Čo znamená princíp subsidiarity? Znamená to, že do toho, čo môže občan urobiť pre seba a svoju rodinu, mu nemá zasahovať komunita, región či štát a už v žiadnom prípade nie Európa. To, čo úroveň rodiny presahuje, má riešiť komunita a len komunita, nie vyšší článok riadenia. Vzťahy medzi komunitami sú v plnej kompetencii regiónu a za to, čo presahuje rámec regiónu, je plne zodpovedný štát.
Dôsledným uplatnením princípu subsidiarity naprieč Európou sa rozhýbu kolesá prosperity. Ekonomické a sociálne rozdiely medzi komunitami i regiónmi zjednotenej Európy sa začnú oveľa rýchlejšie zmenšovať. Ako to rozhýbať? Napríklad jednoduchým kľúčom rozdelenia eurofondov. Pri trojstupňovom riadení štátu (štát - región - obec) je tretinové delenie pomoci medzi štát, regióny a obce to, čo môže zachrániť Európu pred úpadkom. Obce na Slovensku by tak získali na svoj rozvoj 4,5 miliardy eur. To isté regióny i štát.
Rozvojová pomoc na každého obyvateľa je ľahko vypočítateľná aj pre žiaka v základnej škole: 831 eur. V tom je zakódovaný princíp priamej demokracie. Ak má obec 1000 obyvateľov, investícia na rozvoj obce dosiahne 831 tisíc eur. Ak sa opýtate ktoréhokoľvek starostu obce, čo to spraví s obcou, či mestom, tak vám odpovie: Stal by sa zázrak v rozvoji obce, v ekonomike obce i v sociálnych istotách občanov v obciach. Finančná pomoc EÚ sa tak stane jednoducho zrozumiteľná a príťažlivá pre všetkých obyčajných ľudí.
Prečo to nefunguje? Preto, lebo pre vlády štandardných strán je tak štátny rozpočet, ako aj peniaze z Bruselu, len korisťou ich mocenských štruktúr. Dôsledným uplatnením princípu subsidiarity v celej Európe sa občanom v obciach a mestách otvárajú netušené možnosti zmysluplnosti zjednotenej a bezpečnej Európy. Hŕstka obyčajných europoslancov s agendou dôsledného uplatnenia princípu subsidiarity v novom volebnom období môže dobre prevetrať zaprášené bruselské priestory a nasmerovať Európu k prosperite a nie k stagnácii. Pokúsme sa o malý zázrak priatelia!