového summitu i budúceho stretnutia lídrov v Berlíne. Pripomínam, že virtuálna tvorba pracovných príležitostí aj pre nezamestnaných bez tvorby hodnôt je naďalej život na dlh.

Slovensko ako prvá krajina EÚ má program, ktorým sa rieši nie len environmentálna bezpečnosť, ale aj sociálna spravodlivosť a hospodársky rast. Spustením programu môže Slovensko už v tomto roku dať prácu viac ako 30.000 pracovných príležitostí pre nezamestnaných. Nová generácia mladých lesných, poľnohospodárskych vodohospodárskych inžinierov, environmentalistov, geografov, nanažérov i sociálnych pracovníkov by mohla namiesto poberania sociálnych dávok koordinovať práce vodných tímov priamo v teréne na obnove poškodenej krajiny. Finančný nástroj EÚ už existuje aj vďaka skúsenostiam s implementáciou Programu na Slovensku. Slovensko môže v priebehu jedného mesiaca program opäť naštartovať a tým získať významnú pozíciu v smerovaní inovatívnych trendov obnovovania poškodenej krajiny, zvyšovania environmentálnej bezpečnosti, tvorby pracovných príležitostí a hospodárskeho rastu.

SkryťVypnúť reklamu

Môže sa stať aj to, že toto naštartujú rýchlejšie iné krajiny EÚ a tí sa budú chváliť, ako pomohli riešiť prosperitu Európy. Podľa toho, čo som sa dozvedel v Bruseli, je veľká pravdepodobnosť, že sa tak stane.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu