Čo si myslia starostovia obcí, ktorí v zmysle zákona o ochrane pred povodňami su kompetentní na svojom území? Prieskum, ktorý zrealizovala Nadácia pre podporu občianskych aktivít medzi starostami ukázal, že:
1. Viac ako 3/4 starostov považuje Program revitalizácie krajiny v rokoch 2010-2012 za správny prístup zhľadiska protipovodňovej prevencie, protieróznej ochrany, ako aj prevencie proti suchu.
2. Väčšina starostov (70 %) považuje Program revitalizácie krajiny za užitočný a zmysluplný spôsob zamestnávania nezamestnaných.
3. Väčšina starostov (89 %) by rada nejakou formou vrevitalizácii krajiny pokračovala.
4. V podpore programu sa starostovia zhodujú bez ohľadu na stranícku príslušnosť.
Teraz keď juh Slovenska je opäť atakovaný povodňami, je na šľak trafenie konanie vodohospodárov. To, že naštartovaný program mohol do 5-tich rokoch zabezpečiť efektívnu prevenciu pred povodňami a suchom, vodohospodárov menej zaujíma ako peniaze pre ich sociálne istoty.
„V zmysle §26 zákona č. 7/2010 Z.z. o ochrane pred povodňami obec riadi a zabezpečuje vykonávanie opatrení na ochranu pred povodňami na území obce. Najmä preventívne opatrenia, ktoré spomaľujú odtok vody z povodia do vodných tokov, zvyšujú retenčnú schopnosť povodia alebo podporujú prirodzenú akumuláciu vody, zmenšujú maximálny prietok povodne alebo chránia intravilán pred zaplavením povrchovým odtokom.
Snahy úradníkov spochybniť aktivity obcí sú preto zásahom do kompetencií samospráv" objasnil Igor Urbančík z Centra pre rozvoj verejnej správy. Smutné až zarážajúce je konanie vodohospodárov. Tí namiesto poskytovania súčinnosti a asistencie obciam, aby protipovodňová ochrana bola efektívnejšia, vedu so svojimi komplicmi správne konania za údajne nelegálne protipovodňové opatrenia, ktoré ochraňujú obce pred povodňami. Tak len tak ďalej vodohospodári.
Dodatok k situácii v obci Brehy: V časti katastra obce sa zrealizoval projekt v rozsahu 30.000 m3 vodozádržných opatrení. O tom som informoval vo svojom blogu tu: http://kravcik.blog.sme.sk/c/319686/A-vy-na-tom-druhom-brehu-pestujte-si-nehu.html. Na to, aby v obci bola obec kompletne chránená pred povodňami, je potrebné zrealizovať v katastri cca 80.000 m3 vodozádržných opatrení na extrémnu prívalovú zrážku 100 mm. Tam, kde to bolo zrealizované kompletne, zafungovalo to úplne (informácia od starostu). Z tých častí katastra, kde neboli zreralizované opatrenia, dažďová voda i roztápajúci sneh stiekli a vytvorilo povodňovú vlnu, ktorá podmyla svah i zalialo časti intravilánu obce Brehy.