Globálne megatrendy a ufňukané Slovensko

Európska environmentálna agentúra (EEA) vydala správu o globálnych megatrendoch. Keďže sa momentálne nachádzam v Číne, chcem reflektovať na túto správu, ktorá uvádza, že rozvíjajúce sa ázijské ekonomiky budú hrať čoraz väčšiu úlohu. Podľa správy sa bude India a Čína v roku 2050 podieľať takmer polovicou na svetovej produkcii. To, čo vidím tu v Číne, tento trend len potvrdzuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Z celej správy o globálnych megatrendoch kričí nárast využívania prírodných zdrojov v dôsledku uspokojovania globálnej strednej vrstvy obyvateľstva, ktorá vzrastie zo súčasných 1,8 miliardy na takmer 5 miliárd v roku 2030. Z toho dôvodu sa rozšíri vo svete nebývala úroveň ťažby surovín. To signalizuje zosilňujúci boj o zdroje. Pre Európu, ktorá je závislá na dovoze surovín, to môže mať fatálne dôsledky, ak sa s tým nebude vedieť vysporiadať už teraz.

Tlak na ekosystémy sa v najbližších rokoch tiež zosilní. Napríklad zvýšenie bohatstva a rastúcej strednej vrstvy obyvateľstva zvýši nároky na produkciu potravín, čo zintenzívni svetový boj o úrodnú pôdu i klčovanie lesov pre poľnohospodárstvo. To bude spôsobovať následné pustnutie pôdy i stratu jej úrodnosti. K tomu prispejú dramatické zmeny klímy, ktoré súvisia s vysušovaním krajiny i nárastom environmentálnej migrácie ľudí z regiónov s vyčerpanými prírodnými zdrojmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správa Agentúry uvádza, že tento nebezpečný trend dáva príležitosť Európe ukázať príklady svetu o pozitívnych riešeniach pre budúcnosť. Správa EEA tiež uvádza, že Európa je schopná aplikovať integrované riešenia pre udržateľnú perspektívu v Európe, ktoré zároveň môžu byť prínosom pre globalizujúci sa svet. A čo Slovensko? Môže Slovensko ponúkať pozitívne príklady aspoň pre Európu, ak nie pre celý svet? Mohlo by, ak by nebolo zakomplexované a zahľadené samo do seba a ofúkavať si svoje samozničujúce rany. Procesy samotrýznenia vedú Slovensko do pozície ufňukaného žobráka, ktorý namiesto toho, aby priložil ruku k dielu, donekonečna naťahuje ruku po hodnotách, ktoré vytvorili iní.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa tak budeme baviť o 5 rokov, k akým riešeniam sa Európa dopracovala, tak to určite bude plošná ekosystémová ochrana vôd v poškodených povodiach sveta. Bez toho Európa nemôže naštartovať procesy obnovy ekonomiky a trvalo udržateľného života. A Slovensko bolo tak blízko k tomu, aby ponúklo Európe svoj príklad obnovy poškodenej krajiny už teraz. Na to stačilo, aby Slovensko nezastavilo Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý začalo realizovať v októbri 2010. Bola by už trojročná skúsenosť s realizáciou a teraz mohla Európa sa chodiť učiť na Slovensko, aké technológie používať pre ekosystémovú ochranu vôd i ako dávať prácu nezamestnaným ľuďom, aby si obnovovali svoju poškodenú krajinu. Nestalo sa tak. Lebo sa nedalo z toho kradnúť. Život ide ďalej a svet nečaká...

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu