Dať prácu 33 tisíc nezamestnaným by štát nestálo ani cent

Priateľ Pjotr Topiňski z Poľska na jednom kysuckom stretnutí v roku 2003 povedal: „Vyženeš z krajiny wode, vyženeš peňonze i ľudzi". Na to som si spomenul počas pobytu v Indii. Tam som sa dozvedel, že keď India získala nezávislosť, zdevastovala lesy i poľnohospodársku krajinu až tak, že krajina vyschla a prestala rodiť. Krajina stratila vodu, prišla chudoba a ľudia odchádzali preč

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Výsledkom devastácie prírody bol úbytok zrážok a štát Maharašthra stál blízko hranice, za ktorou bola púšť. V roku 1972 sa situácia s vodou až tak vyostrila, že úhrn zrážok dosiahol sotva 70 mm. Kto mal nohy z regiónu utekal. Krajina nedokázala zabezpečiť potraviny pre ľudí. Podobný príbeh zažili Aztékovia na mexickom polostrove Yucatán. Tu v 9-tom storočí prestalo pršať a hlavným zmyslom vysoko organizovanej spoločnosti Aztékov bolo mať vodu a potraviny. V obidvoch prípadoch devastácia prírody dosiahla hranicu úplného úpadku. Tak ako Aztékovia v 9-om storočí i Indovia v 20-om storočí sa začali orientovať na prehlbovanie studní. Kultúra Aztékov napokon skolabovala a vedci sa doteraz sporia, ako zanikli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Indický štát Maharasthra má však úspešný príbeh. Ten súvisí s švajčiarskym misionárom Bacherom, ktorý v čase najväčšieho sucha pomáhal kopať studne, aby domorodci mali dostatok vody pre seba i potraviny. Misionár veľmi rýchlo pochopil, že táto cesta vedie ešte k väčšiemu úpadku. Tiež pochopil, že oveľa dôležitejšie je vodu v krajine obnovovať, ako ju využívať. To bol počiatok štartu obnovy poškodenej krajiny i vody. Po 15-tich rokoch realizácie programu situácia je viac ako optimistická. V krajine je z roka na rok viac a viac vody pre človeka, potraviny, prírodu i dokonca pre klímu. Vysušené regióny naberajú dych ekonomickej prosperity i znovuzrodenia pôvodných hodnôt, ktoré zdevastovaním prírody sa takmer vytratili.

SkryťVypnúť reklamu

Príbehy o vysušených krajinách v rôznych kútoch sveta sú známe. Vieme aj to, že sebavedomé kultúry sa dopracovali k úpadku usilovným vysušovaním krajiny. Touto cestou sa uberá aj Slovensko v srdci Európy, podobne ako všetky krajiny Európy, nevynímajúc Cyprus. Extrémy v počasí, častejšie a extrémnejšie povodne, suchá i náhle zmeny v počasí sú dôkazom tejto cesty. Vedci vyrátali, že táto zmena v nasledujúcich 20-tich rokoch bude stáť ekonomiku Slovenska 36 mld. eur. Ak by Slovensko využilo ročne 200 mil. eur z eurofondov a vytvorilo prácu pre 33.000 nezamestnaných, aby pracovali na obnove poškodenej krajiny, Slovensko by sa stalo najprosperujúcejšou krajnou Európy s úspešným príbehom trvalo udržateľného rozvoja, ako je možné zadržiavaním dažďovej vody v krajine obnovovať nie len prírodné zdroje, ale rozvíjať ekonomiku a dávať ľuďom dôstojnú prácu v mieste, kde žijú a chcú žiť. Slovenského daňovníka by to nestalo ani cent. O tom ako, som pisal tu: http://kravcik.blog.sme.sk/c/326404/Politici-nehraju-fer-s-nezamestnanostou.html.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu