Košickí vodohospodári sa hrajú s ohňom a nie s vodou!

Často krát sa stáva, že človek tak úzkostlivo rieši problém až napokon dosiahne pravý opak. Tak to už v živote chodí. Príkladom takejto obludnosti je ochrana pred povodňami mesta Košíc, na ktorú Vláda SR odklepla 39 mil. eur. V čom je problém? Riešiť protipovodňovú ochranu na koncovom úseku povodia Hornádu a nechávať naďalej poškodenú krajinu celého Spiša je zahrávanie sa s ohňom. Vieme dobre, že pri intenzívnejších dažďoch sa koryta potokov dramatický plnia stekajúcou dažďovou vodou i bahnom z poškodenej krajiny. Pri takomto stave ani samotná priehrada Ružín nestačí odolávať povodňovým rizikám. Plní sa bahnom i odpadom z celého Spiša. Je nechutné, že vodohospodári neprejavujú súdnosť pri odstraňovaní príčin, ale sa bezhlavo vrhli na reguláciu už zregulovaného koryta na koncovom úseku Hornádu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ak by namiesto regulácie Hornádu v Košiciach sa vodohospodári sústredili na realizáciu zadržiavania dažďovej vody v celom povodí Hornádu, Košiciam by sa navrátila protipovodňová bezpečnosť, Ružínskej priehrade turistická atraktívnosť a celému Spišu by sa zásadne pomohlo riešiť vysokú nezamestnanosť. Za 39 mil. eur je možné vytvoriť na Spiši viac ako 2.000 pracovných príležitostí. Týmto počinom by sa podarilo zatraktívniť Spiš drobnými vodnými plochami i rybníkmi až tak, že by zrevitalizovaná krajina Spiša zásadne zvýšila návštevnosť a s tým potrebu rozširovania služieb. To by prinieslo dlhodobo ďalších viac ako 2.000 pracovných príležitostí v službách cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak namiesto obnovenia poškodenej krajiny a bahnom zasypanej vodnej nádrže Ružín, investujeme bezhlavo 39 mil. eur do regulácie už zregulovaného koryta rieky Hornádu. Prečo? Údajne odborníci zistili, že povodňové riziká v Košiciach vzrástli, lebo je Spiš viac poškodený. Tak veru, týmto naslovovzatým odborníkom ešte nedošlo, že riešiť protipovodňovú ochranu je múdrejšie od deravej strechy a nie od základu. Ak by viac vody ostalo v povodí, Košice by sa veru nemuseli obávať z povodní. A tak sa veru budú musieť. Aj po zregulovaní zregulovaného Hornádu, lebo voda je to veľká potvora. Zo strechy rýchlo stečie a potom robí šarapatu pri základoch.

SkryťVypnúť reklamu

Revitalizáciu celého Spiša bude treba tak či tak urobiť, lebo aj pri rozšírení, prehĺbení koryta a zvýšení hrádzí sa neodstráňujú povodňové rizíká. Samotná priehrada Ružín kvôli geológii je už aj tak riziková a pri najbližšej veľkej vode nemusí odolať. Odolávať riziku pretrhnutia hrádze dokáže iba vtedy, keď bude znížený nápor povodňových bahnotokov pritekajúcich do priehrady. Keďže to vodohospodári podceňujú, zahrávajú sa s ohňom a nie s vodou!

Prajem si, aby politici zvolení do Košickej župy v novembrových voľbách tento problém prioritne riešili.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu