Keď sa realizovali projekty vodozádržných opatrení, ktorý financoval Vládny program revitalizácie krajiny, dochádzalo ku konfliktom i nedorozumeniam. Tie rozdúchavali vášne, že projekty revitalizácie krajiny boli nezmyslom. O tom, či je to tak, alebo nie, najlepšie hovoria výsledky. Poďme sa teda pozrieť na jeden z projektov do obce Lubeník, kde za údajné porušenie ochranárskej legislatívy dostala obec pokutu 5.000 eur[2]. Sťažnosť sa dostala až do Bruselu a je častým predmetom vášnivých diskusií proti revitalizácii krajiny.
V takomto stave sa nachádzajú kritizované vodozádržné opatrenia po dvoch rokoch v obci Lubeník, ktoré boli vybudované v rámci Vládneho Programu revitalizácie krajiny. Fotodokumentácia bola urobená v utorok 6. 5.2014, keď som okres Revúca navštívil v rámci volebnej kampane do Európskeho parlamentu.







Takých a podobných vodozádržných opatrení, ktoré rýchlo regenerujú poškodenú krajinu by bolo potrebné zrealizovať v tomto doráňanom a zbedačenom kraji veľa. To by vytvorilo vytvorilo stovky pracovných príležitostí, aby ľudia netreli biedu. Región v minulosti poskytol nerastné suroviny pre ekonomiku Slovenska a dnes by potreboval pomoc a nie polená pod nohy! Reštartovaním Vládneho programu revitalizácie krajiny sa tak stane, ak sa otvorí táto téma v Európskom parlamente.
[1] http://kravcik.blog.sme.sk/c/267061/Zjazvena-tvar-krajiny-priemyslom-Priklad-Gemer.html
[2] http://novohrad.sme.sk/c/6840768/protipovodnovy-nasyp-zo-zeme-neustale-pracuje.html